Miejsca w Dubaju, które kochają turyści

Każde miasto ma swoje “pocztówkowe” miejsca, które trzeba zobaczyć, gdy odwiedza się je po raz pierwszy i nie inaczej jest w przypadku Dubaju. Co warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich? 


Burj Khalifa - rekordowy drapacz chmur

Burj Khalifa (Wieża Khalifa) to drapacz chmur, który ozdobił przestworza Dubaju w 2010 roku, pobijając przy tym kilka światowych rekordów w budownictwie. Jest nie tylko najwyższą budowlą na świecie, ale między innymi ma także tarasy na największych wysokościach, oferuje najdłuższą trasę windą i luksusowy basen niemal w chmurach – na poziomie 76. piętra. 

Ta dumna budowla pnie się na 163 piętra i mierzy niemal 830 metry, co czyni ją dwa razy wyższą od Empire State Building w Nowym Jorku, trzy razy wyższą od paryskiej wieży Eiffla oraz trzy i pół raza wyższą od warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

 

Majestatyczne Fontanny Dubaju


Ten element wystroju krajobrazu, leżący tuż obok Burj Khalifa, jest jednocześnie największym na świecie pokazem świetlno-muzycznym z użyciem wody. Całe show odbywa się na jeziorze o powierzchni 120 000 metrów kwadratowych, a system fontann o długości 275 metrów oświetlany jest 6600 światłami i 50 projektorami. Nie trzeba być blisko, żeby zachwycać się pokazem Fontann Dubaju - tryskają wodą nawet do wysokości ponad 150 metrów, więc żadna palma na pewno nie stanie na przeszkodzie w podziwianiu tego niezwykłego pokazu. Wybudowanie tej atrakcji kosztowało zawrotną sumę 218 milionów dolarów.

 

Stary Dubaj - Al Fahidi 

Zabytkowa część Dubaju to miejsce, w którym każdy znajdzie atrakcję dla siebie. Miłośnicy historii i zapomnianej architektury mogą podziwiać tu oryginalne budynki wyposażone w tradycyjne wieże wentylacyjne, a także zachwycające domy bardzo bogatych mieszkańców Dubaju. Miłośnicy kultury i dobrej kuchni mogą poczuć klimat miasta sprzed lat, delektując się tradycyjnymi przysmakami w przydrożnych knajpkach.

Podróżnicy, którzy lubią przywozić do domu pamiątki z każdej podróży również będą zadowoleni ze spaceru po Al Fahidi - na każdym kroku można kupić tu coś oryginalnego.

Szczególną atrakcją dla wielbicieli wakacyjnych zakupów jest coroczny Festiwal Zakupów, który odbywa się w styczniu i obejmuje całe miasto.

 

Tradycyjne targowiska

Tradycyjne arabskie targowiska (suki) są nadal są jednym z najważniejszych elementów codziennego życia mieszkanóców Dubaju, ale i jedną z ulubionych atrakcji turystów z całego świata. Nigdy nie zapomnisz wyprawy na żaden z suków – tylko tam można zanurzyć się w labiryncie złotego suka, w którym sprzedawana jest orientalna biżuteria, pozwolić ponieść się aromatowi suka z przyprawami lub podziwiać zachwycające kolory i desenie w alejkach suka z tkaninami. 


Lekcja otwartości w Centrum Zrozumienia Kulturowego 

Kolejnym ciekawym miejscem, które kryje dzielnica Al Fahidi, jest Centrum Zrozumienia Kulturowego imienia Sheikha Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, który jest wice prezydentem i premierem Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władcą emiratu Dubaju. 

Misją placówki jest szerzenie kultury i wartości ZEA wśród kosmpolitycznych społeczeństw zamieszkujących lub odwiedzających Dubaj. Oferuje szereg zajęć i spotkań - od kursów gotowania tradycyjnych arabskich dań po rozmowy z mieszkańcami miasta. Możesz  tu skosztować aromatycznego posiłku, wybrać się na spacer z lokalnym przewodnikiem, a potem poleżeć na wygodnych beduińskich poduszkach, podczas, gdy lokalny mieszkaniec będzie opowiadał ci wszystko, co chcesz wiedzieć o życiu na miejscu. 

Oficjalne motto Centrum Zrozumienia Kulturowego brzmi “Otwarte drzwi. Otwarty umysł” i zdecydowanie każdy jest tu mile widziany.


