Haben Grima urodziła się z poważnym uszkodzeniem słuchu i wzroku. Niepełnosprawność nie powstrzymała jej jednak przed podjęciem nauki na  Harvard Law School. Na studia nie tylko się dostała, lecz także ukończyła je z sukcesem. Tym samym  została pierwszą głuchoniewidomą absolwentką tej uczelni i wziętym adwokatem osób niepełnosprawnych. To nie jedyna imponująca rzecz, jakiej Haben dokonała.

Jak tłumaczy:

- Największą przeszkodą , jakiej muszą stawić czoła osoby niepełnosprawne, jest negatywne nastawienie.

Zarówno ich własne, jak i otoczenia. Może się wydawać, że dla osoby niewidomej wiele aktywności jest po prostu niedostępnych.

To nie tak. Ślepota nie odbiera prawa do działania – mówi Haben. I udowadnia, że nie tylko jest w stanie sprawnie  funkcjonować w społeczeństwie, ale też spełniać marzenia, o które nie walczą nawet osoby zdrowe.

Takim marzeniem było dla niej surfowanie, którego mogła spróbować głównie dzięki własnej zawziętości. Pomogli jej przyjaciele, dla których życzenie o pływaniu na desce nie było tylko fanaberią, czy niebezpiecznym widzimisię. 

Jej radość z pływania jest niesamowita! Czy bała się wody? Odpowiadając na to pytanie, zdradziła swoją życiową filozofię:

- Uwielbiam próbować nowych rzeczy, dlatego liczę się z porażkami. Nie boję się ich. Są wpisane w sukces.

 

Źródło: Upworthy/Facebook