Senegal: gdzie leży?

Senegal znajduje się w Afryce Zachodniej, sąsiadując na południu z Gwineą i Gwineą Bissau. Na północy graniczy z Mauretanią, na wschodzie – z Mali. Stolica Senegalu to miasto Dakar.

Senegal zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi. Klimat w sferze gdzie leży państwo Senegal jest suchy i podrównikowy. Średnia temperatura wynosi około 25° C, a wiatry z Sahary często wywołują burze piaskowe. Na północnych terenach pustynnych rosną tylko krzewy i trawa, na południu gęste lasy z tekami, palmami i bambusem. Choć miejscowa ludność używa wielu lokalnych dialektów, to w Senegalu językiem oficjalnym jest francuski. Wiele osób mówi też po angielsku. Prawie 90% mieszkańców wyznaje islam. Około 3% to katolicy, a 5% ludności to wyznawcy tradycyjnych afrykańskich wierzeń.

 

 

Senegal: co warto wiedzieć?

Senegal to nie tylko stolica i zabytki. Ze wszystkich krajów regionu Afryki Zachodniej Senegal ma najbardziej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Nawet w niewielkich miastach i ośrodkach wypoczynkowych znajdują się nie tylko duże wygodne hotele, ale także małe prywatne ośrodki.

Senegal jest bardzo spokojnym krajem. Kraj dotykają niekiedy konflikty między siłami rządowymi a separatystami, które wybuchają od czasu do czasu w regionie Casamance i wzdłuż granicy z Gwineą Bissau. Jednak w głównych miastach i turystycznych kurortach wystarczy przestrzegać zwykłych norm bezpieczeństwa. Nie zaleca się samotnego chodzenia nocą po ulicach. Nie pozostawiaj rzeczy bez opieki. Powinieneś zawsze mieć przy sobie kserokopię paszportu, a paszport, pieniądze i bilet lotniczy przechowywać w bezpiecznym miejscu (w hotelu).

Podróżując po parkach narodowych, nie wolno jeździć zbyt blisko zwierząt i uniemożliwiać im polowanie. Nie zaleca się zjeżdżania z drogi i wysiadania z samochodu bez zgody przewodnika. Można to zrobić tylko w wyznaczonych obszarach. Surowo zabrania się karmienia zwierząt w parkach narodowych - każda tego rodzaju próba podlega wielkiej grzywnie. Należy zadbać o monitorowanie stanu moskitier we wszystkich miejscach zamieszkania. Jeśli wybierasz się na safari, musisz mieć szczepionkę przeciw żółtej febrze i leki przeciw malarii.

Nie zaleca się fotografowania lokalnych mieszkańców bez ich zgody oraz samodzielnego odwiedzania osiedli i mieszkań (bez przewodnika lub przedstawiciela biura podróży). W niektórych miejscach trzeba płacić za fotografię. Lekka „tropikalna” odzież będzie odpowiednia niemal we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem oficjalnych przyjęć. Należy jednak unikać szortów, minispódniczek. Należy unikać publicznych pocałunków, ponieważ narusza to normy konserwatywnej części społeczności muzułmańskiej.

Podczas Ramadanu wiele sklepów i biur jest nieczynnych. Muzea są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty, od 08.00 do 12.00 i od 14.30 do 16.00-18.00. Poniedziałek jest dniem wolnym. Palenie jest zabronione w kinach, transporcie publicznym i niektórych innych miejscach publicznych (szczególnie w pobliżu meczetów).

 

Senegal: ludność i kultura

Senegal i jego historia w dużej mierze wpłynęły na charakter ludności i kulturę. Historia Senegalu to w praktyce dzieje miasta Dakar. Stolica tego państwa przez wieki była wielokulturowym, nowoczesnym miastem, gdzie spotykały się trendy europejskie z tradycyjną afrykańską kulturą.

Ze względu na dużą liczbę narodowości i plemion żyjących w Senegalu po prostu nie jest możliwe zapamiętanie wszystkich zwyczajów i tradycji lokalnych mieszkańców. Większość Senegalczyków jest bardzo przyjazna i serdeczna. Podczas komunikowania się z lokalnymi mieszkańcami należy pamiętać, że mają oni cały system gestów, które podkreślają status społeczny rozmówcy, a także wyraźne zróżnicowanie społeczeństwa według klanu lub kasty. Dużą rolę odgrywają także normy religijne. Zwykle żadna poważna decyzja nie jest podejmowana bez porady imama lub „marabu” („święty”, ten tytuł zazwyczaj posiadają kaznodzieje i starsi teologowie). Nieznajomość tych norm podczas komunikacji może poważnie obrazić miejscowego mieszkańca, dlatego podczas wizyty w lokalnej wiosce lub prywatnym domu zaleca się grzeczne poproszenie starszego, lub nauczyciela szkolnego, aby był naszym przewodnikiem.

