Słowenia: co warto wiedzieć?

Słowenia leży w Europie Środkowej, granicząc z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. To państwo byłej Jugosławii, dziś najlepiej rozwinięte i najbogatsze spośród wszystkich. Jest członkiem Unii Europejskiej, NATO, strefy euro. Ma niezbyt szeroki dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia jest krajem w zdecydowanej większości górskim i wyżynnym. Najwyższym pasmem górskim są Alpy Julijskie ze szczytem Triglav (2864 m.n.p.m.). Połowę terytorium kraju, które wynosi 20 273 km² zajmują lasy, dzięki czemu Słowenia jest niezwykle zielonym państwem.

Stolica Słowenii to Lublana, miasto liczące ponad 290 000 mieszkańców. Historia tego ciekawego miasta sięga czasów starożytności. Do dziś pozostały tutaj pamiątki po tym okresie - między innymi zabytkowe, rzymskie mury. W średniowieczu Lublana była jednym ze słynnych ośrodków sztuki i reformacji religijnej. Po II wojnie światowej miasto pełniło funkcję stolicy Socjalistycznej Republiki Słowenii. Po ogłoszeniu niepodległości przez Słowenię w roku 1991 Lublana jest jej miastem stołecznym. To niewielki ośrodek o bardzo ciekawej historii i tradycjach. Znajdują się tutaj liczne atrakcje turystyczne, zwłaszcza zabytki architektury i malownicze trasy spacerowe.

Słowenia jest krajem nieco zapomnianym przez turystów – graniczy z odwiedzaną tłumnie Chorwacją. Znają ją i doceniają wielbiciele górskich krajobrazów i wycieczek. W kraju takim jak Słowenia góry są wyjątkowo malownicze ze względu na liczne zjawiska krasowe - wiąże się z nimi obecność licznych jaskiń oraz podziemnych rzek. Atrakcje Słowenii są więc głównie atrakcjami turystycznymi, choć i wielbiciele zwiedzania znajdą tu coś dla siebie. Z pewnością warto poznać bliżej ten niepopularny wśród polskich turystów kraj.

 

Słowenia: atrakcje turystyczne

Słowenia to piękny kraj pełen atrakcji turystycznych, mniej lub bardziej popularnych i dostępnych. To przede wszystkim malownicze szlaki turystyczne i ogrom miejsc, które cieszą oczy pięknymi widokami. Słowenia – co warto zobaczyć, wybierając ten kraj na cel swojej podróży?

 

Atrakcje ze świata przyrody
Słowenia to nie tylko przepiękne jaskinie, choć zdecydowanie nie można pominąć ich w tym zestawieniu. Niektóre są powszechnie dostępne i często zwiedzane, inne wymagają umiejętności i sprawności fizycznej. Oprócz jaskiń, kraj ma też niewielki, choć malowniczy odcinek wybrzeża oraz jeziora i rozległe lasy.

Jaskinia Postojna
Jeśli chodzi o jaskinie Słowenia jest znana głównie z jaskini Postojna. To ogromny kompleks przejść, komnat, galerii stworzonych przez naturę. To jedna z piękniejszych jaskini "typowo krasowych" na świecie i zarazem najczęściej odwiedzana.

Wąwóz Vintgar
Ścieżka spacerowa prowadzi wąwozem położonym pomiędzy skałami a rzeką Radovna. Długość szlaku to ponad 1,5 km. Przeważnie prowadzi on specjalnymi, drewnianymi pomostami, choć czasem biegnie też ścieżką. Po drodze można podziwiać malownicze widoki.

Jeziora Bohinj i Bled
Jezioro Bled bardzo często pojawia się na pocztówkach i pamiątkowych zdjęciach. Jest położone pośród gór, a na jego wodach leży też mała wysepka z kamiennym kościołem. Po jeziorze pływają łódki o tradycyjnej konstrukcji, zwane „pletna”. Z kolei jezioro Bohinj to bardziej dzikie i odludne miejsce. Oprócz widoków turyści znajdą tu spokój i odpoczynek.

Jaskinie Škocjańske
W tym kompleksie jaskiń znajduje się słynna komora Martelova Dvorana, która stanowi jedną z największych podziemnych komór na świecie. To mniej znane miejsce, niż jaskinia Postojna, jednak równie warte odwiedzenia.

Wybrzeże Adriatyku
Słoweńskie wybrzeże Adriatyku to zaledwie 40 km, jednak są to kilometry pełne atrakcji. Nie brakuje tu osad i portowych miast o niezwykłym klimacie. Wśród szczególnie wartych uwagi znajduje się miasto Piran ze średniowieczną starówką wpisaną na listę UNESCO.