Wygląd może być zdradliwy: dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) jest gigantycznym kwiatem, a jak wiadomo, kwiaty zwykle kuszą nas swoim zapachem. Ten okaz jednak wydziela zupełnie inną woń, niż moglibyśmy się tego spodziewać: przypomina gnijące mięso. Oryginalnie pochodzi z lasów deszczowych Sumatry, dzisiaj kwitnie w wielu ogrodach botanicznych i jest popularną rośliną wśród prywatnych kolekcjonerów. Kwitnie rzadko, zatem na "zaciągniecie się" nietypowym aromatem trzeba często długo czekać. Dlatego w National Botanic Garden w Belgii turyści ustawiają się w kolejce, by powąchać ten kwiat w ciągu trzech dni, kiedy akurat Kwitnie. W tym czasie muzeum specjalnie wydłuża godziny otwarcia, aby każdy miał okazję podejść i z bliska wciągnąć do nosa aromat gnijącego mięsa. Brzmi dziwnie?


Dziwidło olbrzymie to kwiat nietypowy z kilku powodów:

  1. Jest olbrzymi. Roślina wieloletnia będąca największym przedstawicielem rodziny obrazkowatych może osiągać do 6 m wysokości.Struktura liści może wynosić do 20 metrów wysokości i 16 metrów średnicy.
  2. Ma bardzo nietypowy zapach. Przypomina gnijące mięso przez co przyciąga owady zapylające kwiat (np. chrząszcze i muchy)
  3. Kwiat kwitnie rzadko i krótko: zwykle trwa to ok. 3 dni.    
  4. Istnieje druga, bardziej popularna nazwa, titan arum. Wymyślił ją nadawca BBC, który uznał Amorphophallus titanum (tłumaczenie: gigantyczny, zniekształcony fallus) za nieodpowiednie.