W Tajlandii panuje tropikalny klimat monsunowy. Planując wakacje należy sprawdzić, jaką pogodę znajdziemy w danym regionie, ponieważ gdy w jednej części Tajlandii świeci słońce, druga może zmagać się z ulewnymi deszczami lub nawet wichurami. Temperatury dochodzą tam maksymalnie do 33 stopni i utrzymują się na stałym poziomie praktycznie przez cały rok. W najchłodniejszych momentach temperatury nie spadają poniżej 13 stopni. Zdarza się to sporadycznie więc nie ma się czym martwić. Trzeba pamiętać, że zachodnie wybrzeże Tajlandii jest najbardziej narażone na działanie monsunu.

Phuket

Najpopularniejszym miejscem wypoczynku w Tajlandii są wyspy, a palmę pierwszeństwa dzierży Phuket nazywana perłą południa, zajmująca powierzchnię 539 km kwadratowych. To największa wyspa Tajlandii i jej najsłynniejsze kąpielisko. Znajdziemy tu najpiękniejsze piaszczyste plaże w malowniczych zatokach, bujną tropikalną roślinność i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Do tego lazurową wodę i przepiękne rafy koralowe, które możemy podziwiać podczas nurkowania. Liczne szkoły nurkowe na wyspie oferują zajęcia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. W samym środku wyspy znajdziemy miasteczko Thalang, w którym powstało muzeum prezentujące bogatą historię Phuket.

Bangkok

To tętniące życiem miasto, nazywane najgorętszą stolicą świata, jest jednym z trzech, po Londynie i Paryżu, najchętniej odwiedzanych miast na świecie według badań Mastercard Global Destination Cities Index z 2018 roku. Znajdziemy tam wszystko – zgiełk Zachodu, spokój Wschodu, ciszę parków i świątyń, oszałamiające zapachem targi pełne straganów z jedzeniem a także nowoczesne centra handlowe. Ogromna liczba wspaniałych zabytków, wśród których znajdują się takie perełki jak Wielki Pałac z posągiem szmaragdowego Buddy, Wat Pho – najstarsza świątynia w Bangkoku, Muzeum Narodowe zawierające dorobek artystyczny kraju, pięknie zdobiony dom Jima Thompsona oraz Wat Traimit. Warto dodać, że Wat Traimit skrywa największą statuę Buddy wykonaną ze złota, wysokości 3 metrów, ważącą ok. pięciu ton i wartą 250 mln dolarów. Wielką atrakcją Bangkoku są pływające targi, oferujące owoce, warzywa, mięso, ryby i inne lokalne przysmaki oraz największy targ w mieście – Chatuchak, z ośmioma tysiącami straganów, gdzie znajdziemy właściwie wszystko – owoce morza, jedwabie, odzież, ceramikę, biżuterią, a nawet chronione gatunki zwierząt. Wybór towarów może przyprawić o zawrót głowy.  W stolicy Tajlandii znajduje się też jedna z największych restauracji na świecie - Royal Dragon, zatrudniająca ok. tysiąca pracowników- trzystu kucharzy i ponad pięćset kelnerów i kelnerek. To ciekawostka, ponieważ restauracja potrafi wydać blisko 3 tys. potraw na godzinę i obsłużyć 15 tys. gości dziennie. Warto pamiętać, że codziennie w godzinach 11-14 można za rozsądną cenę skosztować wszystkich pozycji menu.

Podczas pobytu w Bangkoku, szczególnie gdy przebywamy tam z dziećmi, obowiązkowym punktem programu jest Safari World. To połączenie wielu atrakcji w dwóch parkach – Marine Park i Safari Park. Wybór jest ogromny – zjazdy korytem rzeki przez egzotyczną dżunglę, samochodowy park safari z  małpami, lwami, nosorożcami, żyrafami i zebrami, ekscytujące pokazy delfinów, ptaków, pokazy akrobacyjne i wiele, wiele innych.

Krabi

To prowincja znajdująca się w południowej Tajlandii, nad morzem Andamańskim, w pobliżu wyspy Phuket, ale też miasto i stolica regionu oraz rzeka, nad którą położone jest miasto. To wyjątkowe miejsce z rajską przyrodą, wspaniałymi świątyniami i doskonały punkt wypadowy na inne tajskie wyspy jak Hong, Koh Lanta czy kokosowa Ko Poda. Warto wybrać się stamtąd do Jaskini Tygrysa, by pokonawszy 1237 schodów dotrzeć do ukrytej wysoko w dżungli świątyni i napawać się niezwykłym widokiem z góry.     

Wszystkie te miejsca można zobaczyć, rezerwując wakacje za pośrednictwem TUI, które oferuje wycieczki zorganizowane do trzech najpiękniejszych regionów Tajlandii.  

Przed podróżą warto poznać kilka ciekawostek o Tajlandii. Do 1949 roku jej oficjalną nazwą był Syjam. W restauracjach, zamiast noża i widelca, otrzymamy widelec i łyżkę. W zatoce Ko Tapu w 1974 roku nagrywano jeden z filmów o Jamesie Bondzie, wyspa nazywana jest więc wyspą Jamesa Bonda.  Tajski masaż, spopularyzowany na całym świecie, niegdyś wykonywany był wyłącznie członkom rodziny królewskiej.

Z informacji praktycznych – lot do Bangkoku trwa ok. 13 godzin, na Phuket 14 godzin. Różnica czasu między Polską a Tajlandią wynosi 6 godzin. Obowiązującą walutą jest Bat Tajlandzki, który stanowi równowartość około dwunastu groszy. Robiąc zakupy zawsze warto się potargować. W Tajlandii możemy się przemieszczać tuk-tukami, które pełnią rolę taksówek, trzeba tylko pamiętać, że cenę za przejazd ustala się z góry. wsiadając do pojazdu warto upewnić się, że kierowca włączył licznik – jeżeli tego nie zrobi, na koniec podróży może zażądać ogromnej sumy.  

Podsumowując, Tajlandia to jeden z najpiękniejszych kierunków wakacyjnych podróży i obowiązkowy punkt na kulinarnej mapie świata. Jeżeli chcemy spędzić wakacje w naprawdę egzotycznym miejscu i spróbować jednej z najlepszych kuchni świata, warto już planować tam swój wymarzony urlop.