Jak wynika z badania „Mobilność w oczach Polaków” przeprowadzonego w roku 2016 przez firmę Ipsos na zlecenie Volkswagen Financial Services, co czwarty Polak planując podróż, wybiera jako środek transportu właśnie autokar. Autokarem podróżujemy nawet częściej niż pociągiem (22%). Ten środek transportu doskonale sprawdza się zwłaszcza w trakcie podróży po Europie. Dotrzemy nim w niemal każdy zakątek naszego kontynentu.

 

Każda podróż zaczyna się od planowania

- Najpierw powinniśmy wybrać miejsce, następnie kupić bilety, a na końcu zarezerwować hotel, aby uniknąć sytuacji, w której opłaciliśmy nocleg, ale w danym dniu na miejsce nie dociera żaden samolot ani autokar – radzi Mirosław Nikolin, współwłaściciel serwisu BiletyAutokarowe.pl. – Jeśli chcemy zdobyć bilety w korzystnej cenie, warto zarezerwować je z wyprzedzeniem, korzystając ze zniżek i promocji dla pierwszych rezerwujących. Większość przewoźników proponuje swoim klientom specjalne ceny w przypadku zakupu biletu około sześć tygodni przed planowaną datą wyjazdu.

Bilety autokarowe są wprawdzie dostępne w biurach podróży i stacjonarnych kasach przewoźników, ale najwygodniej zamówić je online – właśnie w takich serwisach jak BiletyAutokarowe.pl, czyli umożliwiających porównanie wszystkich dostępnych ofert i wybór najkorzystniejszej. Polacy chętnie korzystają z takich udogodnień: jak wynika z danych przewoźników, w roku 2015 autobusami podróżowało ponad 400 mln pasażerów.

 

Bagaż nie tylko podręczny

Wybierając się w podróż autokarem, warto zawczasu upewnić się, jakie limity bagażu przewiduje dany przewoźnik. Nowoczesny autobus wycieczkowy zabiera do kilkuset kilogramów ładunku, zatem często do walizek zapakować można więcej niż w przypadku podróży samolotem. Przewóz podstawowego oraz podręcznego bagażu jest uwzględniony w cenie biletu.

Podstawowy bagaż umieszczany w luku bagażowym to zazwyczaj walizki, plecaki i torby o łącznej wadze 20 kg (w promocjach niekiedy nawet dwa razy więcej) i łącznych wymiarach około 190 cm (suma wysokości, szerokości i długości). Jeśli potrzebujemy więcej rzeczy, niż przewidział przewoźnik w swoim regulaminie, należy wcześniej zorientować się, jakie są opłaty za nadbagaż. Warto pamiętać, że pierwszeństwo ma bagaż wliczony w cenę biletu, a zatem istnieje możliwość – zwłaszcza w okresie świątecznym – że dla nadbagażu nie wystarczy miejsca w luku. W przypadku bagażu o nietypowych wymiarach warto zapytać przewoźnika, czy przewóz będzie możliwy.

Do wnętrza autokaru ze sobą zabiera się tylko tzw. bagaż podręczny, czyli torbę, walizkę lub plecak o wadze około 5 kg, zawierający najpotrzebniejsze rzeczy mogące przydać się w trakcie jazdy, gdy nie ma możliwości sięgnięcia do luku.

 

O tym trzeba pamiętać!

Bilety kupione, hotel zarezerwowany, walizki spakowane. A dokument? Zanim wyjdziemy z domu, sprawdźmy, czy w podręcznym bagażu na pewno mamy: bilety i paszport (lub dowód osobisty, jeżeli paszport nie jest wymagany na naszej trasie). Warto posiadać także EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której będziemy mogli za granicą korzystać ze świadczeń leczniczych na koszt NFZ. Zabierzmy także potwierdzenie dodatkowego ubezpieczenia, jeśli je wykupiliśmy, oraz dokumenty, które potwierdzają nasze prawo do zniżek – np. ISIC, czyli Międzynarodową Legitymację Studencką lub Międzynarodowy Karnet Kempingowy CCI.

– W torbie, którą zabierzemy ze sobą do autokaru, powinny się też znaleźć: woda, przekąski, kurtka lub sweter oraz coś, co umili nam podróż: książka, czytnik e-booków czy tablet. Na wielu liniach możliwe jest korzystanie z bezpłatnego wi-fi. Jeśli podróżujemy z dzieckiem, zabierzmy zabawki i małą poduszkę, która uprzyjemni drzemki – mówi Mirosław Nikolin z BiletyAutokarowe.pl. – Nie zapomnijmy również o telefonie. Może służyć nie tylko do porozumiewania się ze światem, ale również do fotografowania ciekawych miejsc, które autokar będzie mijał podczas podróży.

 

To warto zobaczyć

Samolotem dotrzemy do dużych miast, w których znajdują się porty lotnicze. Autokar dowiezie nas bezpośrednio nawet do małych miejscowości. W przeciwieństwie do samolotu, możemy też zmienić plany w trakcie podróży i zatrzymać się na dłużej w miejscu, które nas urzeknie.

Autokar to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną uniknąć tłoku, jaki zazwyczaj panuje w wielkich kurortach. Można nim dotrzeć do miejsc, które zachowały swój niepowtarzalny charakter sprzed setek, a nawet tysięcy lat, niezmienionych przez wielki przemysł turystyczny. To szansa, aby poczuć regionalny klimat, spróbować oryginalnych przysmaków przygotowywanych w tradycyjny sposób i poobserwować życie mieszkańców toczące się w tym samym rytmie od wieków.

Ktoś mógłby powiedzieć, że takich miejsc w Europie już nie ma, a nasz kontynent wszyscy dobrze znamy – a jednak wystarczy pokonać niespełna 2 tysiące kilometrów autokarem, aby dotrzeć do Mołdawii słynącej z winnic i największych składnic wina na świecie. W winnicy w pobliżu wioski Milestii Mici przechowywane są prawie dwa miliony butelek wina, dzięki czemu miejsce to trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa.

Na południu Europy warto odwiedzić również Albanię, którą zamieszkiwał w starożytności mityczny lud Ilirów. Archeologowie odkryli ślady kultury iliryjskiej w mieście Szkodra na północy Albanii. A może urzeknie nas Serbia z odkrytymi w jednej z dzielnic Belgradu fortyfikacjami pamiętającymi czasy Celtów? Te regiony Europy ciągle pozostają „terra incognita” dla wielu turystów z Polski. Zmienić to mogą coraz liczniejsze propozycje wyjazdów autokarowych, dzięki którym łatwo dotrzeć w każdy zakątek naszego kontynentu. Wystarczy porównać wszystkie opcje sprawdzonych przewoźników i wybrać najlepszą z nich, a następnie w kilka chwil kupić bilety autokarowe do Chorwacji, Serbii lub Albanii, i zaplanować nieszablonowy urlop.

Planujesz dłuższy urlop lub wycieczkę w interesujące miejsce, ale jeszcze nie masz pomysłu, gdzie się wybrać? Może warto rozważyć wycieczkę po Europie i skorzystać z oferty podróżowania autokarem? Przed tobą niezapomniane przeżycia i nieodkryte dotąd miejsca.

 


Materiały partnera