W weekend 11-13 października już po raz trzeci wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego zaprosiliśmy na festiwalowe sceny tych, którzy o podróżach, eksploracji, przekraczaniu własnych granic i wytyczaniu nowych celów wiedzą najwięcej.  W przestrzeni Dolnośląskiego Centrum Festiwalowego we Wrocławiu wystąpili m.in.: Adam Bielecki, Michał Cessanis, Tomek Michniewicz, Krzysztof Starnawski, Kamila Kielar, Mateusz Waligóra, Maciej Wesołowski,Magda Bębenek, Piotr Horzela, Tomasz Owsiany, Jakub Rybicki, Joanna Lamparska, Busem Przez Świat, Globstory czy fotografowie National Geographic Marek Arcimowicz Adventure Photographer i Marcin Zaborowski Photography.

Na scenie pojawili się też  Piotr Snopczyński i Marian Sajnok, którzy opowiedzieli o schroniskach górskich na Dolnym Śląsku, Anna i Marcin Nowakowie, znani również jako "Wędrowne Motyle" przekonywali do podróży tematycznych, Michał Maj  pokazał „Chorwację nieoczywistą”, a ekipa Lasów Państwowych pokazała „Jak przeżyć w lesie… przygodę, czyli o surwiwalu, spotkaniach z drapieżnikami i mocy roślin”.

W tym roku Festiwal Podróżników zawitał również w Wałbrzychu. W Starej Kopalni swoje prelekcje wygłosili:  Szymon Nitka (Znajkraj), Elżbieta Szumska i Małgorzata Szumska oraz Aleksandra Świstow znana jako Pojechana.

Jednak nasz Festiwal to nie tylko opowieści, które inspirują do działania, to też projekcje filmowe, warsztaty i gry miejskie. Podczas tegorocznej edycji na wielkim ekranie mogliśmy obejrzeć „Genesis 2.0”, „Free solo”, „Lasy bagienne” czy „Zadziwiający świat chrząszczy”. Nie zabrakło warsztatów: Lasy Państwowe przygotowały zajęcia z „leśnego savoir – vivre’u”, a Kwiaciarnia Grafiki – warsztaty sitodruku, w ramach których można było wykonać własny nadruk na koszulce. W piątek odbyły się historyczno-plastyczne warsztaty dla uczniów klas 0-3 „Zbudujmy sobie zamek” oraz „Zielone opowieści z Ziemi Kłodzkiej” z udziałem reprezentantów Urzędu Miasta Kłodzka. Klasy 4-8 mogły uczestniczyć w warsztatach zdobniczych w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Na dzieci  w wieku 4 - 13 lat i ich rodziców czekała rodzinna gra festiwalowa Duch Wrocławia. Natomiast w punkcie CEWE Fotoksiążka każdy uczestnik festiwalu mógł zupełnie za darmo wydrukować zdjęcia ze swoich wojaży.

Z żółta ramką nierozerwalnie wiąże się fotografia, nie mogło więc obyć się bez zajęć z fotografowania. Kolektyw We Roam Poland zabrał uczestników festiwalu na spacery fotograficzne: w piątek po Jaworzynie Śląskiej, w sobotę po Świdnicy i Wrocławiu, a w niedzielę po Stawach Milickich.

Podczas Festiwalu odbyło się również rozdanie nagród w konkursie Fotograficznym „Podziel się wrażeniami z Dolnego Śląska” 2019, którego partnerami byli Canon, Torballo i Foto Camp. Więcej o laureatach konkursu na najpiękniejsze fotografie wykonane w rejonie Dolnego Śląska można przeczytać na: www.dskonkurs.national-geographic.pl/

Wszystko odbyło się w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego, które w festiwalowych przestrzeniach zamieniło się w wypełnione opowieściami Wielkie Święto Pasji. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że jeśli złota polska jesień, to tylko na Dolnym Śląsku!