Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na całym świecie i chyba nie dziwi to nikogo. W odróżnieniu od większości europejskich państw Italia kusi nie tylko stolicą, ale też innymi większymi i mniejszymi miastami, o których słyszymy od najmłodszych lat: Neapol, Mediolan, Florencja… Nie wspominając już o Alpach, w tym Dolomitach, czy bajecznych plażach i wyspach. Sycylia, choć najbardziej znana, nie jest jedyna. 

Włosi, jak na razie, w porównaniu przykładowo do Greków, stopniowo otwierają branżę turystyczną. Podróżni zza granicy nadal muszą liczyć się z przymusową kwarantanną na miejscu. Po częściowym poluzowaniu obostrzeń na ulicach włoskich miast zrobiło się jednak tłoczno, zwłaszcza w popularnych turystycznie miejscach. Ostatni weekend wyraźnie pokazał, że spragnieni jakichkolwiek podróży Włosi skorzystali z odwilży w restrykcjach i zaczęli zwiedzać swój kraj.

Tłumy w Wenecji po luzowaniu obostrzeń

W ostatni weekend to Wenecja przeżywała największe oblężenie. Do miasta poprzecinanego kanałami przyjechały tysiące turystów, przede wszystkim z Włoch. Największym zainteresowaniem cieszyła się jedna z głównych atrakcji miasta, czyli plac Świętego Marka. Media nie donoszą o niebezpiecznych w pandemii skupiskach ludzi. Władze miejskie wcześniej wprowadziły specjalne przepisy, mające do nich nie dopuścić.

Szczepienie Włochów przynosi efekty

Już niebawem podobne oblężenie turystów może przeżyć włoska wyspa Capri, na co z pewnością liczą lokalne władze. Vincenzo De Luca, szef regionu Kampania, z dumą ogłosił w weekend, że Capri jest wolna od COVID-19, po tym, jak na wyspie zakończono szczepienie.
– Mieszkańcy zostali uodpornieni, a to jest niezbędne dla rozpoczęcia sezonu turystycznego – podkreślił polityk podczas konferencji prasowej.

Capri nie jest pierwszą "wyspą wolną od COVID-19". Wcześniej w pełni zaszczepiono mieszkańców Procidy. De Luca zapowiedział, że w następnej kolejności szczepienia zostaną przeprowadzone na wyspie Ischia oraz niemniej popularnych wśród podróżnych regionach Sorrento i Cliento.

Dzięki sprawnemu programowi szczepień we Włoszech regularnie spada liczba zakażonych koronawirusem. Coraz bardziej optymistyczne statystyki mają w najbliższych dniach przełożyć się na poluzowanie kolejnych obostrzeń, w tym m.in. zniesienie godziny policyjnej.