Narciarskie Eldorado

BUTY biegowe powinny być przede wszystkim lekkie, wygodne, a jednocześnie wytrzymałe i dosyć elastyczne. Buty do kroku łyżwowego mają wyższe cholewki, twardszą podeszwę i są usztywniane w kostce, dzięki czemu można lepiej odbić się z krawędzi narty, bez nadwerężania stawu skokowego. Buty do kroku klasycznego natomiast są niższe w kostce i przypominają zwykłe obuwie sportowe, ale są cieplejsze i bardziej miękkie. Mają też elastyczną podeszwę, umożliwiającą swobodne unoszenie pięty. Bez względu na technikę jazdy, buty muszą być dobrze dopasowane, wygodne, miękkie i stabilne, by noga nie uciekała nam na boki.
WIĄZANIA to zazwyczaj dosyć prosta konstrukcja, dająca swobodę podczas wykonywania kroków oraz pozwalająca na pewne prowadzenie nart i kontrolę kierunku jazdy. Wiązania do techniki łyżwowej i klasycznej są podobne. Bardzo istotną rzecza jest to, że istnieją dwa standardy wiązań: SNS i NNN.
Wiązania SNS charakteryzują się centralną wypukłością i jednocześnie buty będą miały w podeszwie rowek. Wiązania typu NNN natomiast mają dwie równoległe wypukłości, więc but musi mieć dwa równoległe rowki. To oznacza, że systemy te nie są ze sobą kompatybilne. Buty NNN nie będą pasowały do wiązań typu SNS, a buty SNS – do wiązań NNN.
KIJKI - bardzo ważny element wyposażenia „biegacza”. Dobre kijki powinny być lekkie, sprężyste, wytrzymałe i mieć wygodną rękojeść. Prawidłowo dobrana długość kijków pozwala porządnie się odepchnąć, co jest równoznaczne z wydłużeniem kroku i optymalnym wykorzystaniem energii. Za krótkie kijki będą utrudniały marszobieg, a podczas odpychania się kręgosłup jest dodatkowo obciążony. Kijki do kroku łyżwowego powinny sięgać do ucha, a te do kroku klasycznego pod pachę. Najkorzystniej jest kupować cały sprzęt tej samej frmy, by mieć pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują. Najbardziej znaną firmą produkującą sprzęt do narciarstwa biegowego jest Fischer. Proste narty do kroku klasycznego, z wiązaniami kosztują 399 zł. Buty 250-500 zł. Konsultacja Tomasz Ozimek, Decathlon