W senegalskim domu przed jedzeniem, należy umyć ręce ze specjalnego dzbanka i wytrzeć je zwykłym ręcznikiem. Zazwyczaj potrawy podawane są w głęboko emaliowanych talerzach lub garnkach. Szczególną uwagę należy zwrócić na szacunek miejscowych do baobabu. Drzewa te są nawet chronione przez prawo, a ich ścinanie, a także wspinanie się na nie bez specjalnego zezwolenia władz, jest zabronione.

Narodowa kuchnia Senegalu łączy tradycje afrykańskie i europejskie. Głównie spożywa się ryż, proso, kukurydzę i sorgo. Dogodna lokalizacja Senegalu pozwala cieszyć się owocami morza. Oprócz nich turyści mogą spróbować mięsa z sosem z mleka kokosowego, pikantnej zupy rybnej lub soku z baobabu, który jest niezwykle smaczny.

Senegal: co zobaczyć?

Senegal jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów w Afryce Zachodniej. Kraj ten jest znany ze swojego naturalnego piękna, różnorodnego środowiska, mieszanki różnych stref klimatycznych, wybrzeża oceanu i barwnych mieszkańców.

Stolica kraju, Dakar, jest dużym centrum handlowym i turystycznym Afryki Zachodniej. To duże i nowoczesne miasto, niepodobne do większości stolic w regionie, a jednocześnie posiadające niezatarty smak lokalnej kultury. Centralna część miasta, leżąca na niewielkim wzgórzu, jest ograniczona trzema głównymi ulicami i jest pełna kolorowych sklepów, klubów i restauracji. Cechuje ją tradycyjna zabudowa dla tego regionu, ze zwykłym układem „Sahel”. Poszczególne domy tworzą dziedzińce, w których centrum znajduje się drzewo. Ta malownicza okolica jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej.

Głównymi atrakcjami stolicy są:

  • Muzeum Sztuki;
  • Muzeum Morskie;
  • Muzeum Historyczne.

Warto też zobaczyć Muzeum IFAN na placu Soweto, które ma doskonałą kolekcję masek, instrumentów muzycznych i rzeźb z całego regionu Afryki Zachodniej. Śnieżnobiały Pałac Prezydencki, zbudowany w 1906 roku na oceanie, otoczony jest pięknym parkiem. Niedaleko od centrum miasta znajduje się Wielki Meczet, oświetlony nocą.

W stolicy znajduje się kilka dużych rynków, które są dumą mieszkańców. Warto zobaczyć otoczony pięknymi domami kolonialnymi mały, ale bardzo bogaty rynek Kermel. Znajduje się na terenie portu i specjalizuje się w produkcji kwiatów i rękodzieła. Większy wewnętrzny dwupiętrowy rynek Sandag mieści się w budynku o bardzo malowniczej architekturze i sprzedaje głównie żywność. Wokół niego, wzdłuż drogi Emil-Badyan, znajduje się wiele namiotów baol-baol, które sprzedają sprzęt audio i wideo, często najnowocześniejszych modeli i po bardzo rozsądnych cenach. W pobliżu medyny znajduje się targ Thiilen - świetne miejsce na zakup lokalnych pamiątek, owoców i przypraw. Najbardziej typowy „rynek malijski” (Marche-Mali) znajduje się w pobliżu dworca kolejowego - sprzedają tutaj kadzidło (słynne Tureye można kupić tylko tutaj), perły i przedmioty z terakoty.

Na turystów spragnionych słońca czeka plaża Bel Air, która znajduje się na północny wschód od dworca kolejowego, a także plaże Institut-Pasteur, Anse Bernard i Enfants. Północno-zachodni Dakar to malownicze wyspy Ngor, Joff i La Madeleine.

Jedną z głównych atrakcji Senegalu jest jezioro Retba, położone 30 km od Dakaru. Jego unikalną cechą jest duża zawartość soli w wodzie. Specjalne bakterie halofitowe - jedyni mieszkańcy tych wód, nadają jezioru charakterystyczny różowy kolor. Niedaleko jeziora znajduje się rezerwat żółwi.

70 km na południowy wschód od Dakaru, pomiędzy Ryufisk i Joal-Fadiut, leży kurort Pti-Kot („Mała Plaża”). Ocean jest tu prawie zawsze spokojny, ponieważ od zachodu wybrzeże to pokrywa Półwysep Cap-Vert, który łagodzi wiatry morskie. Cała seria plaż, przerywana tylko malowniczymi wioskami rybackimi, 300 słonecznych dni w roku, malownicze krajobrazy i duża liczba hoteli – to główne atuty regionu.

