Tytuł „„Najlepszego Produktu Turystycznego” Polskiej Organizacji Turystycznej to nagroda, którą mogą pochwalić się tylko najciekawsze miejsca w Polsce. Przyznawany jest co roku miejscom, które łączą w sobie edukację, turystykę i przygodę. Sztolnia Królowa Luiza takich przygód ma w ofercie wiele.Obecnie działają tam aż trzy podziemne trasy turystyczne, każda oferująca osobną paletę wrażeń.


„Podziemna Trasa Wodna” to najmłodsza z atrakcji, otwarta w 2017 roku. Obejrzymy tu historyczne wyrobiska i będziemy mogli przepłynąć 1100 unikatowym odcinkiem wodnym na łodziach. Pod ziemią czeka na nas opowieść o pracy górników, ich zwyczajach i kulturze, poznamy sekrety skał i minerałów oraz fascynujący świat podziemnych roślin. Udało się je wyhodować za pomocą sztucznego światła, 40 metrów pod ziemią, gdzie wilgotność powietrza sięga 90%.

„Podziemna Trasa Turystyczna” to wyprawa do niezgłębionej sieci podziemnych korytarzy górniczych, fascynująca i tajemnicza. Podróż rozpoczyna się w zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej, a dalej jest tylko ciekawiej: zobaczymy chodnik wykuty w węglu, maszyny górnicze, podziemny port. Tu można poczuć warunki i trud górniczej pracy na własnej skórze, ale oczywiście w atmosferze pełnego bezpieczeństwa. Jedną z ciekawszych atrakcji jest tu także parowa maszyna wyciągowa wyprodukowana w 1915 roku i znajdująca się obecnie w maszynowni szybu Carnall. Potężny mechanizm ma moc 2 tys. koni mechanicznych i napędza windy nawet do prędkości 10 metrów na sekundę!

Wreszcie trzecia, „Podziemna Trasa Rodzinna” to przygoda dla rodziców i dzieci, także tych najmłodszych (od 4 lat). Trasa rozpoczyna się przy wejściu do kopalni na ul. Sienkiewicza 43 w Zabrzu, skąd uczestnicy ruszą pod ziemię. Podczas zwiedzania krętych korytarzy spotkają Skarbnika, który opiekuje się górnikami, zobaczą maszyny wydobywające węgiel, obejrzą projekcje filmów o pracy zabrzańskich górników oraz historii całego Górnego Śląska.

Sztolnia Królowa Luiza to nie tylko atrakcje podziemne. Otwarta dla turystów wieża szybowa pozwala zachwycać się rozległą panoramę Zabrza i okolic. Wśród innych atrakcji są tu między innymi: Labirynt, śruba Archimedesa czy słoneczny zegar i słoneczna fontanna. Przygody, jakie do tej pory oglądałeś w filmach akcji są na wyciągnięcie ręki.

" Najcenniejszymi elementami kompleksu, oraz tym, co go wyróżnia w skali całej Europy, są podziemne wyrobiska - dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej o łącznej długości przekraczającej 5 km" – mówił niedawno o Sztolni Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować, zakonserwować i adaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 180-tysięcznego miasta.

Można z powodzeniem powiedzieć, że serce Zabrza bije pod ziemią – w Sztolni Królowa Luiza.