Siódmego dnia siódmego miesiąca w chińskim kalendarzu księżycowym (w tym roku 9 sierpnia) przypada tradycyjne święto zwane Qixi (czyt. cisi). Święto to obchodzą głównie dziewczęta, dlatego też nazywane bywa również Świętem Dziewcząt albo Świętem Córek.

Święto Qixi jest jednym z najbardziej romantycznych chińskich świąt. W dniu 20 maja 2006 roku zostało ono wpisane na listę narodowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Teraz bywa określanie Qixi potocznie mianem „chińskich Walentynek”.

 

Skąd się wzięło Święto Qixi?

Według legendy raz w roku, wieczorem siódmego dnia siódmego miesiąca kalendarza księżycowego Niebiańska Tkaczka spotyka się na Moście Srok ze swoim ukochanym Pasterzem. Oboje są bohaterami starej chińskiej legendy. Tkaczka jest piękną i mądrą pół-boginią. Ziemskie kobiety proszą ją zatem tego dnia o mądrość, zręczność, ale i szczęśliwe małżeństwo.

 

Zwyczaje związane ze Świętem Qixi

Dziewczęta składają w ten romantyczny wieczór ofiary Niebiańskiej Tkaczce. Na specjalnych ołtarzykach umieszczają owoce będące darami dla boginki. Proszą ją przy tym o mądrość i zręczność, a przede wszystkim o miłość i udane małżeństwo. W dawnych czasach małżeństwo było bardzo ważnym czynnikiem decydującym o udanym życiu kobiety, więc wszyscy spoglądali tego dnia w niebo i wznosili modły o małżeńskie szczęście.

Według starej tradycji, kilka dni przed Świętem Qixi kobiety wysiewają nasiona zbóż, aby w ten sposób prosić o narodziny syna.

 

Tradycyjne potrawy związane ze Świętem Qixi

Jest wiele tradycyjnych potraw serwowanych z okazji Święta Qixi, ale najsłynniejsze jest ciasteczko zwane „qiaoguo”, które występuje w różnych kształtach. „Qiaoguo” robione jest z oleju, mąki, cukru i miodu.

Z okazji Qixi jada się również różnego rodzaju owoce. Najbardziej charakterystyczne pozostają jednak „qiaoguo” i arbuzy pocięte w różne kształty. Z wyrobu „qiaoguo” najbardziej słyną miasta w prowincji Zhejiang: Hangzhou, Ningbo czy Wenzhou. Wieczorem w dniu obchodów Qixi całe rodziny zbierają się w wysprzątanych ogródkach, wykładają na stolikach „qiaoguo”, nasiona lotosu i orzechy wodne, rozmawiają i mile spędzają czas.

Tekst: Michał Cessanis
Źródło: polish.cri.cn