Sao Paulo: zabytki

Sao Paulo powstało w połowie XVI wieku, jako jezuicka misja świętego Pawła. Miasto, choć największe w kraju, nie jest jego stolicą. Było za to świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Brazylii. Początkowo stanowiło ośrodek handlu niewolnikami, toczył się tutaj także ożywiony handel kamieniami szlachetnymi. Na początku XVIII wieku otrzymało prawa miejskie. W wieku XIX Sao Paulo było najważniejszym na świecie ośrodkiem handlu kawą. Dziś często przyciąga turystów. Gdzie jest Sao Paulo? Leży niedaleko Oceanu Atlantyckiego, około 400 km od wybrzeża. Do dziś handluje się tutaj doskonałą kawą. Miasto rozbudowało się - jest tu kolej metra, dwa lotniska. Wciąż jednak warto zobaczyć zabytki tego brazylijskiego miasta.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sao Paulo stoi w miejscu, gdzie z początkiem XVII ukończono pierwszy kościół w małej wtedy osadzie. Jest więc dużo starsza, niż prawa miejskie Sao Paulo. Została zbudowana z rzadko występujących odmian marmuru. W jej wnętrzu można zobaczyć architekturę sakralną w nieco egzotycznym dla Europejczyka wydaniu, bo nawiązującą mocno do tutejszej fauny i flory. Pod podłogą kościoła znajduje się bardzo duża krypta, uważana niekiedy za "drugi kościół".

Cała starówka Sao Paulo pełna jest zabytkowych budynków o pięknej architekturze. Nie brakuje zwłaszcza architektury sakralnej (klasztor Sao Bento, kościół San Antonio), choć z pewnością warto zwrócić uwagę na  budynek Teatro Municipal, prezentujący połączenie art noveau z barokiem. Spacer po starówce Sao Paulo powinien zostać zaplanowany jako niespieszna przechadzka, z mnóstwem czasu potrzebnego, by zatrzymać się i zachwycić.

 

Sao Paulo: atrakcje

Sao Paulo obfituje też w atrakcje turystyczne dla tych spośród przyjezdnych, którzy chcieliby po prostu się zabawić lub poznać kulturalne życie miasta. Museu Paulista to wspaniały obiekt architektoniczny z końca XIX wieku, a przy tym miejsce przedstawiające historię miasta oraz galeria sztuki. Godnym uwagi celem odwiedzin są także wysokie, charakterystyczne wieżowce, wzbijające się ponad panoramę miasta. Edifício Itália to jeden z nich - w środku znajduje się taras widokowy, restauracje, kawiarnie. Z pewnością nie powinno zabraknąć go na liście nikogo, kto chciałby poznać Sao Paulo.

Aby spotkać się z lokalną sztuką i kulturą, warto też skierować kroki do Museu de Arte de Sao Paulo, gdzie znajdują się liczne prace słynnych brazylijskich malarzy, ale też francuskich impresjonistów. Godny uwagi obiekt stanowi Muzeum Sztuki Sakralnej w klasztorze da Luz. Co ciekawe, w Sao Paulo znajduje się także malownicza dzielnica japońska o nazwie Liberdade.

Aby odpocząć po zwiedzaniu i poznać nieco miejscową przyrodę, warto zatrzymać się w Sao Paulo Zoo. To obiekt, który zamieszkują tysiące gatunków zwierząt. Zoo ma powierzchnię 824 529 m² i znajduje się na terenie lasu atlantyckiego. To prawdziwa gratka dla wielbicieli przyrody i możliwość spędzenia czasu w spokojnym, powolnym rytmie, oddychając świeżym powietrzem.

Miejscem relaksu dla mieszkańców miasta i osób przyjezdnych jest Parque Ibirapuera – największy park w mieście. Na jego terenie znajduje się także rozbudowana infrastruktura turystyczna – muzea, kawiarnie, pawilony, ogród japoński, kompleksy sportowe, place zabaw dla dzieci. Warto też przewidzieć czas na swobodne wałęsanie się po mieście, zaglądanie do kawiarni, zanurzenie w życiu tego latynoskiego miasta i sprawdzenie, co kryją najciekawsze w Sao Paulo dzielnice. Wielbiciele lokalnej kuchni nie pożałują wizyty w restauracji Baby Beef Rubaiyat.