- Powierzchnia: 9, 6 mln km2 – obszar kraju jest podzielony na 50 stanów i 1 okręg stołeczny (dystrykt Kolumbii).
- Ludność: prawie 300 mln.
- Skład etniczny: biali 77,1 proc., czarni 12,9 proc., Azjaci 4,2 proc., Indianie i rodowici Alaskańczycy 1,5 proc., wyspiarze Pacyfiku 0,3 proc., inni 4 proc.
- Wyznania: protestanci 52 proc., katolicy 24 proc., mormoni 2 proc., żydzi 1 proc., muzułmanie 1 proc., bezwyznaniowcy 10 proc., inni 10 proc.
- Waluta: 1 dolar amerykański (USD) = 3,10 zł
Święta narodowe: Dzień Niepodległości – 4 lipca (od 1776 r.), Święto Dziękczynienia – czwarty czwartek listopada.
- Klimat: w większości umiarkowany, ale tropikalny na Hawajach i Florydzie, arktyczny na  Alasce, półsuchy na Wielkich Wyżynach na północ od Missisipi oraz suchy na południowym zachodzie kraju. Bezpośrednie rejsy samolotem PLL LOT z Warszawy do Nowego Jorku (8 razy tygodniowo) i Chicago (codziennie) oraz z Krakowa do  Chicago (2 razy w tygodniu) ok. 1900 zł; wszystkie większe linie lotnicze latają do USA z przesiadką w porcie europejskim, np. KLM z przesiadką w Amsterdamie do N. Jorku, Waszyngtonu, Atlanty i Chicago od  1800 zł, Los Angeles od 2300 zł, Miami od 2500 zł, Seattle od 3000 zł. Podobne ceny oferuje British Airways. Loty z Krakowa i Warszawy przez Londyn.
www.lot.com ; www.klm.com ; www.britishairways.com Paszport z ważną amerykańską wizą (więcej na temat wiz czytaj na str. 12) zostanie sprawdzony, zanim jeszcze wsiądziemy do samolotu. Na pokładzie wypełniamy dwa formularze: biały dla służb imigracyjnych i zielony dla celników – do USA nie wolno wwozić artykułów spożywczych. Warto pamiętać o zabraniu adresu, pod którym planujemy zatrzymać się pierwszą noc naszego pobytu. Po wylądowaniu urzędnik imigracyjny pobierze od nas odciski palców, zrobi nam zdjęcie, przeprowadzi krótki wywiad i zdecyduje, czy i jak długo będziemy mogli przebywać na terenie USA.


Wycieczka z TraveliGo.pl „Dawno na Dzikim Zachodnie”: Los Angeles, San Diego, Phoenix, Wielki Kanion, Las Vegas, Yosemite, San Francisco, 15 dni od 8440 zł; pobytowa w Miami, 7 dni od 4220 zł.
Euro Pol Tour proponuje 7-dniową wycieczkę po Wschodnim Wybrzeżu: Nowy Jork, Filadelfia, Niagara, Waszyngton, Atlantic City, od  1990 zł.
Podróż po USA: Atlantyk – Pacyfik w 24 dni ma w ofercie 5 Stars Club. Program obejmuje Nowy Jork, Waszyngton, Niagarę, Chicago, Mount Rushmore, Yellowstone, Wielki Kanion, Las Vegas, Los Angeles, Yosemite i San Francisco; od 13 tys. zł.
Można też samemu dolecieć do USA i skorzystać z oferty amerykańskiego biura podróży Green Tortoise, które organizuje np. dwutygodniową wycieczkę na Alaskę lub 16-dniową wyprawę po  ważniejszych parkach narodowych zachodnich Stanów; ok. 940 USD.
www.traveligo.pl , www.europol.com.pl , www.5stars.com.pl , www.greentortoise.com PODRÓŻ PO STANACH Całkiem dobrym rozwiązaniem jest polecenie z Polski do Nowego Jorku, Chicago lub Atlanty, a następnie kupienie biletu u jednego z lokalnych tanich przewoęników, np.: Air Tran ( z Atlanty do Miami od 75 USD w jedną stronę), Southwest (z Chicago z lotniska Meadway do Seattle od 100 USD w jedną stronę) lub jetBlue (z N. Jorku do Portland w stanie Oregon od 170 USD).
www.airtran.com , www.southwest.com , www.jetblue.com
Warto też sprawdzić internetowe biura podróży, które oferują atrakcyjne cenowo miejsca w samolotach rejsowych. Im bliżej daty wylotu, tym taniej!
www.expedia.com , www.hotwire.com , www.airlineconsolidator.com , www.airgorilla.com Nie jest to zbyt popularna forma podróżowania, dlatego nie jest tanio i tylko w niektóre miejsca uda nam się dotrzeć koleją. Ceny biletów zależą od rodzaju pociągu – szybki express lub wolny regionalny, klasy przedziału 1. (business) lub 2. (coach), pory dnia i oczywiście dystansu. Przykładowo, najtańszy bilet na trasie z Nowego Jorku do Waszyngtonu kosztuje w drugiej klasie 63 USD i trwa 3 godziny 20 min. Jeśli będziemy chcieli tę samą trasę pokonać w niecałe trzy godziny w klasie biznes, będziemu musieli zapłacić 168 USD! Plusem podróżowania pociągami jest fakt, że oszczędzamy na dojazdach z lotniska do centrum.
www.amtrak.com Atutem tego środka lokomocji jest aspekt poznawczy i fakt, że autobusy docierają do  wszystkich większych miast i wielu mniejszych miejscowości, jednak rzadko się zatrzymują, długo jadą i niekoniecznie będziemy zachwyceni współpasażerami.
