Zobacz zdjęcia z Festiwalu Podróżników National Geographic w Nadarzynie >>>

Mimo sennej pogody, deszczu i chmur prelegenci 4. edycji Festiwalu Podróżników National Geographic praktycznie nie mieli okazji zobaczyć, jak wyglądają krzesła na salach - wszystkie miejsca były pozajmowane! Tym razem wszystko odbyło się w ramach międzynarodowych targów turystycznych World Travel Show 2017 (20-22 października) w ogromnej przestrzeni Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

Piątek minął pod hasłem 7 nowych cudów Polski. Galę wręczenia nagród dla najpiękniejszych miejsc w Polsce poprowadzili Michał Cessanis – wicenaczelny National Geographic Traveler i himalaistka Kinga Baranowska.

Sobota zaczęła się "z wysokiego C", kiedy na scenie pojawił się Aleksander Doba i rozpoczął opowieść o swoich trzech przeprawach przez Atlantyk. Podróżnik z charakterystycznym dla siebie entuzjazmem i żywiołowością mówił dosłownie o wszystkim. Nie tylko z detalami wytłumaczył rozwiązania konstrukcyjne kajaku OLO w jego obu wersjach, opowiedział o swojej diecie, sposobach na radzenie sobie z morzem, samotnością i wyzwaniami (także tymi... najbardziej kłopotliwymi). Każdy, kto choć raz posłucha i zobaczy Olka Dobę na żywo, przestaje mieć wątpliwości, skąd bierze się jego popularność i wciąż rosnąca grupa fanów. To prawdziwy wulkan pozytywnej energii, którą zaraża skuteczniej niż przedszkolaki grypą na początku listopada.

W czasie gdy Olo przepływał wraz z fanami Atlantyk, w sali obok swoją opowieść snuła równie energetyczna blogerka Aleksandra Świstow, którą czytelnicy znają przede wszystkim jako Pojechaną. Tutaj także sala wypełniła się po brzegi. Ani pogoda, ani dość wczesna (jak na sobotę) pora nie potrafiła zniechęcić fanów.

Po mocnym początku nie zwalnialiśmy tempa, a za kulisami festiwalu działo się równie wiele. Zaraz po Olku i Oli scenami zawładnęli Kinga Baranowska, Mateusz Waligóra oraz uwielbiany szczególnie przez młodszych fanów youtuber - AdBuster. Trzeba przyznać, że z edycji na edycję nasz festiwal ma coraz szersze grono odbiorców i to z pewnością nie koniec!

Gdy prelegenci czarowali was opowieściami my szybko ruszyliśmy na drugą stronę Wisły, by spotkać się z kolejną ikoną - Elżbietą Dzikowską. Po drodze do Nadarzyna podzieliła się z nami pięknymi historiami i kilkoma naprawdę wzruszającymi refleksjami (wywiad z panią Elżbietą już niedługo na naszym kanale YouTube). Najlepsze jednak zostawiła dla naszej publiczności - opowieść o tajemnicach Chin.

Sobota na Festiwalu Podróżników była naprawdę intensywna - na naszych scenach pojawili się jeszcze: Czarek Szproch, Szymon Hołownia, Olek Hanusz oraz Ewa Chojnowska z bloga "Szpilki w plecaku". Zupełną nowością i pozytywnym zaskoczeniem były opowieści laureatów naszego konkursu "Zostań Podróżnikiem National Geographic".

Niedziela programowo była równie napięta. Łukasz Jakóbiak, Oliwia "Ollie" Papatanasis, Elfik TV i panel YouTuberów - to gwiazdorska obsada tzw. małej sceny. W tym czasie na scenie głównej pojawiały się wyjątkowe osobowości: Krzysztof Wielicki, Marcin Dobas, Miłka Raulin, Krzysztof Starnawski, a festiwal zamknął nasz wicenaczelny - Michał Cessanis ze swoją opowieścią o Sri Lance.

To był wyjątkowy weekend! Aż gęsty od przeżyć i opowieści. Najważniejsze jednak nie to, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, a to co zrobimy dalej z taką dawką dobrej energii i inspiracji.

Błażej Grygiel, Hanna Gadomska