Teneryfa jest największą wyspą w hiszpańskim archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej różnorodny krajobraz, słoneczne plaże i urokliwe miasteczka czynią ją jednym z najpopularniejszych celów podróży europejskich turystów. Nic w tym dziwnego: wakacje na Teneryfie pozwalają na iście rajski wypoczynek za stosunkowo nieduże pieniądze. Co więcej, jej ciepły, ale łagodny klimat pozwala cieszyć się urlopem o każdej porze roku.

 
Po pierwsze: natura

Pejzaże na wyspie są piękne i zróżnicowane: o ile na północy spotkamy bujną, zieloną roślinność, o tyle południe jest wulkaniczne, nasłonecznione i niemal tropikalne w swojej urodzie. Różnica ta wynika z faktu, że Teneryfę na pół dzieli pasmo górskie. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt w Hiszpanii – masyw wulkaniczny Teide.

 

Pod znakiem imprez

Najpopularniejsze ośrodki wczasowe na Teneryfie to Playa de la Americas, Costa Adeje, Puerto de la Cruz oraz Los Cristianos. Tam, gdzie jeszcze dwadzieścia lat temu znajdowały się plantacje bananów i dzikie plaże, dzisiaj stoją hotele, restauracje i nocne kluby, które przyjmują turystów z całego świata. Jest tu tłumnie i gwarnie, więc jeśli macie ochotę na głośną muzykę, zabawę do rana i popijanie drinków na leżakach – to miejsca dla was. Jeśli natomiast wolicie w spokoju wypocząć, poszukajcie noclegu w mniejszych, mniej turystycznych miejscowościach.

 

Miejsca, które warto zobaczyć

Co warto zobaczyć na Teneryfie? Przede wszystkim przepiękne klify Los Gigantes, położoną w górach wioskę Masca, jedno z najstarszych miast wyspy – Garachico. Na pewno warto zajrzeć do stolicy, Santa Cruz de Tenerife, gdzie znajduje się ważny port (wyspa eksportuje banany, tytoń czy warzywa) i słynny plac Plaza de España, gdzie odbywa się m.in. lokalny karnawał. Warto również odwiedzić dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: San Cristobal de La Laguna, miejscowość uznawaną za kulturową stolicę wyspy, oraz Park Narodowy Las Canadas del Teide.

Pomiędzy tymi miejscami najwygodniej poruszać się wypożyczonym samochodem. Podczas podróży zobaczymy przepiękną trasę widokową, pełną wąwozów i górskich serpentyn. 

 

Atrakcje

Kiedy wybierzemy już miejsce na nocleg, czeka nas mnóstwo atrakcji, niezależnie od tego, czy chcemy leniwie wylegiwać się na piasku, czy może wypoczywać aktywnie, uprawiając windsurfing czy kitesurfing. Co odważniejsi nurkowie zwiedzić mogą podwodne jaskinie i podziwiać bogatą, oceaniczną faunę i florę. Osoby ceniące sobie spokojniejsze sporty mają za to do dyspozycji wiele dobrze utrzymanych pól golfowych.

 

Lokalne pyszności

Po wszystkich tych rozrywkach nie ma nic przyjemniejszego od wizyty w restauracji. Lepiej trzymać się z daleka od serwujących hamburgery plażowych knajp i poszukać produktów tradycyjnych: na pewno spróbować warto sosów mojo rojo i mojo verde, które podawane są głównie do gotowanych ziemniaków. Bardzo ciekawy, kanaryjski deser to Pella de Gofio, który przygotowuje się ze specjalnej mąki gofio, która powstaje z uprażonych ziaren, przez co ma specyficzny aromat i kolor. Pysznym zakończeniem obiadu będzie kieliszek lokalnego miodowego rumu Ron Miel de Canarias, podawany zazwyczaj z czapeczką bitej śmietanki .