Węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air rozpoczęły swoją działalność dwie dekady temu. Początkowo ich polska baza lotnicza znajdowała się w Katowicach, skąd odbywały się loty do Berlina, Londynu, Mediolanu i Rzymu. Z czasem oferta była wzbogacana o kolejne międzynarodowe trasy. W chwili uruchomienia przewoźnik dysponował zaledwie sześcioma samolotami. W 2020 r. było ich już ponad 150. Dziś Wizz Air stanowi największą konkurencję dla irlandzkich linii lotniczych Ryanair

Wizz Air nieustannie poszerza swoją ofertę o nowe połączenia. W ostatnim czasie głośno w mediach zrobiło się o innowacyjnej usłudze, umożliwiającej pasażerom zakup miesięcznego abonamentu u węgierskiego przewoźnika. 

Opcja WIZZ MulitiPass skierowana jest przede wszystkim do osób, które często podróżują i które chcą w stałej cenie przemieszczać się na wybranej przez siebie trasie. Wykupienie półrocznej subskrypcji daje abonamentom „możliwość zablokowania cen biletów i bagażu na cały okres sześciu miesięcy bez względu na sezonowość”. Opłata za korzystanie z usługi będzie pobierana każdego pierwszego dnia miesiąca, a w pierwszą podróż będzie można wyruszyć pięć dni później. 

– Cieszymy się, że możemy wprowadzić nowy, długo oczekiwany produkt dla naszych klientów podróżujących z Polski. Usługa Wizz MultiPass to świetna okazja dla osób często podróżujących, aby zapewnić sobie dostęp do najlepszych cen bez względu na porę roku. Wierzymy, że dzięki innowacyjnemu produktowi nasi pasażerowie z Polski będą mieli jeszcze więcej możliwości podróżowania do swoich ulubionych destynacji lub odkrywania nowych i zmiany destynacji co miesiąc z abonamentem – podkreśla Alexandra Avadanei, Chief Revenue Officer w Wizz Air. 

Wizz MultiPass został uruchomiony wraz z początkiem czerwca. Za Wizz MultiPass w jedną stronę na dowolnych trasach międzynarodowych z Polski trzeba zapłacić 239 złotych. Z kolei za opcję „tam i powrót” – 478 zł.

Wizz Air wprowadza zmiany w odprawie online

Choć informacje o nowych trasach i usłudze abonamentowej z pewnością ucieszyły pasażerów linii lotniczych Wizz Air, tak dość znaczące zmiany w odprawie online już nie. Począwszy od 12 czerwca czas na darmową odprawę wynosi od 24 do 3 godzin przed wylotem, a nie, jak dotychczas, 48 godzin. Dotyczy to osób, które nie wykupiły sobie miejsca w ramach rezerwacji.

Jeśli określony czas zostanie przekroczony, podróżni będę musieli odprawić się na lotnisku i zapłacić dodatkowe 40 euro (ok. 180 złotych). Przypomnijmy, że ci, którzy wykupili sobie konkretne miejsce w samolocie, mogą się odprawić nawet na 30 dni przed planowanym wyjazdem. Wprowadzone zmiany mogą być szczególnie uciążliwe dla osób, od których wymagane jest posiadanie wydrukowanej karty pokładowej. 

Najpopularniejsze linie lotnicze w Polsce 

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, polskie lotniska w 2022 roku obsłużyły ponad 40 milionów pasażerów, czyli dwukrotnie więcej niż w 2021. Najchętniej wybieraną linią lotniczą był irlandzki Ryanair, który w podróż zabrał 13,3 mln osób. Na drugim miejscu uplasowały się Polskie Linie Lotnicze LOT z wynikiem blisko 8,5 mln. Podium uzupełnił węgierski Wizz Air, z którego oferty skorzystało 7,6 mln podróżnych. 

– Mimo agresji zbrojnej na Ukrainę oraz idących za tym zmian, takich jak rosnąca inflacja, wysokie ceny paliw czy też brak możliwości wykonywania przelotów nad terytorium Ukrainy i Rosji, ruch lotniczy w Polsce systematycznie się odbudowywał – brzmiał komunikat ULC.