Słowenia: co warto wiedzieć?

Słowenia leży w Europie Środkowej, granicząc z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. To państwo byłej Jugosławii, dziś najlepiej rozwinięte i najbogatsze spośród wszystkich. Jest członkiem Unii Europejskiej, NATO, strefy euro. Ma niezbyt szeroki dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia jest krajem w zdecydowanej większości górskim i wyżynnym. Najwyższym pasmem górskim są Alpy Julijskie ze szczytem Triglav (2864 m.n.p.m.). Połowę terytorium kraju, które wynosi 20 273 km² zajmują lasy, dzięki czemu Słowenia jest niezwykle zielonym państwem.

Stolica Słowenii to Lublana, miasto liczące ponad 290 000 mieszkańców. Historia tego ciekawego miasta sięga czasów starożytności. Do dziś pozostały tutaj pamiątki po tym okresie - między innymi zabytkowe, rzymskie mury. W średniowieczu Lublana była jednym ze słynnych ośrodków sztuki i reformacji religijnej. Po II wojnie światowej miasto pełniło funkcję stolicy Socjalistycznej Republiki Słowenii. Po ogłoszeniu niepodległości przez Słowenię w roku 1991 Lublana jest jej miastem stołecznym. To niewielki ośrodek o bardzo ciekawej historii i tradycjach. Znajdują się tutaj liczne atrakcje turystyczne, zwłaszcza zabytki architektury i malownicze trasy spacerowe.

Słowenia jest krajem nieco zapomnianym przez turystów – graniczy z odwiedzaną tłumnie Chorwacją. Znają ją i doceniają wielbiciele górskich krajobrazów i wycieczek. W kraju takim jak Słowenia góry są wyjątkowo malownicze ze względu na liczne zjawiska krasowe - wiąże się z nimi obecność licznych jaskiń oraz podziemnych rzek. Atrakcje Słowenii są więc głównie atrakcjami turystycznymi, choć i wielbiciele zwiedzania znajdą tu coś dla siebie. Z pewnością warto poznać bliżej ten niepopularny wśród polskich turystów kraj.

 

Słowenia: atrakcje turystyczne

Słowenia to piękny kraj pełen atrakcji turystycznych, mniej lub bardziej popularnych i dostępnych. To przede wszystkim malownicze szlaki turystyczne i ogrom miejsc, które cieszą oczy pięknymi widokami. Słowenia – co warto zobaczyć, wybierając ten kraj na cel swojej podróży?

 

Atrakcje ze świata przyrody
Słowenia to nie tylko przepiękne jaskinie, choć zdecydowanie nie można pominąć ich w tym zestawieniu. Niektóre są powszechnie dostępne i często zwiedzane, inne wymagają umiejętności i sprawności fizycznej. Oprócz jaskiń, kraj ma też niewielki, choć malowniczy odcinek wybrzeża oraz jeziora i rozległe lasy.

Jaskinia Postojna
Jeśli chodzi o jaskinie Słowenia jest znana głównie z jaskini Postojna. To ogromny kompleks przejść, komnat, galerii stworzonych przez naturę. To jedna z piękniejszych jaskini "typowo krasowych" na świecie i zarazem najczęściej odwiedzana.

Wąwóz Vintgar
Ścieżka spacerowa prowadzi wąwozem położonym pomiędzy skałami a rzeką Radovna. Długość szlaku to ponad 1,5 km. Przeważnie prowadzi on specjalnymi, drewnianymi pomostami, choć czasem biegnie też ścieżką. Po drodze można podziwiać malownicze widoki.

Jeziora Bohinj i Bled
Jezioro Bled bardzo często pojawia się na pocztówkach i pamiątkowych zdjęciach. Jest położone pośród gór, a na jego wodach leży też mała wysepka z kamiennym kościołem. Po jeziorze pływają łódki o tradycyjnej konstrukcji, zwane „pletna”. Z kolei jezioro Bohinj to bardziej dzikie i odludne miejsce. Oprócz widoków turyści znajdą tu spokój i odpoczynek.

Jaskinie Škocjańske
W tym kompleksie jaskiń znajduje się słynna komora Martelova Dvorana, która stanowi jedną z największych podziemnych komór na świecie. To mniej znane miejsce, niż jaskinia Postojna, jednak równie warte odwiedzenia.

Wybrzeże Adriatyku
Słoweńskie wybrzeże Adriatyku to zaledwie 40 km, jednak są to kilometry pełne atrakcji. Nie brakuje tu osad i portowych miast o niezwykłym klimacie. Wśród szczególnie wartych uwagi znajduje się miasto Piran ze średniowieczną starówką wpisaną na listę UNESCO.

Atrakcje miejskie i architektoniczne
Słowenia to głównie piękna przyroda, choć nie brakuje tu także miast i zabytków wartych zwiedzenia. Gdy celem krótkiej podróży jest Słowenia atrakcje w największym skupieniu znajdują się w stolicy.

