Sarajewo, jak i cała Bośnia i Hercegowina, przez wielu wciąż oceniane jest przez pryzmat krwawej wojny domowej. Rzeczywiście, historia Sarajewa wydaje się być wciąż żywa i ślady tragicznych w skutkach walk do dziś widoczne są w wielu obszarach tego wspaniałego miasta. O ile do historii należy podchodzić z należytym szacunkiem, to z całą pewnością wszelkie uprzedzenia są całkowicie zbędne. Podobnie jak niemal całe Bałkany, stolica Bośni i Hercegowiny to bezpieczne miejsce, zdaniem wielu odwiedzających - znacznie bezpieczniejsze od najpopularniejszych turystycznych miast Europy, jak choćby Rzym, Paryż czy Barcelona. Swoista mieszanina religii i kultur sprawia, że nikt nie poczuje się tam obco. 

Sarajewo - co warto wiedzieć?

Granicę Bośni i Hercegowiny przekroczymy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Każdy, kto planuje pobyt krótszy niż 90 dni, jest zwolniony z obowiązku wizowego. Należy pamiętać o formalnym wymogu okazania środków finansowych na granicy, w kwocie 75 EUR na każdy dzień pobytu. 

Mimo że do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, zdecydowanie warto mieć ze sobą paszport. Wiele banków w Sarajewie dokonuje wymiany waluty za okazaniem właśnie tego dokumentu

Nie można zapominać, że na terenie Bośni i Hercegowiny nie obowiązuje EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przed wyjazdem, należy wykupić ubezpieczenie podróżne, finansujące koszty ewentualnego leczenia

Mieszkańcy Sarajewa porozumiewają się trzema językami - bośniackim, chorwackim i serbskim. Można spotkać wiele osób używających języka angielskiego. Jego znajomość najczęściej ogranicza się do stopnia podstawowego, ale to wystarczy, by uzyskać odpowiedź na najbardziej podstawowe pytania

W miejscach zatłoczonych, należy pilnować bagażu, portfela i dokumentów. Podobnie jak wiele innych turystycznych miast, Sarajewo nie jest wolne od kieszonkowców. Ważnych i wartościowych rzeczy lepiej nie zostawiać w zaparkowanym samochodzie. Uważać należy też na tabliczki z napisem PAZI MINE, które ostrzegają przed nierozminowanymi obszarami

 

Zabytki i zwiedzanie Sarajewa

Sarajewo to miasto wielu kultur, co zadecydowało o znacznej różnorodności tamtejszych zabytków. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych.

Vijećnica

Zabytkowy, neoromański budynek ratuszu w Sarajewie, będący symbolem jedności Wschodu i Zachodu. Obiekt powstawał w latach 1892-1894. Zniszczony podczas działań wojennych, został wyremontowany i ponownie oddany do użytku w 2014 roku.

Latinska ćuprija

Wybudowany w 1541 roku jako most drewniany, 24 lata później został przekształcony w most kamienny. W 1791 roku został zniszczony przez powódź, a 7 lat później - odbudowany. Dlaczego warto odwiedzić ten obiekt? Ponieważ to właśnie tam rozpoczęła się I wojna światowa - w 1914 roku Gavrilo Princip tuż obok mostu zastrzelił arcyksięcia Ferdynanda. 

Careva džamija

Pierwszy meczet wybudowany w Sarajewie. Został wzniesiony jako drewniana świątynia w 1457 roku. W 1565 roku na jego miejscu wybudowano kamienny meczet. Tuż obok mieści się niewielki cmentarz, gdzie spoczęli zasłużeni mieszkańcy miasta.

 

Ciekawe miejsca w Sarajewie

Sarajewo to nie tylko piękne budynki i zabytkowe obiekty, ale i niezwykle klimatyczne i nastrojowe miejsca.

Baščaršija 

Orientalna część centrum Sarajewa, składająca się wąskich uliczek, rzemieślniczych warsztatów i całej masy kramów.

Tunel Nadziei

W trakcie oblężenia miasta, za pomocą kilofów i łopat wykopano 800-metrowy tunel, którym dostarczano żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby. Po zakończeniu wojny, 20-metrowy fragment przekształcono w muzeum. 

Žuta Tabija

Twierdza Žuta Tabija to najbardziej znany punkt widokowy w Sarajewie, z którego rozpościera się wspaniała panorama miasta. Sam szczyt nie jest zbyt wysoki, więc nawet upał nie przeszkadza w dotarciu na miejsce. 

 

Kiedy jechać do Sarajewa i na ile?

Jeżeli upalna pogoda jest tym, co lubimy najbardziej, Sarajewo najlepiej odwiedzić w lipcu lub sierpniu. Nie można jednak zapominać, że słupek rtęci często przekracza wówczas wartość 35 stopni Celsjusza. Jeżeli chcemy cieszyć się ciepłą, ale nie upalną pogodą, odpowiednie będą miesiące jesienne - końcówka sierpnia, wrzesień i pierwsza połowa października. Także wiosną temperatura jest przyjemna, ale łatwo wówczas o deszczową aurę.

Kilkudniowy pobyt pozwoli poznać najważniejsze zabytki Sarajewa. Jeżeli jednak zależy nam na dogłębnym poznaniu historii i większości atrakcji tego miasta, warto zarezerwować sobie minimum tydzień.

 

Sarajewo - ciekawostki

W trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie, Sarajewo było oblegane od 5 kwietnia 1992 roku do 29 lutego 1996 roku. Wydarzenie to zapisało się w historii jako najdłużej trwające i najbardziej krwawe oblężenie europejskiego miasta po II wojnie światowej.  

Na przestrzeni lat, tragiczne losy Sarajewa inspirowały najwybitniejszych twórców. Obraz oblężonej stolicy został uwieczniony w kilku filmach, z których jednym z najgłośniejszych był tytuł "Aleja snajperów" (org. "Welcome to Sarajevo"), w reżyserii Michaela Winterbottoma. O koszmarze wojny przypomniał też znany na całym świecie zespół U2, w utworze "Miss Sarajevo". 

 

Mimo że historia Sarajewa pamięta wiele tragicznych wydarzeń, dziś miasto rozwija się niezwykle dynamicznie, także w sferze kulturalnej. Każdego roku odbywają się tam ważne festiwale, wśród których należy wymienić przede wszystkim Międzynarodowy Festiwal Teatru (organizowany corocznie w październiku) i Sarajevo Film Festiwal (organizowany corocznie w sierpniu).

Pod względem religijnym, Sarajewo należy do najbardziej tolerancyjnych miast świata. Tuż obok siebie żyją tam katolicy, muzułmanie i wyznawcy judaizmu.