Senegal: gdzie leży?

Senegal znajduje się w Afryce Zachodniej, sąsiadując na południu z Gwineą i Gwineą Bissau. Na północy graniczy z Mauretanią, na wschodzie – z Mali. Stolica Senegalu to miasto Dakar.

Senegal zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi. Klimat w sferze gdzie leży państwo Senegal jest suchy i podrównikowy. Średnia temperatura wynosi około 25° C, a wiatry z Sahary często wywołują burze piaskowe. Na północnych terenach pustynnych rosną tylko krzewy i trawa, na południu gęste lasy z tekami, palmami i bambusem. Choć miejscowa ludność używa wielu lokalnych dialektów, to w Senegalu językiem oficjalnym jest francuski. Wiele osób mówi też po angielsku. Prawie 90% mieszkańców wyznaje islam. Około 3% to katolicy, a 5% ludności to wyznawcy tradycyjnych afrykańskich wierzeń.

 

 

Senegal: co warto wiedzieć?

Senegal to nie tylko stolica i zabytki. Ze wszystkich krajów regionu Afryki Zachodniej Senegal ma najbardziej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Nawet w niewielkich miastach i ośrodkach wypoczynkowych znajdują się nie tylko duże wygodne hotele, ale także małe prywatne ośrodki.

Senegal jest bardzo spokojnym krajem. Kraj dotykają niekiedy konflikty między siłami rządowymi a separatystami, które wybuchają od czasu do czasu w regionie Casamance i wzdłuż granicy z Gwineą Bissau. Jednak w głównych miastach i turystycznych kurortach wystarczy przestrzegać zwykłych norm bezpieczeństwa. Nie zaleca się samotnego chodzenia nocą po ulicach. Nie pozostawiaj rzeczy bez opieki. Powinieneś zawsze mieć przy sobie kserokopię paszportu, a paszport, pieniądze i bilet lotniczy przechowywać w bezpiecznym miejscu (w hotelu).

Podróżując po parkach narodowych, nie wolno jeździć zbyt blisko zwierząt i uniemożliwiać im polowanie. Nie zaleca się zjeżdżania z drogi i wysiadania z samochodu bez zgody przewodnika. Można to zrobić tylko w wyznaczonych obszarach. Surowo zabrania się karmienia zwierząt w parkach narodowych - każda tego rodzaju próba podlega wielkiej grzywnie. Należy zadbać o monitorowanie stanu moskitier we wszystkich miejscach zamieszkania. Jeśli wybierasz się na safari, musisz mieć szczepionkę przeciw żółtej febrze i leki przeciw malarii.

Nie zaleca się fotografowania lokalnych mieszkańców bez ich zgody oraz samodzielnego odwiedzania osiedli i mieszkań (bez przewodnika lub przedstawiciela biura podróży). W niektórych miejscach trzeba płacić za fotografię. Lekka „tropikalna” odzież będzie odpowiednia niemal we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem oficjalnych przyjęć. Należy jednak unikać szortów, minispódniczek. Należy unikać publicznych pocałunków, ponieważ narusza to normy konserwatywnej części społeczności muzułmańskiej.

Podczas Ramadanu wiele sklepów i biur jest nieczynnych. Muzea są zwykle otwarte od poniedziałku do soboty, od 08.00 do 12.00 i od 14.30 do 16.00-18.00. Poniedziałek jest dniem wolnym. Palenie jest zabronione w kinach, transporcie publicznym i niektórych innych miejscach publicznych (szczególnie w pobliżu meczetów).