Trasa z Chicago do Colorado Springs trwa 1 dzień, a bilet, wykupiony tydzień przed wyjazdem, kosztuje 142 USD.
www.greyhound.com Właśnie tak najlepiej zwiedzać Amerykę. Żeby go wypożyczyć, trzeba mieć prawo jazdy, wskazane międzynarodowe, i koniecznie kartę kredytową. Firmy wypożyczające samochody doliczają 25% całości rachunku jako depozyt, który zostaje zwrócony po oddaniu samochodu, ale tu uwaga!, może to zająć nawet kilka tygodni. Najwygodniej jest wynająć samochód na lotnisku i tam go zwrócić. Cena średniej klasy auta to ok. 150 USD za tydzień, ale wszystko zależy od  tego, gdzie i kiedy je wynajmujemy – jeśli w danym mieście są targi, ceny automatycznie idą w górę.
www.budgetrentacar.com , www.avis.com , www.hertz.com , www.nationalcar.com
OPIEKA MEDYCZNA
Ponieważ w USA nie ma systemu państwowej opieki zdrowotnej, warto przed wyjazdem ubezpieczyć się od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Suma ubezpieczenia nie powinna być niższa niż 20 tys. USD. Miesięczna
polisa kosztuje ok. 30 USD. Pomoc w szpitalu jest udzielana szybko, a płaci się za nią później, zaś za zwykłą wizytę u lekarza trzeba zapłacić z góry nawet 100 USD.
W razie większych problemów kontaktować się z ambasadą.
www.polandembassy.org SPANIE
W każdym wielkim mieście można znaleźć zakwaterowanie w apartamentach z kuchnią. Rozsądne ceny – od 150 USD – ma sieciowy Residence Inn (http://www.marriott.com/residenceinn)  lub Hampton Inn (http://www.hamptoninn.com ), biorąc pod uwagę, że w hotelowym apartamencie może zanocować 4-osobowa rodzina. Warto poszukać ofert w internetowych przeglądarkach, jak np. www.discounthotels.com , lub www.cheaprooms.com. W wielu miastach działają agencje B&B, które oferują wygodne pokoje dwuosobowe. Niestety, nie ma tak naprawdę tanich miejsc i trzeba przewidzieć w budżecie co najmniej 50 USD za dzień nawet w marnym motelu na prowincji. Z ciekawszych miejsc polecamy:
Southernmost Point Guest House, Key West – pensjonat prowadzony przez Monę, Amerykankę o kubańskich korzeniach, nieco kiczowaty wystrój, za to świetna lokalizacja, podgrzewany nocą basen i śniadania w ogródku pod palmami, ceny od 75 USD, http://www.southernmostpoint.com ;
Adams Inn, Waszyngton – B&B w wiktoriańskim stylu w rozrywkowej dzielnicy Adams Morgan, od 99 USD za pokój bez łazienki, www.adamsinn.com ;
„W”, Seattle – nowoczesny hotel sieciowy z wyższej półki w samym centrum, 230 USD za noc, www.starwoodhotels.com/whotels;
Teepee Camping, The Warm Springs Reserve w Stanie Oregon – indiańskie namioty na betonowej podłodze mogące pomieścić nawet  10 osób. Cena za 1 noc 70 USD, trzeba mieć własny ekwipunek, www.kahneeta.com ZAKUPY
Tańsza elektronika chociaż trzeba się upewnić, że kupujemy komputer z europejskim kablem
– doskonały sklep fotograficzny B&H Photo Video w Nowy Jorku, zamawiając aparat przez internet i prosząc o wysłanie go do innego stanu, nie płacimy 8-procentowego podatku. Atrakcyjne ceny ubrań, butów i dodatków oferują sklepy sprzedające końcówki serii znanych projektantów, np. Filene’s Basement, T. J. Maxx. Uwaga na zaniżone rozmiary! Producenci ubrań chcą tym zachęcić klientów do kupowania. Najlepiej przymierzyć.
www.bhphotovideo.com
www.onlineconversion.com/clothing; www.circuitcity.com;
www.boots4cowboys.com;
www.bestbuy.com RESTAURACJE
Porcje jedzenia są ogromne i nikogo nie krępuje proszenie o „doggy bag” – resztki ze stołu zapakowane niby to dla psa. Warto spróbować lokalnych przysmaków, np. smażonych ostryg w Nowym Orleanie czy kotlecików krabowych w Waszyngtonie. W Ameryce sporo jest restauracji etnicznych – azjatyckich, arabskich i południowoamerykańskich. Dużą popularnością cieszy się kuchnia włoska, a lokale serwujące dania francuskie są zwykle zarezerwowane na specjalne okazje, ze względu na wysokie ceny. Przy wyborze restauracji w dużych miastach bardzo pomocny jest przewodnik
ZAGAT Survey. Polecamy śniadaniowe bajgle z łososiem w słynnych delikatesach Zabar's w Nowym Jorku, kubańską kanapkę i cafe con leche w restauracji „El Siboney” w Key West, a na kolację libańskie specjały w „Lebanese Taverna” w Waszyngtonie. Sztandarowe knajpy sieciowe w USA to: International House of Panckes – jeśli ktoś lubi obfite śniadania, The Cheesecake Factory oraz Red Hot and Blue specjalizująca się w barbecue.
www.zabars.com, www.lebanesetaverna.com,www.ihop.com, www.redhotandblue.com
www.zagat.com