Sezon wakacyjny nareszcie w pełni. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wypoczynek w Polsce, czy za granicą, staniemy przed tym samym dylematem, czyli wyborem miejsca noclegowego. Pokoje w gospodarstwie agroturystycznym, apartament w hotelu lub krótkoterminowy wynajem mieszkania to obecnie jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Podróżując polskimi drogami, nie sposób nie zauważyć jednak, że między autami osobowymi coraz częściej przemykają znacznie większe kampery.

Ich popularność nie powinna dziwić, w końcu środkiem transportu jest jednocześnie nasz „apartamentowiec”. Oczywiście wyposażenie samochodów różni się w zależności od danego modelu i roku produkcji, ale udogodnienia takie jak łóżka, łazienka, kuchnia czy stolik są już niepisanym standardem.

Polacy szczególnie pokochali podróżowanie kamperami w ubiegłorocznym lockdownie, kiedy urlop w turystycznym samochodzie stał się bezpieczną i dostępną alternatywą do wakacji hotelowych. Między styczniem a sierpniem 2020 r. rejestracje takich pojazdów wzrosły aż o 24,4% w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. Podobnie wzrósł też import kamperów do Polski.

Podróże kamperem po Europie. Gdzie warto zaplanować wyjazd?

Zakup kampera to zazwyczaj poważny wydatek. Roczne koszty utrzymania również są wysokie, a zwykle przez większość czasu kamper stoi nieużywany. Nie musimy zaczynać swojej przygody z kamperami od kupna mieszkania na kółkach. Rozwiązaniem jest Camptoo, czyli platforma do wynajmu kamperów i przyczep kempingowych od prywatnych właścicieli, która właśnie wchodzi do Polski. Wspólnie przygotowaliśmy listę 5 najlepszych europejskich krajów do podróżowania kamperem właśnie.

Słowenia

Piękny kraj o niewielkich gabarytach, więc można go zjechać wzdłuż i wszerz. Są tu i majestatyczne góry, i iskrzące się zielenią doliny, turkusowe rzeki i malownicze kaniony. Stosunkowo niewiele ludzi (wszyscy mkną do Chorwacji), można więc napawać się widokami w spokoju.

Norwegia

Przyjazna kamperom pod każdym względem. Rozbudowana infrastruktura, możliwość przenocowania na dziko. O urodzie tego zróżnicowanego kraju nie trzeba chyba wspominać.

Estonia

Oszałamiające krajobrazy. Malownicze wioski. Bogactwo kulturowe. I prywatność, bo to kraj jeszcze niezadeptany przez turystów. Wiele prywatnych pól kempingowych. Można również skorzystać z szeregu nowoczesnych pól z doskonałymi udogodnieniami.

Dania

To najbardziej płaski ze skandynawskich krajów, ale jego linia brzegowa zachwyca ciągnącymi się kilometrami plażami. Urokliwe wysepki, klify, fiordy, a do tego kempingi w malowniczych miejscach i coś, czego nie znajdziecie nigdzie indziej, czyli hygge.

Polska

Cudze chwalicie... a tu tak wiele możliwości! Południe usiane górami o różnych stopniach trudności, piękne wybrzeże na północy. A pomiędzy regionalne smaczki, z urokliwym, baśniowym Podlasiem na wschodzie, historycznym Dolnym Śląskiem i wieloma innymi. Do tego infrastruktura z roku na rok coraz bardziej przyjazna tym, którzy cenią swobodę bycia w drodze.

Camptoo, czyli Airbnb na kółkach

Jak wynająć kampera? To bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy wybrać termin rezerwacji kampera, miejsce odbioru, liczbę podróżujących i pozwolić wyszukiwarce znaleźć dla nas propozycję. Po znalezieniu interesującego nas kampera lub przyczepy można zrobić rezerwację, opłacić zaliczkę i odebrać pojazd w wybranym terminie i miejscu. Wejście platformy Camptoo na polski rynek daje dostęp do blisko 5 tysięcy kamperów we wszystkich 15 krajach, w których działa. Dzięki temu możemy zdecydować się na wynajem w kraju i wyruszyć nim w podróż (również za granicę) albo znaleźć interesujący nas pojazd za granicą (np. w Australii), dolecieć samolotem i odebrać rezerwację w wybranym terminie i miejscu.

Camptoo to propozycja nie tylko dla szukających samochodów turystycznych, ale też ich właścicieli. Po kilku latach wynajmowania go innym pojazd mógłby zapracować na całkowity zwrot inwestycji.