Spacer po marinie

Marina w Dubaju to idealne miejsce na wieczorny spacer. Prestiż tej lokalizacji może kusić założeniem eleganckich butów, ale niech w tej sytuacji wygra rozsądek - trasa wzdłuż portu ciągnie się aż przez 7 kilometrów, więc warto założyć wygodne sneakersy.

To nie jest monotonny spacer - marina tętni życiem, zachęcając do zajrzenia do niemal każdego z ponad 300 sklepików i skosztowania chociaż małego specjału w prawie każdej z prawie 70 restauracji. A tak długi i intensywny spacer zasługuje na solidny posiłek!

 

Hotel Burj Al Arab, czyli must-have w albumie z wakacji


 

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych i ekskluzywnych hoteli oraz, patrząc szerzej, budynków w Emiratach. Jest siódmy na liście tych najwyższych, jednak prawie 40%  jego wysokości jest wykluczone z użytku. Ponad 200-metrowa budowla przyjęła kształt żagla i stała się jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Co ciekawe, w oficjalnych rankingach poziomu obsługi hotelowej hotel dumnie dzierży maksymalną ilość pięciu gwiazdek, jednak jego goście mają zupełnie odmienne zdanie, najczęściej oceniając doświadczenie wakacyjne w Burj Al Arab poza skalą – na siedem gwiazdek.


Różnorodne plaże Dubaju

To piękne miasto to nie tylko luksusowe zakupy, nowoczesne technologie i aromatyczna kuchnia, ale również wspaniałe plaże o przejrzystej wodzie, spośród których nawet najwięksi urlopowi malkontenci znajdą coś na miarę swoich wakacyjnych potrzeb. Jest tu plaża dla kite’owców, plaża Black Palace, która mimo swojej lokalizacji zachowała dyskretny charakter i rzadko kiedy bywa zatłoczona, czy plaża w okolicach hotelu Burj Al Arab, która przyciąga i praktykujących czynny wypoczynek, i tych bardziej zrelaksowanych. Nie wspominając już o różnorodnych barach i restauracjach z widokiem na szafirową wodę...

 

Najbardziej ekstrawagancka wyspa na świecie

Skoro o plażach mowa, w tym zestawieniu nie może zabraknąć Palmy Dżumejra – luksusowej wyspy w kształcie majestatycznej palmy. Jest to największa sztucznie stworzona wyspa na świecie, a jej linia brzegowa wynosi 80 kilometrów. Znajdują się na niej głównie luksusowe wille, apartamentowce i oazy wypoczynkowe, jak kompleks Atlantis The Palm, który dysponuje nawet własnym wodnym parkiem rozrywki. Wyspa jest świetnie skomunikowana, więc zdecydowanie warto poświęcić chwilę na podziwianie jej uroków, nawet jeśli wakacyjny budżet nie pozwala na spędzenie tam nocy.

 

Kontakt z naturą

Czasami trzeba odpocząć od zgiełku miasta – zwłaszcza na wakacjach. Dlatego podczas wizyty w Dubaju warto wybrać się na wycieczkę do pustynnej oazy, która rozciąga się na powierzchni 100 000 metrów kwadratowych. Na jej terenie można zobaczyć widoczne z kosmosu jeziora Al Qudra (Jeziora Miłości), które ma kształt dwóch splecionych serc, a także spotkać 170 gatunków ptaków i różne gatunki zwierząt – na przykład zwinne lisy pustynne, czy dumne oryksy. Teren oazy można zwiedzić rowerem, gdyż dookoła jeziora biegnie trasa o długości 86 kilometrów, gwarantująca niezapomniane widoki. Na terenie oazy znajduje się również kompleks foodtrucków, a więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy wybierają się na safari, by mogli posilić się przed kolejną przygodą. Podczas wyprawy do Safari Parku można tu stanąć niemal oko w oko z tysiącem różnych zwierząt, żyjących na powierzchni równej 1,2 km kwadratowego.

---

Brzmi zachęcająco, prawda? A to tylko 10 z atrakcji turystycznych Dubaju, który przyciąga ludzi z różnych zakątków świata, na innych etapach życia i w poszukiwaniu zupełnie innych doświadczeń. To bardzo różnorodne miasto, które mocno pielęgnuje swoją kulturę, jednocześnie idąc z duchem czasu i rozwijając się w niebotycznie szybkim tempie. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i spojrzeć na nie oczami nie tylko turysty, ale i mieszkańca, by poznać jego prawdziwy charakter.

 

Katarzyna Mazur