„Harry Potter” to jedna z najbardziej kasowych serii filmowych w historii światowej kinematografii. Choć trudno w to uwierzyć, od premiery pierwszej części ekranizacji bestsellerowej powieści J.K. Rowling minęły dwie dekady. Mimo upływu lat, popularność produkcji nie słabnie, a kolejne pokolenia kinomaniaków z wielkim zainteresowaniem śledzą przygody tytułowego bohatera (w roli głównej Daniel Radcliffe) i jego przyjaciół z Hogwartu – Rona Weasleya (Rupert Grint) i Hermiony Granger (Emma Watson).

Dzisiaj zabierzemy was w magiczną podróż w czasie śladami młodego czarodzieja i przedstawimy miejsca, w których realizowane były zdjęcia do hitowego cyklu. Sprawdź, gdzie kręcono Harry'ego Pottera. Uwaga – niektóre lokalizacje mogą być zaskoczeniem nawet dla najwierniejszych fanów sagi. 

Dworzec King’s Cross w Londynie

Świat Pottera: Osławiony Peron 9 ¾ jest miejscem, z którego Harry i jego przyjaciele wskakują do dymiącego Ekspresu Hogwart na początku każdego semestru w drodze do ich magicznej szkoły.

Świat Mugoli: W rzeczywistości filmy były kręcone na peronie 4. Jednakże władze dworca postawiły znak Peronu 9 ¾ wraz z wózkiem na bagaż magicznie znikającym w ścianie by uhonorować historię, która uczyniła stację Kings Cross miejscem obowiązkowym dla fanów.

Ekspres do Hogwartu / fot. Dave Benett/Getty Images

Goathland, Północne Yorkshire

Świat Pottera: Stacja Hogsmeade jest miejscem, w którym Harry i przyjaciele wysiadają z Ekspresu Hogwart zanim dotrą do szkoły magii.

Świat Mugoli: Stacja Goathland jest autentycznym dworcem w Północnym Yorkshire, który został użyty jako plan filmowy dla Hogsmeade. Fani Pottera wciąż tłoczą się, by zrobić sobie zdjęcie w tym sławnym miejscu. Niestety, nie zobaczycie z tego miejsca Hogwartu – szkoła została stworzona za pomocą efektów specjalnych.

Zamek Alnwick, Anglia

Świat Pottera: Teren za Hogwartem, gdzie Harry i jego koledzy z klasy mieli swoją pierwszą w życiu lekcje latania na miotle.

Świat Mugoli: Sceny nauki latania w otoczeniu Hogwartu oraz sceny awaryjnego lądowania samochodu Harry’ego nakręcono w drugim co do wielkości (po zamku królewskim w Windsorze) zamieszkałym zamku w Anglii. Kilka innych miejsc wykorzystano podczas filmowania części Hogwartu, w tym Christ Church, Oxford, Katedrę Durham, Katedrę Gloucester i Lacock Abbey w hrabstwie Wiltshire.

Londyńskie Zoo

Świat Pottera: Miejsce, w którym w czasie akcji filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” Harry odkrywa, że jest Wężousty, a więc zna płynnie język węży.

Świat Mugoli: Tę obślizgłą scenę kręcono w terrarium w londyńskim zoo. Dlaczego więc nie wyruszyć na pogawędkę o najnowszych trendach w gadziej modzie z boa dusicielem?

Szkocja

Świat Pottera: Mimo, iż nigdy nie jest wymieniona w książkach, J.K. Rowling wspominała w wywiadach, że to właśnie Szkocja była scenerią dla Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, miejsca, w którym ma miejsce zdecydowana większość przygód Harrego i spółki.

Świat Mugoli: Szkocja jest doskonale znana z licznych zamków, rezydencji i domów szlacheckich, które były dla Rowling inspiracją dla stworzenia Hogwartu. Niektóre sceny gry w Quidditcha były kręcone w Dolinie Glen Nevis, a także przy linii kolejowej West Highland Railway z przepięknym wiaduktem Glenfinnan. 

Bułgaria

Świat Pottera: Bułgaria jest domem Viktora Krumma, ucznia szkoły Durmstrangu i międzynarodowego mistrza Quidditcha.

Świat Mugoli: Bułgarskie Białe Bractwo, grupa wierząca w istoty nadprzyrodzone o wielkiej mocy, zbiera się co roku w rejonie Siedmiu Jezior w Górach Riły, by brać udział w corocznym tańcu rytualnym. Wokół wielkich koncentrycznych kręgów porusza się wówczas rytmicznie ponad tysiąc ubranych w białe szaty osób. Ten spektakl jest tak wyjątkowy, że Michael Palin (podróżnik i jeden z członków Monty Pythona) odwiedził to miejsce i przedstawił w swojej serii dokumentalnej BBC „Nowa Europa”.

Irlandia

Świat Pottera: Szmaragdowa Wyspa znana jest z wielu magicznych stworzeń ze świata Pottera, jak skrzaty (małe, złośliwe stworzenia), kudłonie (strażnicy koni spotykani w Anglii i na południu Irlandii) i klepie (demony wodne). Co więcej, w świecie czarnoksiężników, Irlandczycy są dumnymi zwycięzcami Pucharu Quidditcha w 1994 roku.

Świat Mugoli: Załap się na mecz hurlingu – Mugole nie znajdą sportu bardziej podobnego do Qidditcha. Hurling jest tam sportem narodowym, a większość miast posiada swoje boisko i drużynę.

