Wyjazd, nawet ten w odległe miejsca, nie musi być bardzo drogi. Jeśli wszystko dobrze przemyślisz i zaplanujesz, wydasz mniej, niż myślisz. Mamy kilka prostych wskazówek, które sprawią, że Twój portfel nie ucierpi: 1. Na pewno wszyscy wiedzą już co to takiego couchsufring, ale na wszelki wypadek podpowiadamy: jeśli chcesz przespać się u kogoś na kanapie szukaj ofert w serwisach:
couchsurfing.com
globalfreeloaders.com
stay4free.com

2. Z kolei przez serwisy typu: airbnb.com, czy onefinestay.com możesz wynająć mieszkanie od prywatnych osób, albo tylko pokój – takich propozycji szukaj z kolei np. na wimdu.com, roomorama.com. Przeczytasz tam też opinie innych podróżników, będziesz wiedzieć na co zwracać uwagę rezerwując pobyt, jakie są ukryte koszty, gdzie najlepiej zjeść...

 3. Są jeszcze inne, alternatywne opcje, które może nie przyjdą ci w pierwszej chwili do głowy, np. noclegi w klasztorach. A znajdziesz ich wiele, między innymi: w Finlandii: valamo.fi. We Włoszech: monasterpuritas.it. U sióstr Brygidek w 14 krajach, między innymi w Anglii, Szwecji, Polsce, Danii, Szwajcarii - pełną listę znajdziesz na: brigidine.org
Możesz tanio zanocować  na farmach:
W Anglii: farmstay.co.uk
Może w Australii: visitmelbourne.com/Accommodation/Farm-stays
Albo w Ameryce: farmstayus.com
Jeśli chcesz popracować na organicznej farmie, w zamian za mieszkanie i trochę wolnego czasu, sprawdź serwisy: WWOOF, Willing Workers On Organic Farms.

4. Słyszałeś o Home Swap? Polega to na wzajemnej wymianie domami na okres wakacji. Musimy zgrać się z kimś urlopami, ale za to nie wydamy na mieszkanie złotówki. Kraje, w które dobrze działa „Home Swap”, to Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Dania i Australia. Na najpopularniejszej stronie homeexchange.com swój profil posiada zaledwie 30 osób z Polski, ale ogółem zarejestrowanych użytkowników jest ponad 40tys.
Przydatne adresy to:
homeexchange.com
homeforswap.com
homeforexchange.com
ihen.com

Znacie amerykańską komedię „Holiday”. Dwie nieznające się kobiety (Cameron Diaz, Kate Winslet) zamieniły się domami na święta. Poza wielką przygodą znalazły też miłość. Podróżować zawsze warto. Będziemy wam doradzać jak zrobić to najtaniej.