Według danych ONZ, obecnie na świecie istnieje 195 krajów na sześciu kontynentach. Najwięcej, bo 54, znajduje się w Afryce, 48 w Azji, 44 w Europie, 22 w Ameryce Północnej i Środkowej, 14 w Australii i Oceanii oraz 13 w Ameryce Południowej. Poniżej przedstawiamy zestawienie pięciu najmłodszych państw globu, które powstały po 2000 roku. 

Najmłodsze państwa na świecie

  1. Sudan Południowy (uzyskał niepodległość w 2011 roku)
  2. Kosowo (2008)
  3. Serbia (2006)
  4. Czarnogóra (2006)
  5. Timor Wschodni (2002)

W XXI wieku niepodległość uzyskało zaledwie pięć państw na całym świecie. Najmłodszym z nich jest Sudan Południowy w Afryce, który pojawił się na mapach po raz pierwszy dwanaście lat temu. W Europie prym wiodą byłe republiki jugosłowiańskie – Kosowo, Serbia i Czarnogóra. Z kolei za najmłodszy azjatycki kraj uważa się Timor Wschodni na wyspie Timor, gdzie dekret o niepodległości ogłoszono w 2002 roku. 

Najmłodsze państwo świata: Sudan Południowy 

Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata. Ten leżący w Afryce kraj uzyskał niepodległość w lipcu 2011 roku, po zakończeniu trwającej dwie dekady wojny domowej, która pochłonęła życie ponad 2 mln osób. W przeprowadzonym na początku 2011 r. referendum ponad 98% upoważnionych do głosowania opowiedziało się za podziałem Sudanu na dwie części.

Kilka dni po ogłoszeniu dekretu niepodległościowego, najmłodszy kraj na świecie został jednogłośnie przyjęty w skład Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Afrykańskiej. Władzę w Sudanie Południowym od 9 lipca 2011 roku sprawuje Salva Kiir Mayardit, były wiceprezydent Sudanu. 

Mieszkańcy Sudanu Południowego muszą borykać z klęskami żywiołowymi różnego rodzaju / Fot. Paula Bronstein/Getty Images

Sudan Południowy to, niestety, także jeden z najbiedniejszych krajów na Ziemi. Poziom życia obywateli pozostawia wiele do życzenia i jest na bardzo niskim poziomie. Największym problemem mieszkańców najmłodszego państwa świata jest głód. W wyniku katastrofy humanitarnej z końca ubiegłego stulecia zmarło z niedożywienia ok. 70 tysięcy osób. 

Najmłodszy kraj w Europie: Kosowo

Najmłodszym państwem w Europy jest powstałe w 2008 roku Kosowo na półwyspie Bałkańskim. Choć od ogłoszenia niepodległości przez władze w Prisztinie mija 15 lat, wiele krajów na świecie wciąż nie uznaje autonomii Republiki Kosowa. Poparcie dla nowopowstałego państwa wyraziły Stany Zjednoczone i zdecydowana większość krajów należących do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polska

Ciągłe napięcia pomiędzy Serbami i Albańczykami zamieszkującymi Kosowo mocno wpływają na sytuację społeczną i gospodarczą państwa. Republika Kosowa, podobnie jak w przypadku Sudanu Południowego, jest nie tylko najmłodszym krajem na kontynencie, ale także jednym z najbiedniejszych, tuż obok Mołdawii. 

Najmłodsze państwa świata: Serbia i Czarnogóra

Serbia i Czarnogóra po rozpadzie Jugosławii tworzyły republikę federalną. W 2006 roku przeprowadzono referendum w sprawie niepodległości Czarnogóry, w którym ponad 55% głosujących opowiedziało się za odłączeniem. Na początku czerwca parlament w Podgoricy proklamował niepodległość. Dwa dni później serbskie władze ogłosiły przejęcie sukcesji prawnej Serbii i Czarnogóry, czym przypieczętowano powstanie dwóch nowych państw – Serbii i Czarnogóry. 

Najmłodszy kraj w Azji: Timor Wschodni

Timor Wschodni na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim to najmłodsze państwo w Azji i pierwszy kraj na świecie, który ogłosił swoją suwerenność w XXI wieku. Demokratyczna Republika Timoru Wschodniego niepodległość uzyskała 20 maja 2002 roku. Wcześniej Timor był przez setki lat portugalską kolonią, a w latach 1976–1999 znajdował się pod okupacją Indonezji.

W sierpniu 1999 roku odbyło się referendum niepodległościowe, w którym zdecydowana większość mieszkańców poparła oderwanie kraju od sąsiada. W uroczystej inauguracji nowo wybranych władz uczestniczyli m.in. były prezydent USA Bill Clinton, ówczesny sekretarz generalny ONZ Kofi Annan i prezydent Portugalii Jorge Sampaio.