Walia

Świat Pottera: Ojczyzna zielonego pospolitego smoka walijskiego, który zwykle ma legowiska w wysokich górach. Poluje głównie na owce i małe ssaki, starając się unikać kontaktów z ludźmi.

Świat Mugoli: Wybierz się na wspinaczkę po najwyższej i najsłynniejszej górze w Walii, Snowdon. Zwykle wycieczka na szczyt i z powrotem zajmuje około 5–6 godzin, a jeśli dobrze się rozglądniesz, to może dostrzeżesz zielonego smoka. Pembrokeshire w Walii jest także miejscem, które w ostatnim filmie z serii, „Harry Potter i Insygnia Śmierci” posłuży za Muszlową Chatkę, dom świeżo poślubionych Billa Weasleya i Fleur Delacour.

Norwegia

Świat Pottera: Miejsce pochodzenia smoka kolczastego norweskiego, zamieszkującego góry północne. Bestia ta posiada jadowite kły i żywi się dużymi ssakami, w tym morskimi. Taki właśnie smok wylągł się Hagridowi z jaja, które otrzymał od nieznajomego. Jednakże ostatecznie smok ten został zabrany przez Charliego Weasleya do smoczej kolonii w Rumunii.

Świat Mugoli: Norweskie góry i fiordy są rajem dla dzikiej przyrody. Nie jesteśmy pewni co do smoków, lecz trolle, przebiegłe i przerażające stworzenia żyjące pod ziemią w górach, wzgórzach i jaskiniach, są ważnym elementem norweskiej mitologii.

ZOBACZ TAKŻE: Filmy kręcone na Malcie, w Tajlandii i Tunezji – te produkcje warto zobaczyć chociaż raz w życiu

Rumunia

Świat Pottera: W państwie tym mieści się rumuńska kolonia smoków, rezerwat stworzony, by chronić i obserwować smoki. Jako ostatnia aktywna smocza kolonia w świecie Pottera, była ona najczęstszym dostawcą smoków na Turnieje Trójmagiczne.

Świat Mugoli: Transylwania w Rumunii jest dobrze znana ze straszliwych nawiedzonych zamków. Od kiedy Bram Stroker użył jej jako tła dla powieści o Drakuli, region przesiąkł folklorem o stworzeniach nadprzyrodzonych, a w szczególności o wampirach.

Wollongong, Australia

Świat Pottera: Miejsce pochodzenia Wojowników z Woollongong, jedna z najlepszych drużyn Quidditcha we wszechświecie Pottera, a także prowadzący australijskiej ligi Quidditcha. Ich rywalizacja z Grzmotami z Thundelarra, udokumentowana w książce J.K. Rowling „Quidditch przez wieki”, jest wręcz legendarna w magicznej Australii.

Świat Mugoli: Woollongong jest oczywistym odniesieniem do bardzo podobnie brzmiącej nazwy Wollongong, miasta w Nowej Północnej Walii w Australii, znanej z licznych plaż popularnych wśród surferów, a także z przepięknej scenerii i ogrodów botanicznych. Jest to więc bez wątpienia miejsce idealne dla czarnoksiężników do zdobywania koniecznych składników do ich magicznych napojów.

Wielka Sala, Christ Church College w Oksfordzie / fot. Loop Images/Universal Images Group via Getty Images

Miejsca z Harry'ego Pottera

Żaden fan Harry'ego Pottera nie może ominąć Edynburga jako części wycieczki. To w tym wspaniałym miejscu J.K. Rowling napisała pierwszą książkę z serii, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, pisząc ponoć często w kawiarniach porozrzucanych po mieście. Wiele osób z pewnością jest zasmuconych faktem, że jedno z jej ulubionych miejsc, Nicolson’s Café, zmieniło się od tego czasu w chiński bufet. Na szczęście inne miejsce, The Elephant House, wciąż funkcjonuje, więc każdy miłośnik filmowej serii powinien przynajmniej raz wyskoczyć tu na kawę z ciastkiem.

Sceny do filmów o Harrym Potterze kręcono w wielu innych znanych miejscach, w tym: w bibliotece Bodleian, księgarni Lello w Porto, Oxford (wnętrza Hogwarts), w Australia House (bank Gringotta), na ulicy The Strand w Londynie, przy Martins Heron w Berkshire (Privet Drive, ulica przy której mieszkał Harry Potter) oraz przy Leadenhall Market w Londynie (Ulica Pokątna). 

Harry Potter – jaka jest kolejność filmów?

Na podstawie siedmiu powieści autorstwa J.K. Rowling o Harrym Potterze powstało aż osiem filmów. Pierwsza część przygód młodego czarodzieja, czyli „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, miała swoją światową premierę w listopadzie 2001 roku (w Polsce na początku 2002 r.). Ósma, a zarazem ostatnia z serii, „Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II”, trafiła na duże ekrany w 2011 r. W jakiej kolejności należy oglądać pozostałe produkcje? 

  • „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”
  • „Harry Potter i Komnata Tajemnic”
  • „Harry Potter i więzień Azkabanu”
  • „Harry Potter i Czara Ognia”
  • „Harry Potter i Zakon Feniksa”
  • „Harry Potter i Książę Półkrwi”
  • „Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część I”
  • „Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część II”