Podróż do Tajlandii – ceny lotów

Waluta Tajlandii to baht (THB), wart około 0,11 zł. Złotówki nie są walutą wymienialną w Tajlandii. Wyjeżdżając do tego kraju, najlepiej wziąć ze sobą euro lub dolary i wymieniać je na miejscu. Warto porównywać kursy – zazwyczaj najmniej korzystne są na lotniskach. Wypłacanie waluty z bankomatów na miejscu wiąże się z prowizją.

Bilety lotnicze to nawet 50% kosztów całej podróży. Dlatego im dłużej trwa pobyt w Tajlandii, tym bardziej jest opłacalny. Dla tych, którzy ze względu na pracę nie mogą pozwolić sobie na wyjątkowo długie wyjazdy, najlepszy będzie wyjazd na minimum dwa – trzy tygodnie.

 Zanim go zaplanujesz, przeczytaj, o czym musisz pamiętać przed wyjazdem.

Bilety na samolot warto kupować jak najwcześniej i szukać promocyjnej ceny. Dłuższe wycieczki po samej Tajlandii najlepiej również odbywać samolotem. Jeśli wybieramy się do Bangkoku, możemy poruszać się po mieście taksówkami, autobusami, metrem, nadziemną kolejką, a także łodziami i tuk-tukami. Wybierając tuk-tuk lub taksówkę, warto wcześniej ustalić cenę i trasę, którą będziemy się poruszać.

Koszty zakwaterowania w Tajlandii

Wcześniejsza rezerwacja pokoju przez popularne portale internetowe to bezpieczny i rozsądny pomysł. Jednak szukając noclegu na miejscu, można sporo zaoszczędzić. Dwutygodniowe koszty noclegów dla dwóch osób na kwaterach prywatnych zaczynają się już od 300–400 zł za cały pobyt. Jadąc do tego ciepłego kraju, można również spać na tanich kempingach albo w pokojach na bardzo popularnych tam tratwach i łodziach.

W Bangkoku są też oczywiście luksusowe hotele, ale zakwaterowanie w hotelu klasy średniej zapewnia odpowiedni komfort za cenę o wiele niższą niż w krajach europejskich. Zdarza się dość często, że w hotelach pobierane są depozyty za korzystanie z minibaru i inne ewentualne koszty.

Ceny jedzenia w Tajlandii

W Bangkoku i innych tajlandzkich miastach bardzo popularne są uliczne garkuchnie. Serwowane w nich dania są tak tanie i pyszne, że mało kto decyduje się na samodzielne gotowanie. Kuchnia tajska jest uważana za jedną z najbardziej oryginalnych i smacznych kuchni świata. Osoby, które lubią pikantne dania typu curry, delikatny smak mleczka kokosowego, owoce morza, aromat trawy cytrynowej, imbiru i limonki, będą zachwycone tajskim jedzeniem.

Najlepiej stołować się tam, gdzie tubylcy – oni wiedzą najlepiej, w którym lokalu jedzenie jest najsmaczniejsze i najtańsze. Nie musimy się nadmiernie obawiać jedzenia z ulicznych wózków. Problemy gastryczne, które dopadają turystów, biorą się zwykle ze zmiany flory bakteryjnej i zbyt pikantnych potraw, nie zależą więc od tego, gdzie się stołujemy. Jeśli mamy jednak ochotę na sprawdzone europejskie śniadanie, zróbmy zakupy w sieciówkowych sklepach spożywczych, np. w popularnej tam sieci 7Eleven. Możemy w nich też wypić kawę czy zjeść hot-doga.

Ceny pamiątek i rozrywek w Tajlandii

Poza plażowaniem, zwiedzaniem zabytków i podziwianiem przyrody w Tajlandii możemy również odwiedzać tutejsze targi. Rynek wyrobów lokalnych, np. rękodzieła, przedmiotów dekoracyjnych, tajskiego jedwabiu, jest bardzo atrakcyjny. Warto jednak uważać i nie dać się nabrać na zawyżone ceny, obliczone specjalnie na turystów. Głośne były przypadki naciągania na kupno kamieni szlachetnych w cenach o wiele droższych niż europejskie, a reklamowanych jako okazyjne.

Popularną usługą wśród turystów w Tajlandii jest szycie ubrań na miarę. Dobrej jakości garnitur czy sukienkę z jedwabiu można tu uszyć nawet w 24 godziny. Chętnie kupowaną pamiątką są również kolorowe parasolki z ręcznie wykonanymi napisami i drewniane rzeźby. Kupując ozdoby w Tajlandii, pamiętajmy o tym, że wywóz niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego jest zakazany. Uważajmy więc z zakupem takich pamiątek jak wyroby ze skóry węża czy krokodyla albo biżuteria zawierająca muszelki.

Całościowe koszty pobytu w Tajlandii

Koszty dwutygodniowego pobytu dwóch osób w Tajlandii zaczynają się od około 6000 zł. Górną granicę wydatków trudno ustalić – zależy głównie od standardu zakwaterowania i tego, co chcemy robić na miejscu. Koszty na pewno powiększą dalekie wycieczki w różne zakątki Tajlandii i do sąsiadujących z nią krajów.

Biura podróży oferują wczasy w Tajlandii połączone z podróżowaniem po kraju, zwiedzaniem, wyżywieniem i opieką pilota. Ceny takich ofert rozpoczynają się od około 4000 zł za osobę (dotyczy to pobytu 14-dniowego). Wiele osób jednak woli podróżować po Tajlandii na własną rękę. Trudno bowiem na zorganizowanej wycieczce oczekiwać, że poznamy prawdziwe oblicze tego kraju. Słowo thai po tajsku znaczy „wolny”. Jeśli zdecydujemy się na swobodną, niczym nie skrępowaną wędrówkę po Tajlandii z plecakiem, dowiemy się czegoś więcej i o mentalności jej mieszkańców, i o sobie samych.

*Ceny przedstawione w artykule mają charakter orientacyjny.

Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl – serwisem oferującym szybkie pożyczki na dowolny cel