Wyspa Ile de Gori, która jest 3 km. Na wschód od stolicy słynie z kolonialnych domów, wspaniałej piaszczystej plaży Le Castell, pięknego Muzeum Historycznego w Fort Destry (północna część wyspy). Szczególną dumą miasta jest starannie odrestaurowany historyczny rynek niewolników, zbudowany w 1786 roku. Obecnie jest to wyjątkowe muzeum afrykańskiej kultury i folkloru.

Z kolei Saint Louis to jedno z najciekawszych miast na kontynencie, najstarsze miasto w kraju i pierwsza europejska osada w Afryce Zachodniej. Saint-Louis został założony w 1659 roku na wyspie zajmującej strategicznie ważną pozycję w pobliżu ujścia rzeki Senegal, między kontynentem a Półwyspem Langue de Berbery. Główne miasto francuskich kolonii w zachodniej Afryce, St. Louis od końca XIX wieku było jednym z najszybciej rozwijających się portów kontynentu i ważnym centrum handlowym regionu. W latach 1872–1957 Saint Louis było stolicą Senegalu i zachowało ślady swojej dawnej świetności do dziś. W 2000 roku historyczna część wyspy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto też zobaczyć:

  • Park Narodowy Dzhuj - miejsce zimowania dla ponad 3 milionów ptaków latających tutaj z całej Europy i Morza Śródziemnego;
  • Miasto Thies, które Senegalczycy nazywają „Paryżem”;
  • Miasto Ziguinchor, położone na południowym brzegu ujścia rzeki Casamans;
  • Plaże Cape Skiring uważane za jedne z najlepszych w Afryce.

Senegal: kiedy jechać?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kiedy najlepiej jest odwiedzić Senegal. Klimat jest tutaj stabilny i całoroczny. Wiele zależy od tego, którą część kraju chcemy zwiedzić.

Klimat jest podrównikowy, a na północy kraju – przejściowy do tropikalnego. Temperatura powietrza jest w przybliżeniu taka sama i w zależności od sezonu, wynosi od +23 do +28° C. Od listopada do kwietnia w Senegalu dominują suche północno-wschodnie wiatry Harmatan z Sahary, a od maja do października, na południu występują ulewne deszcze. Większość opadów przypada na południe od wybrzeża Atlantyku. Pora deszczowa na południu trwa 3-5 miesięcy, na północy - 1-2 miesiące.

Najlepszy czas na wizytę w Senegalu jest od listopada do lutego, kiedy jest stosunkowo chłodno i sucho. Jednak o tej porze roku suchy i zakurzony wiatr Harmatan utrudnia zwiedzanie wielu północnych regionów kraju. Dlatego w przypadku krótkich podróży bardziej odpowiednie są okresy poza sezonem.

 

Senegal: ciekawostki

Senegal ze względu na swoją wielokulturową przeszłość jest bardzo ciekawym i barwnym krajem. To nie tylko wyjątkowa historia – państwa pogranicza, ale też szereg zwyczajów i tradycji, niespotykanych nigdzie indziej. Postarajmy się wymienić najciekawsze fakty o Senegalu:

Kuchnia Senegalu jest uważana za jedną z najlepszych wśród krajów afrykańskich i stopniowo zyskuje na popularności na całym świecie. Senegalskie jedzenie podawane jest nie na talerzach, ale na specjalnych deskach z wydrążonymi w nich zagłębieniami. 

Nazwa kraju pochodzi od rzeki Senegal, która płynie na południe od swojego terytorium, a państwo to stało się słynne wraz z pojawieniem się rajdu Paryż – Dakar.

W najstarszym mieście Senegalu, Saint Louis, znajduje się unikalny muzułmański cmentarz, na którym wszystkie miejsca między grobami są zawieszone za pomocą sieci rybackich.

Senegal to kraj o młodej populacji, większość obywateli (58%) nie ukończyła jeszcze 20 lat.

Senegalczycy lubią pić herbatę z miętą. Pierwsza filiżanka jest bardzo mocna. Do drugiej dodaje się kilka łyżek cukru, a trzecia jest po prostu nieznośnie słodka dla ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do takich herbat. Mieszkańcy lubią też pić kawę z goździkami i papryką.

Po uzyskaniu niepodległości w 1960 roku wszyscy Europejczycy zostali wydaleni z Senegalu.

Narodowym sportem jest tzw. „Zapasy senegalskie”, czyli Laamb - ten rodzaj sztuk walki jest mieszanką tradycyjnych zapasów i walk na pięści.

Na terytorium Senegalu znajdują się starożytne pochówki z XI-XII wieku. Ozdobione są niezwykłymi kamiennymi kręgami, składającymi się z 10–24 kolumn o wysokości do 250 centymetrów.

W Senegalu znajduje się wioska rybacka JoalFadiut, z czego połowa znajduje się na lądzie, a druga na wyspie z muszli pozyskanych przez lokalnych rybaków.