Pacific Crest Trail to jeden z najdłuższych i najpopularniejszych szlaków trekkingowych w Stanach Zjednoczonych. Do przejścia przymierzają się zapaleńcy z Polski: Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński.  

PCT wyznaczony został w 1968 roku. Znany jest między innymi z książki Cheryl Strayed „Wild” (polskie wydanie: „Dzika droga. Jak odnalazłam siebie”), a także jej późniejszej ekranizacji o tym samym tytule. Liczy prawie 4300 kilometrów i wiedzie przez zróżnicowany pod względem ukształtowania teren znajdujący się w trzech strefach klimatycznych. Przebiega przez wiele lasów, kilka parków narodowych i krajobrazowych, na trasie można również zwiedzić narodowe zabytki.

Przejścia szlaku podejmuje się rocznie około 300 śmiałków, kończy go mniej niż połowa… Przewidywany czas wyprawy Grzegorza i Macieja to 6 miesięcy, a jej początek planowany jest na przełom kwietnia i maja 2016 r.

Panowie mają także zamiar zrealizować większy projekt zakładający przejście tzw. Potrójnej Korony, czyli trzech najdłuższych szlaków na terenie USA. Pacific Crest Trail ma być pierwszym z nich. Kolejnym - Szlak Appalachów (Appalachian National Scenic Trail, w skrócie Appalachian Trail lub po prostu AT), pieszy szlak turystyczny we wschodniej części USA, którego trasa biegnie wzdłuż amerykańskiej części Appalachów. Długość szlaku? Ponad 3500 km. Ostatnim z wielkiej trójcy będzie Continental Divide Trail  - o długości ok. 5000 km, przebiegający przez stany: Idaho Wyoming, Kolorado, Nowy Meksyk.

W chwili obecnej wyprawa jest na etapie organizacji. Brakujące środki na pokrycie kosztów wyprawy, panowie zbierają za pośrednictwem portalu crowdfundingowy Polakpotrafi.pl. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową wyprawy pct2016.pl i profil na Facebooku facebook.com/PCT16.

Pierwsze polskie przejście ma zaowocować unikatowymi foto- i wideorelacjami oraz spotkaniami, podczas których rodacy opowiedzą o trudach i pięknie przemierzanego szlaku.

______________________________
Właśnie trwa 10. edycja konkursu TRAVELERY. To najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze. Poznaj nominowanych: