Pałac z czystego marmuru uznawany jest za najwspanialsze dzieło architektoniczne świata. Powstał z jeszcze czystszej miłości.

O wschodzie słońca wydaje się różowy, w ciągu dnia jest kremowobiały, a po południu jakby pomarańczowy. Jego majestat, piękno i harmonię najlepiej widać z oddali. Indyjski Tadź Mahal kazał stworzyć w 1632 r. cesarz jako grobowiec dla zmarłej żony. Budowało go 22 tys. par ludzkich rąk. Skarbiec władcy szybko pustoszał. W końcu syn zdetronizował ojca za nadużycia finansowe. Wtrącił do celi, z której ojciec mógł patrzeć na mauzoleum ukochanej.

Warto powędrować na drugi brzeg rzeki Jamuny, zamiast iść do biletowych kas. Pod pałacem spotkasz setki turystów, a po drugiej stronie rzeki: jedynie stadko bawołów lub samotnego rybaka. Zza rzeki widok na Tadź Mahal jest bajkowy: najpiękniejszy budynek świata przegląda się w tafli wody. Świetny punkt obserwacyjny roztacza się również z dachu restauracji Shanti Lodge oraz z okien hotelu Kamal. (JZ)

NO TO W DROGĘ:

Co ■ Kompleks pałacowy Tadź Mahal znajduje się Agrze. W mieście wybudowano lotnisko i dworzec kolejowy. Zwiedzanie pałacu możliwe codziennie oprócz piątku.

■ Za ILE ■ Cena biletu dla obcokrajowców wynosi 750 rupii (ok. 45 zł). Wycieczki organizowane i licencjonowane przez państwo to wydatek rzędu 1700 rupii (ok. 100 zł). Najtańsze noclegi w Agrze już od 40 zł. www.tajmahal.gov.in