Od lądu dzielą Sycylię zaledwie 3 km. Niby niewiele, ale tak naprawdę po przekroczeniu Cieśniny Mesyńskiej jesteśmy w innym świecie. Atmosfera bardziej wyluzowana, zabytki mniej zadbane, a dolce vita jeszcze słodsze niż w kontynentalnej Italii. No i ludzie prawdziwsi! Dlatego nie zdziw się, gdy na środku ulicy ktoś zatrzyma samochód, by pozdrowić sklepikarza i kupić świeżo zerwane z drzewa pomarańcze. Tu nikogo to nie denerwuje. Relacje międzyludzkie to rzecz święta, którą należy kultywować nawet za cenę kilometrowego korka. Pewnie dlatego mieszkańcy ciągle podkreślają, że nie są Italiani, lecz Siciliani.

Ich sielanki nie mąci nawet istniejąca tu od XII w. mafia, która na trwałe opanowała życie społeczne i obyczaje. Uspokaja fakt, że w ciągu ostatnich lat wpływy „ośmiornicy” zmalały. Na tyle, że zwykli ludzie przybywający na wyspę nie mają większych szans, by je w ogóle zauważyć. A ceny? Są bardziej przystępne niż na północy Włoch, a to, co najpotrzebniejsze, czyli pomarańcze, oliwki, pomidory i wino, znajdziesz tuż za rogiem. Dla nas, rasowych podróżników, to dobra wiadomość – można tu spędzić królewskie wakacje za sensowne pieniądze. Trzeba tylko znać parę sposobów, które zdradzamy niżej. 

 

INFO:

Stolica: Palermo.

Powierzchnia: 25 710 km2

Ludność: 5 mln.

Religia: katolicyzm.

Języki: włoski, choć mieszkańcy upierają się, że sycylijski.

Waluta: euro (EUR); 1 euro = 4,1 zł.

PALERMO

Spelunkowate knajpki, pojawiający się w każdej rozmowie temat mafii oraz niezwykła katedra Monreale, w której walczą ze sobą wpływy europejskie i arabskie. Oto Palermo właśnie!

WYSPY LIPARYJSKIE

Jest ich w sumie 17 i łącznie mają 117 km2. Na tym wulkanicznym archipelagu znajdziesz gorące źródła i mnóstwo pumeksu.

CEFALU

Dwa w jednym: cudne miasteczko i plażowanie w sycylijskim stylu.

MESYNA

To często pierwsze w kolejności miasto odwiedzane na Sycylii. Dlatego nazywane jest mostem między dwoma światami: wyspą i resztą kraju.

CORLEONE

W samym miasteczku niewiele się dzieje, ale myśl, że w tym miejscu urodzili się szefowie włoskiej mafii, działa jak magnes na turystów spragnionych klimatów Ojca chrzestnego.  

ENNA

Wizyta w tym zabytkowym mieście to strzał w dziesiątkę, nie tylko dlatego, że leży w samym środku wyspy. Polecamy imponujący zamek na wzgórzu.

ETNA

Największy czynny wulkan w Europie. Prawdziwie wybuchowe miejsce!

KATANIA

Drugie co do wielkości miasto Sycylii. A w jego centrum katedra, będąca sztandarowym przykładem baroku sycylijskiego.

SYRAKUZY

Mieszkał tu filozof Archimedes. Wskocz do wody po całym dniu zwiedzania niezwykłych zabytków i przypomnij sobie jego prawo.