Aquapark Tatralandia

Tatralandia – aquapark znajdujący się w północnej Słowacji w rejonie Liptov. Oddalony jest o dwa kilometry od Liptowskiego Milkulasza. Całoroczny park wodny położony jest w otoczeniu gór, nad brzegiem jeziora Liptowska Mara. Z obiektu roztacza się widok na Tatry Zachodnie.

Aquapark Tatralandia jest głównym obiektem sportów wodnych na Słowacji. Jest to największy, całoroczny park wodny położony w środkowej Europie. Korzystają z niego także Polacy, ze względu na bliskość od granicy. Od przejścia granicznego w Chyżnem pozostaje do pokonania zaledwie 50 kilometrów. Został otwarty w 2003 roku. Na terenie obiektu znajdują się napisy w języku polskim.

Źródło wody termalnej, wypływające z głębokości ponad 2500 m zasila kompleks basenów Tatralandia. Słowacja może się więc poszczycić obiektem, którego aquapark może wypełniać naturalnie ciepła woda termalna. Ma ona właściwości lecznicze i osiąga temperaturę 60,7 stopnia Celsjusza. Bogata jest w wiele drogocennych pierwiastków takich jak: wapń, magnez, stront, bar, lit, sód, potas, mangan, żelazo, aluminium, a także związków: amon, fluorki, chlorki, bromki, siarczany i wodorowęglany. Jej ogólny stopień mineralizacji wynosi 4,4 – 4,7 g/l. Wykazano w niej podwyższoną zawartość tlenku siarki, strontu, fosforu, potasu i bromu.

Zbiorniki wodne Tatralandii wypełnia woda termalna, która utrzymywana jest w temperaturze 34-36 stopni. W okresie letnim można korzystać z całego obiektu. Zimą dostępne są baseny i zjeżdżalnie znajdujące się pod dachem. Zbiorniki termalne zlokalizowane są także na zewnątrz aquaparku Tatralandia. Powierzchnie każdego z basenów przekraczają 100 m2.  

Jest dużo różnych możliwości w zakupie biletów do obiektu Tatralandia. Cennik zróżnicowano w zależności od pory roku. Płacić można kartą lub gotówką. Podane są ceny w Euro. Jeżeli ktoś chce skorzystać z basenów w dzień urodzin, to otrzyma bezpłatny wstęp do Celtyckiego Świata Saun. Warunkiem jest zakup całodobowego biletu do Tatralandii.

 

Tatralandia w sezonie letnim 

Tatralandia to obiekt, w którym znajduje się 9 basenów całorocznych i 5 dodatkowych zbiorników letnich. Aquapark posiada 26 rur i zjeżdżalni. Łącznie stanowi to 1800 metrów drogi do zjeżdżania. Turyści mogą więc w ciepłej porze roku skorzystać z czternastu zbiorników wodnych: całorocznych i letnich. Otwarty jest basen pływacki, dziecięcy oraz basen w którym jest 21 atrakcji. Ponadto na terenie obiektu są też takie atrakcje jak:

Wyspa piratów z Karaibów - tropikalny wellness z basenami oraz widokiem na Tatry,

Saunowy Świat Celtów – kompleks saun oraz zabiegów. Stworzono tam także 21 parowych, wodnych i masażowych kąpieli,

Tropical Paradise to hala z czterema basenami i dachem, przepuszczającym promienie UV, co pozwala na opalanie. Jest to miejsce jedno z dwóch takich w Europie. Zapewniono tutaj wiele atrakcji, szczególnie związanych z tropikalnym klimatem,

Wellness Paradise czyli kompleks masaży, okładów i kąpieli. Można tu także skorzystać z zabiegów leczniczych i relaksujących ciało. 

Po kąpielach w basenach i masażach turysta ma możliwość skorzystania z szeregu innych atrakcji. Są nimi: sport i zabawa oraz restauracje w Holiday Village Tatralandia, kręgielnia, kino 5D, mini zoo, restauracja Paradiso, aerodynamiczny tunel Hurricane Factory i znajdujący się obok niego bar, centrum kongresowe, Westerncity z amfiteatrem, w którym odbywają się kowbojskie przedstawienia oraz funpark Tatralandia.

Tatralandia zimą 

Tatralandia w okresie zimowym zapewnia dziewięć basenów. Całorocznie udostępnionych jest ich więcej, jednak w porze chłodniejszej można korzystać tylko z tych 9 obiektów. Znajdują się tam takie atrakcje jak: siedzenia do masażu, grzybki i łóżka wodne, przeciwprądy, kurtyny wodne, gejzery i huśtawka. Na terenie basenów obywają się gry w koszykówkę wodną, siatkówkę, czy też aquaaerobic. Zimą otwartych jest 6 zjeżdżalni w aquaparku Tatralandia. Ferie zimowe to więc doskonały czas, by wyjechać z dziećmi w inne miejsce niż stok narciarski. Można zaproponować młodzieży basen z mocą atrakcji, nawet zimą.

 

Tatralandia: noclegi 

W pobliżu kompleksu basenów znajdują się przytulne domki Holiday Village Tatralandia. Noclegi udostępnione są w tematycznej wiosce. Można wybrać zarówno domek, jak i apartament Tatralandia all inclusive. Z całego kompleksu rekreacyjnego można podziwiać scenerię Tatr Niskich, Wielkiej Fatry i Gór Choczańskich. Nieopodal znajdują się: restauracje, boiska, miejsca do ćwiczeń, bowling, 5D kino, mini ZOO, Hurricane Factory, Liptov Aréna czy jezioro Liptowskie.

Tatralandia: Sylwester 

Tatralandia zapewnia moc atrakcji na Sylwestra. Każdego roku obiekt basenów termalnych przygotowuje wyjątkową ofertę na spędzenie ostatniej nocy starego roku. W klimacie tropikalnym odbywa się wielka impreza. Przyjeżdżając do aquaparku Tatralandia na Słowacji można oryginalnie przywitać Nowy Rok w basenie, na zjeżdżalni lub w saunie. Obiekt zapewnia muzyczne atrakcje i sylwestrowy show.

Tatralandia co roku przygotowuje moc atrakcji dla gości odwiedzających obiekt w Sylwestra. Są to występy tancerek i gwiazd muzycznych oraz loteria. Imprezę prowadzi DJ, a muzyki którą puszcza można słuchać nawet będąc w basenie. O północy odbywa się pokaz fajerwerków.

Sylwester przygotowany jest w Tropical Paradise. W jego otoczeniu goście znajdą palmy i tropikalne rośliny, wśród których można się poczuć jak na wakacyjnym odpoczynku. W basenie ze słoną morską wodą da się pływać i nurkować, oglądając ryby. W Sylwestra można do woli korzystać z atrakcji w Surf Waves Tatralandia. Godziny otwarcia są wydłużone.