Lublana – stolica kraju
Lublana to miasto pełne pięknych obiektów: znajduje się tu między innymi zamek górujący nad miastem na wzgórzu, ale też smoczy most, liczne zabytkowe kamienice. Lublana, choć niewielka, tętni życiem każdego dnia.

Ptuj – miasto na rzymskich fundamentach
Warto odwiedzić również najstarsze słoweńskie miasto Ptuj, zbudowane na rzymskich fundamentach. Jest pełne średniowiecznych kościołów, budynków i klasztorów, które można podziwiać z wieży majestatycznego zamku.

Winiarskie miasto Maribor
A dla fanów winiarskich klimatów idealną atrakcją będzie Maribor - drugie pod względem ludności miasto po Lublanie, słynące z winiarskich tradycji. To właśnie tutaj rośnie najstarsza winorośl świata i odbywa się coroczny festiwal wina.

 

Słowenia: waluta i ceny

Słowenia należy od roku 2007 do strefy euro, co oznacza oczywiście, że obowiązująca w Słowenii waluta to euro. A jak przedstawiają się ceny w Słowenii? Szacuje się je na 20% wyższe, niż w Polsce. Wybierając się w dłuższą podróż trzeba więc brać pod uwagę spore wydatki. Drogie są też bilety wstępu do popularnych atrakcji i usługi przewodników.

Podróżujących samochodem interesuje z pewnością kwestia płatnego transportu. Obowiązujące w Słowenii winiety na autostrady można zakupić w sklepach, kioskach, stacjach benzynowych - są powszechnie dostępne. Koszt tygodniowej winiety dla samochodu osobowego to 15 euro. Warto też pamiętać, że ceny paliw na stacjach w całym kraju są ujednolicone.

Słowenia: co przywieźć z podróży?

Słowenia jest krajem, który produkuje bardzo dobre wina i wysokoprocentowe alkohole z różnego rodzaju owoców. W górskich klasztorach można kupić tradycyjnie destylowaną wódkę z jagód. Bardzo charakterystycznym zjawiskiem dla Słowenii jest także pszczelarstwo - podróżujący przywożą doskonałe miody, woski i wyroby z wosków pszczelich. Szukając doskonałych pamiątek z podróży, warto też zwrócić się w stronę rękodzieła. W Słowenii produkowane są między innymi wyroby szklane (Rogaska Slatina), ale też naczynia ceramiczne, drewniane sprzęty codziennego użytku, fajki i piękne, wyjątkowe koronki z Idrii.

A dla wielbicieli pragmatycznych zakupów bardzo istotny jest fakt, że w Słowenii można korzystnie kupić sprzęt narciarski rodzimej produkcji. Jak na naród górski przystało, Słoweńcy uprawiają sporty zimowe i specjalizują się w związanych z nimi technologiach. Być może warto więc, jadąc na narty w słoweńskie góry, uzupełnić nieco swój prywatny zbiór o nowe narty, kombinezon czy kask.

 

Słowenia: ciekawostki

Słowenia jest krajem, który nie cieszy się zbyt wielką popularnością wśród turystów z Polski. Być może warto to zmienić? Kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania, choć jest 15 razy mniejszy, niż Polska. Słowenia to jedyny kraj na świecie, który w między narodowej nazwie ma słowo LOVE. To nie może być przypadek. Oto kilka ciekawostek, które z pewnością rozbudzą zainteresowanie Słowenią pośród rządnych przygód.

Język słoweński uchodzi za jeden z trudniejszych języków na świecie i z pewnością jeden z najtrudniejszych europejskich. Dziedzictwo kulturalne tego niewielkiego kraju jest niezwykłe ze względu na położenie - widać w nim wyraźne wpływy kultury śródziemnomorskiej, wschodnioeuropejskiej oraz alpejskiej. Słoweńcy są znani na świecie jako naród spokojny, zrównoważony, gościnny i miły.

Słoweńskie wina są wyjątkowe. Rośnie tu najstarsza znana winorośl, która ma ponad 400 lat. Winiarstwem zajmują się także mnisi z położonych w górach klasztorów. Jeszcze bardziej rozpowszechnione jest tutaj pszczelarstwo. Niemal 90 000 osób w kraju zajmuje się własnymi pasiekami!

Wyjątkowa jest także przyroda Słowenii. Można tu spotkać między innymi największe zagęszczenie niedźwiedzi brunatnych (około 400 osobników). Jednym z najbardziej zróżnicowanych państw jest właśnie Słowenia - morze, góry, lasy pozwalają zmienić scenerię nawet w ciągu jednego dnia. Kraj posiada ponad 7000 km szlaków turystycznych oraz największe, najpiękniejsze i najstarsze jaskinie, które w wielu przypadkach są udostępnione zwiedzającym.

Słowenia jest krajem rozwijającym się w niezwykle zrównoważony sposób - rokrocznie uzyskuje wysokie noty w tym zakresie. Warto wybrać się tam, by poznać siłę spokoju, piękną przyrodę i ciekawą kulturę.