Boże Narodzenie obchodzą nie tylko chrześcijanie. W XX w. grudniowe święta uległy globalnej komercjalizacji. Dlatgo ludzie różnych wyznań, a także ateiści, zaczęli traktować je jako okazję do rodzinnych spotkań i wręczania sobie prezentów.

Boże Narodzenie przez cały rok

Można odnieść wrażenie, że z roku na rok centra handlowe coraz wcześniej inaugurują bożonarodzeniowy sezon. Jeszcze kilka lat temu, wedle niepisanej zasady, pierwsze świąteczne ozdoby pojawiały się w polskich sklepach dopiero po Wszystkich Świętych. W tym roku, podobnie jak i w poprzednim, Mikołaje z czekolady pojawiły się na półkach już w październiku.

Przedwczesne świętowanie często wzbudza kontrowersje. Pojawiają się głosy, jakoby wystawianie świątecznych ozdób i odtwarzanie kolęd we wrześniu czy październiku osłabiało magię świąt. A co mają powiedzieć mieszkańcy miasteczek, w których Boże Narodzenie trwa przez cały rok? Oczywiście nie jest to oficjalne, ale odwiedzając je, łatwo pomylić daty w kalendarzu. Te kierunki z pewnością zainteresują osoby, dla których święta są za krótkie i marzą o Gwiazdce nawet w lipcu.

Oficjalna wioska Świętego Mikołaja

RovaniemiWioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi. / fot. Steve Parsons/PA Images/Getty Images

W takim zestawieniu nie może zabraknąć Rovaniemi. To tam znajduje się Santa Claus Village, w której mieszka Święty Mikołaj. Wioska jest otwarta przez cały rok. Przed zaplanowaniem wizyty dobrze jednak sprawdzić godziny pracy Mikołaja. Każdy zasługuje na odpoczynek, nawet święty.

Bez względu na porę roku, w Rovaniemi zawsze można spodziewać się białych świąt. Granica koła podbiegunowego jest oddalona od miasteczka o około 8 kilometrów. Poza wizytą w Głównym Urzędzie Pocztowym wioski, goście mają do wyboru wiele podbiegunowych aktywności. Między innymi przejażdżki skuterami śnieżnymi czy zaprzęgiem prowadzonym przez psy husky lub renifery.

Święty Mikołaj mieszka nie tylko w Rovaniemi

Amerykanie również mają swoją wioskę Świętego Mikołaja. Ta znajduje się w miasteczku North Pole na Alasce. Nazwa może być myląca. Prawdziwy biegun północny znajduje się prawie 3 tysiące kilometrów dalej. Tymczasem North Pole jest położone około 15 minut jazdy samochodem od Fairbanks.

Święty Mikołaj w North Pole na AlasceŚwięty Mikołaj w North Pole na Alasce. / fot. Cultura Exclusive/Stuart Westmorland/Getty Images

Nawet latem na ulicach miasta są organizowane świąteczne parady, a spacerując można podziwiać bożonarodzeniowe dekoracje. Nie jest tajemnicą, że Amerykanie mają słabość do bicia rekordów i budowania konstrukcji, które są „naj”. Takiego elementu nie mogło zabraknąć w Domu Świętego Mikołaja. Tam oprócz sklepu z pamiątkami znajduje się również największa na świecie figura Mikołaja wykonana z włókna szklanego.

Świąteczne miasteczka w USA

North Pole to niejedyne świąteczne miasto w USA. Trzeba przyznać, że konkurencja jest silna. Mowa o miastach Christmas (tak, po prostu Christmas) i Santa Claus. To pierwsze jest położone na Florydzie. Przystrojone choinki stoją tam przez cały rok. Santa Claus w Indianie bije na głowę inne tak samo nazywające się miasta w USA (w Georgii i Arizonie). Na turystów czekają całoroczne atrakcje świąteczne. W tym Muzeum Świętego Mikołaja, Cukierkowy Zamek Świętego Mikołaja oraz urząd pocztowy, który co roku otrzymuje tysiące listów dzieci do Świętego Mikołaja.

Colmar we Francji

Nie wszystkie świąteczne miasteczka budują swój klimat dzięki ozdobom i wioskom Świętego Mikołaja. W niektórych miejscach bożonarodzeniowe skojarzenia są bardziej subtelne, ale wciąż oczywiste. Przykładowo w Alzacji nie brakuje miast, których architektura przywodzi na myśl urokliwe zabudowy z kartek świątecznych. Na tle konkurencji wyróżnia Colmar z klimatyczną starówką i wąskimi, brukowanymi uliczkami. Nie tylko zimą można odnieść wrażenie, że w jednym z domów mieszkają elfy, pomocnicy Świętego Mikołaja.

Rothenburg ob der Tauber w Niemczech

Rothenburg ob der Tauber / fot. Westend61/Getty Images

Podobne odczucia wzbudza Rothenburg ob der Tauber. To jedno z najlepiej zachowanych miast otoczonych murami w Niemczech. Sprawdzi się jako kierunek na świąteczny wyjazd niezależnie od pory roku. To zasługa nie tylko charakterystycznego budownictwa. W miasteczku działa również Niemieckie Muzeum Bożego Narodzenia. Podczas zwiedzania można lepiej poznać świąteczne tradycje naszych zachodnich sąsiadów.