Gdzie leży Sorrento?

Sorrento to miejscowość i gmina leżąca w regionie Kampania, nad Zatoką Neapolitańską, naprzeciwko wulkanu Wezuwiusz. Miejscowość oblewana jest przez przypominające kształtem trójkąt Morze Tyrreńskie. 

Jak dojechać do Sorrento? Miasto jest dobrze skomunikowane z Neapolem, dlatego też dojazd do tego urokliwego miasteczka nie powinien być problemem, nawet dla osób nieporuszających się po włoskich drogach samochodem bądź Vespą. Za środek transportu może posłużyć kolejka zasilana prądem elektrycznym - Circumvesuviana. Koszt biletu to około 5 euro, a podróż, w trakcie której możemy podziwiać górzyste tereny oraz drzewa cytrynowe, trwa nieco ponad godzinę.  

Dla osób lubiących obcowanie z wodą dobrym pomysłem jest wybór promu na odcinku Neapol-Sorrento. Podróż trwa od 30 do 40 minut, a koszt biletu w jedną stronę oscyluje wokół 12 euro.

 

Sorrento: co warto zobaczyć?

Sorrento, choć jest niewielką miejscowością z pewnością może poszczycić się licznymi atrakcjami turystycznymi. Z powodu bliskiego położenia od Neapolu jest często odwiedzane przez turystów, którzy przyjeżdżają na jednodniową wycieczkę, aby napawać się atmosferą klimatycznych, włoskich miasteczek.

Piazza Tasso to główny plac w Sorrento, którego nazwa pochodzi od nazwiska poety i jednego z najwybitniejszych twórców włoskiego renesansu - Torquato Tasso. Poza upamiętniającą nazwą, na środku placu znajduje się również pomnik przedstawiający renesansowego pisarza.

Plac Tasso urzeka nie tylko zapachem włoskiej kuchni, melodyjnym gwarem mieszkańców oraz kolorowymi budynkami, ale również ciekawymi zabytkami. Jednym z nich jest pomalowany na żółto barokowy kościół del Carmine, znajdujący się w pobliżu głównego placu. We wnętrzu kościoła znajduje się namalowany na suficie obraz przedstawiający Maryję Pannę ze Świętym Szymonem i aniołami. Autorem fresku jest rzymski malarz Onofrio Avellino. Do budynku kościoła dołączona jest dzwonnica, która także zwraca na siebie uwagę turystów.

Nie można przejść obojętnie przez najbardziej znaną w mieście uliczkę - Corso Italia. Po brzegi wypełniona jest ekskluzywnymi sklepami, restauracjami i kawiarniami. Nie należy do cichych ulic, więc jest dobrą alternatywą na wieczorne aperitivo. Do grupy wyjątkowych uliczek Sorrento zalicza się także Via San Cesareo - serce starego miasta, na której wystawione są liczne stragany z lokalnymi produktami, warzywami, ceramiką.

Bagni della Regina Giovanna to kolejna pozycja na mapie miejsc, które warto zobaczyć w Sorrento. Jest to dobry sposób na oderwanie się od zgiełku i złapanie oddechu z widokiem na zachwycają swoimi kolorami krystaliczną wodę, bogatą roślinność oraz skaliste tereny. 

Miłośnikom historii i sztuki wejście do mieszczącego się w willi muzeum - Museo Correale di Terranova może sprawić wiele radości. Budynek należy do Pompeo i Alfredo Correale, którzy są ostatnimi potomkami rodziny. Niemal stuletnie muzeum w swojej czteropiętrowej kondygnacji posiada dwadzieścia cztery sale wystawowe, gdzie wystawiona jest m.in porcelana, sprzęt fotograficzny, meble i zegary, malarstwo neapolitańskie z XVII I XVIII wieku, malarstwo flamandzkie.