Pandemia udowodniła, że praca zdalna wcale nie jest abstrakcją. Przeciwnie. Dwa lata później coraz mniej osób chce wracać na stałe do biur. Pracownicy wolą system hybrydowy. I nie ma co się dziwić, w końcu praca zdalna pozwala zaaranżować na biuro dowolne miejsce na świecie.

Sardynia chce przyciągnąć nowych mieszkańców

Po długich miesiącach bez podróży, miłośnicy zagranicznych wyjazdów nadrabiają zaległości. Niektórzy decydują się zmienić otoczenie na dłużej. Powstała nawet lista najlepszych miejsc dla ekspatów, którzy posługują się tylko językiem angielskim. Migracje mają różny charakter, także ekonomiczny. Problem dotyczy także Sardynii, a w szczególności wiosek i mniejszych miast na wyspie. Młodzi ludzie tłumnie wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu w pracy. W efekcie lokalne społeczności coraz szybciej się kurczą. Rozwiązaniem ma być specjalny program zachęcający do zamieszkania na Sardynii. Władze wyspy oferują 15 tys. euro za relokację. Podobne akcje przeprowadzano wcześniej w innych włoskich miejscowościach.

Prezydent Sardynii Christian Solinas ma nadzieję, że program zachęci nie tylko przyjezdnych spoza wyspy. Dotacja ma zadziałać także na młodych mieszkańców Sardynii, którzy stoją przed decyzjami o swojej przyszłości.

To podatny grunt dla tych, którzy zdecydują się na kupno domu i założenie rodziny. [...] Stworzyliśmy warunki dla młodych ludzi do decydowania o pozostaniu i rozwijaniu tkanki ekonomicznej – mówi Solinas cytowany przez serwis Euronews.

Kolorowe domy w miejscowości Bosa, założonej w 1112 roku wzdłuż rzeki Temo na zachodnim wybrzeżu Sardynii. Fot. Diana Robinson/Getty Images

Co zrobić, żeby zarobić na przeprowadzce?

Łącznie rząd przeznaczy 45 milionów euro na rozwiązanie problemu pustoszejących miejscowości. Taka kwota ma przyciągnąć 300 nowych mieszkańców. Jak to bywa w przypadku podobnych programów, chętni muszą spełniać konkretne wymagania.

Aby otrzymać tysiące euro, należy przeprowadzić się do gminy na Sardynii liczącej mniej niż 3000 osób. Nie są to jednak pieniądze do wykorzystania na dowolny cel. Suma ma pokryć zakup lub remont domu. Dotacja nie może przekroczyć połowy całkowitego kosztu. To oznacza, że rząd nie zawsze przekaże nowym mieszkańcom równe 15 tys. euro.

Ważne jest też, aby wyspiarze mieszkali w nowym miejscu przez cały czas. Okazjonalne wizyty nie wchodzą w grę. Uczestnicy programu muszą zarejestrować stały pobyt w ciągu 18 miesięcy od przyjazdu na Sardynię.

Starzenie się społeczeństwa dotyczy nie tylko Sardynii, a całego kraju. Średnia wieku Włochów wynosi 45,7 lat. Do 2050 r. ma się podnieść do 50,7. Badacze prognozują, że do 20270 r. populacja Włoch spadnie o prawie 20%, z 59,55 mln do 47,6 mln w 2070 r.

Sardynia pogoda. Kiedy lecieć na Sardynię?

Sardynia ma klimat typowy dla krajów basenu Morza Śródziemnego. Zimy są więc łagodne i deszczowe, a lata gorące i suche. Opady śniegu występują głównie w górach. Zdecydowana większość dni w roku (około 300) jest słoneczna. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. Wtedy też na wyspę przylatuje najwięcej turystów.

Wizytówką Sardynii są oczywiście malownicze, piaszczyste plaże i turkusowa woda. Kto od plażowania woli zwiedzanie, może planować wyjazd na wyspę przez cały rok. Najciekawsze atrakcje Sardynii to:

  • Grotte di Nettuno – jaskinia krasowa u podnóży klifu Capo Caccia.
  • Su Nuraxi di Barumini – wpisane na listę UNESCO osiedle ludzkie z kręgu Cywilizacji Nuragijskiej.
  • Bastion San Remy – słynna budowla, w której obecnie organizowane są wydarzenia kulturalne.
  • Tomba Dei Giganti – megalityczne grobowce z epoki brązu.
  • Katedra w Cagliari – świątynia z XIII w.