Podróżnicy są różni, ale na pewno dzielą się na te dwie grupy- jedna planuje podróż na wiele tygodni, a czasem miesięcy przed wyjazdem, natomiast ta druga podejmuje decyzje spontanicznie, na ostatnią chwilę. Niewątpliwie pierwszy typ podróżnika, to osoba o wiele bardziej rozważna i zorganizowana, z kolei drugiemu często towarzyszy stres i dreszczyk emocji, ponieważ trzeba zrobić dużo rzeczy na ostatnią chwilę. Wszystko ma swoje uroki, a najważniejsze w tym wszystkim jest, żeby ostatecznie plan wypalił. Jaki zatem wybrać kierunek podróży, żeby spędzić sylwestra „last minute”?

Berlin

Do Berlina możemy tanio dojechać z Warszawy samochodem, pociągiem (ok. 160 zł za bilet) i autokarem (najtańszy bilet flixbusem to ok. 94 zł). Należy jednak pamiętać o obostrzeniach, które są wprowadzone na terenie Niemiec. Obowiązują tam dwie zasady: 3G (wstęp tylko dla osób z ujemnym wynikiem testu, zaszczepionych lub ozdrowieńców) i 2G (wstęp tylko dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców). Przekroczenie granicy jest możliwe tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Kluby i dyskoteki będą w sylwestra zamknięte. Komunikacja miejska jest w formule 3G, natomiast restauracje, bary, muzea, teatry, filharmonie i kina już w 2G. Nie mniej jednak, jeżeli uważamy na siebie i innych oraz jesteśmy zaszczepieni nie powinniśmy mieć problemu, żeby swobodnie zwiedzać Berlin. To co koniecznie powinniśmy zobaczyć to: Wyspa Muzeów, Aleksanderplatz i wieża telewizyjna, Mur Berliński, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy oraz dzielnicę Kreuzberg.

Budapeszt

Do Budapesztu najtaniej obecnie możemy dostać się tak samo jak do Berlina, czyli samochodem, pociągiem i autobusem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na podróż samolotem, należy pamiętać o tym, że jeśli nie jesteśmy zaszczepieni, musimy poddać się 14-dniowej kwarantannie. Na miejscu obowiązują raczej małe restrykcje. Obowiązkowo należy zakładać maseczkę w przestrzeni zamkniętej. Do udziału w niektórych imprezach wymagany jest certyfikat covidowy. Ale Budapeszt to nie tylko kluby i ruin bary. Możemy tam zwiedzić mnóstwo zabytków, które pamiętają jeszcze czasy monarchii Habsburgów oraz udać się do łaźni tureckich. W stolicy Węgier na pewno warto przejechać się linią metra nr. 1, która jest drugą najstarszą linią metra w Europie. Budapeszt oferuje również dużo ciekawych restaracji, a wiele z nich znajdziemy w zabytkowej dzielnicy żydowskiej. Bardzo dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z rejsu po Dunaju. Z perspektywy promu, Budapeszt prezentuje się przepięknie.

Łódź

To miasto się kocha, albo nienawidzi. Niewątpliwie Łódź urzeka swoim industrialnym stylem i alternatywnymi miejscami. Co więcej, miasto znalazło się na liście 25 wyróżnionych miejsc „BEST OF THE WORLD 2022 National Geographic”. Łódź została wyróżniona w kategorii „zrównoważony rozwój”. Chociażby dlatego, warto spędzić tam pierwszy dzień nowego roku. Miasto oferuje naprawdę ciekawą ofertę gastronomiczną. Znajduje się tam mnóstwo naprawdę dobrych restauracji. Jedną z wartych uwagi jest Ato Ramen, gdzie możemy zjeść jeden z lepszych ramenów w Polsce. Będąc w Łodzi warto zgubić się na ulicy Piotrkowskiej, jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie oraz odwiedzić Muzeum Kinematografii, czy Muzeum Fabryki w Manufakturze.

Tatry

Chyba każdy przynajmniej raz w życiu marzył o tym, żeby spędzić sylwestra w górach. Nic dziwnego, bo zimą widoki w polskich górach są czarujące. Decydując się na wyjazd w ostatniej chwili warto sprawdzić dostępność hoteli i pensjonatów w okolicach Zakopanego. Ceny są wyższe niż w inne dni w roku, ale można znaleźć coś naprawdę przystępnego. Na Podhalu kursują minibusy, którymi z łatwością możemy przemieszczać się pomiędzy miasteczkami. Na miejscu na pewno warto udać się na wędrówkę do Doliny Strążyskiej, Chochołowskiej, czy Kościeliskiej, na Rusinową Polane lub Morskie Oko. W wielu miasteczkach dostępne są również baseny termalne, w których możemy odpocząć po długich górskich spacerach.

Karpacz

To również propozycja dla osób, które chcą spędzić sylwestra w górach, ale wolą nieco bardziej kameralne miejsce. W tym przypadku Karpacz będzie idealny. To piękne miasteczko, z którego możemy udać się na wędrówkę w Karkonosze. Bardzo interesującym punktem do odwiedzenia w tym miejscu jest Świątynia Wang, czyli piękny ewangelicko-augsburski kościół zbudowany z sosnowych bali, który stoi u podnóża Śnieżki. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. W Karpaczu znajduje się również kilka stoków narciarskich, dlatego zwolennicy zimowych sportów na pewno nie będą się nudzić.

Trójmiasto

Jeżeli nie góry, to morze. Bałtyk zimą potrafi być naprawdę cudowny, szczególnie, kiedy plaże w całości pokryte są śniegiem, a woda jest zamarznięta. Trójmiasto to bardzo dobra sylwestrowa alternatywa. Po pierwsze można tam łatwo dojechać z każdego miejsca w Polsce. Po drugie każdy znajdzie tam coś dla siebie. Zwolennicy imprez powinni postawić na Sopot. Osoby, które jednak cenią sobie kulturę i sztukę powinni wybrać Gdańsk. Na pewno warto zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum "Solidarności". Gdańska starówka nie ma sobie równych, a w zimowej scenerii prezentuje się równie ładnie, jak w lato. Spacer wzdłuż Motławy w Sylwestra i Nowy Rok to na pewno dobry pomysł na zakończenie 2021 roku. Nie możemy jednak zapominać o Gdyni, a ta ma również wiele do zaoferowania. Nie można odwiedzić trójmiasta i nie przejść się na plaże w Orłowie. Dla miłośników historii numerem jeden w tym mieście powinno być Muzeum Emigracji, w którym dowiedzieć możemy się więcej o polskich migrantach od średniowiecza, po czasy współczesne.