Gdzie jest Sardynia? Znajduje się ona pomiędzy dwoma kontynentami: Europą i Afryką. Przez 300 dni w roku świeci tu słońce. Wybrzeża są wysokie i skaliste, z długimi odcinkami poprzecinanymi przez cyple, zatoki i nieodległe mniejsze wysepki, które wymieniane są jako odpowiedź na pytanie, co zwiedzić na Sardynii.

Sardynia: północ czy południe?

Wybór: Sardynia północna czy południowa to kwestia decyzji, którą podjąć trzeba już na etapie kupna biletu lotniczego. Większość samolotów ląduje albo w Aleghero, albo w Cagliari, w związku z czym są to dwa główne ośrodki noclegowe oraz punkty wypadowe do dalszego odkrywania uroków wyspy.

Lądując w Alghero, wybieramy Sardynię północną. Zaletą rejonów północnych jest ich większa urbanizacja i lepsze przygotowanie pod kątem bazy noclegowo-gastronomicznej. Znajdziemy tu wiele plaż, w tym najsłynniejszą Costa Smeralda. Północ nastawia się na turystów plażujących i ceniących hotelowe życie, których nie interesuje głębsze poznanie lokalnego kolorytu. Ze względu na specyfikę, jaką cechuje się północna Sardynia, turystyka przygotowana jest również pod kątem potrzeb gości zamożnych.

Południowa Sardynia skupiona jest wokół Cagliari - stolicy wyspy. Tu znajdują się najważniejsze muzea, w tym archeologiczne, oraz dobrze zachowane zabytki na czele z najważniejszym - Nuragi z XV wieku p.n.e. Stolica to także wiele włoskich restauracji, w których - poza turystami - bywają również miejscowi. Południe to także plaże.

Alternatywą dla dwóch wyżej wymienionych miast jest Olbia z lotniskiem i dużym portem, przyjmującym promy z kontynentu. Może być bazą wypadową do wypraw na północ i na wschód. Pod uwagę warto wziąć także górzysty region środkowy z pasmem Gennargentu oraz miastem Nuoro. Ta część wyspy nie została zaadaptowana pod ruch turystyczny, jest zatem znakomitym wyborem dla osób unikających tłumu turystów i ceniących codzienne życie odwiedzanych miejsc. Są także minusy: trudniej znaleźć tu nocleg i transport. Komunikacja nastawiona jest na potrzeby mieszkańców, warto więc rozważyć wypożyczenie auta.