Sao Paulo: zabytki

Sao Paulo powstało w połowie XVI wieku, jako jezuicka misja świętego Pawła. Miasto, choć największe w kraju, nie jest jego stolicą. Było za to świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Brazylii. Początkowo stanowiło ośrodek handlu niewolnikami, toczył się tutaj także ożywiony handel kamieniami szlachetnymi. Na początku XVIII wieku otrzymało prawa miejskie. W wieku XIX Sao Paulo było najważniejszym na świecie ośrodkiem handlu kawą. Dziś często przyciąga turystów. Gdzie jest Sao Paulo? Leży niedaleko Oceanu Atlantyckiego, około 400 km od wybrzeża. Do dziś handluje się tutaj doskonałą kawą. Miasto rozbudowało się - jest tu kolej metra, dwa lotniska. Wciąż jednak warto zobaczyć zabytki tego brazylijskiego miasta.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sao Paulo stoi w miejscu, gdzie z początkiem XVII ukończono pierwszy kościół w małej wtedy osadzie. Jest więc dużo starsza, niż prawa miejskie Sao Paulo. Została zbudowana z rzadko występujących odmian marmuru. W jej wnętrzu można zobaczyć architekturę sakralną w nieco egzotycznym dla Europejczyka wydaniu, bo nawiązującą mocno do tutejszej fauny i flory. Pod podłogą kościoła znajduje się bardzo duża krypta, uważana niekiedy za "drugi kościół".

Cała starówka Sao Paulo pełna jest zabytkowych budynków o pięknej architekturze. Nie brakuje zwłaszcza architektury sakralnej (klasztor Sao Bento, kościół San Antonio), choć z pewnością warto zwrócić uwagę na  budynek Teatro Municipal, prezentujący połączenie art noveau z barokiem. Spacer po starówce Sao Paulo powinien zostać zaplanowany jako niespieszna przechadzka, z mnóstwem czasu potrzebnego, by zatrzymać się i zachwycić.

 

Sao Paulo: atrakcje

Sao Paulo obfituje też w atrakcje turystyczne dla tych spośród przyjezdnych, którzy chcieliby po prostu się zabawić lub poznać kulturalne życie miasta. Museu Paulista to wspaniały obiekt architektoniczny z końca XIX wieku, a przy tym miejsce przedstawiające historię miasta oraz galeria sztuki. Godnym uwagi celem odwiedzin są także wysokie, charakterystyczne wieżowce, wzbijające się ponad panoramę miasta. Edifício Itália to jeden z nich - w środku znajduje się taras widokowy, restauracje, kawiarnie. Z pewnością nie powinno zabraknąć go na liście nikogo, kto chciałby poznać Sao Paulo.

Aby spotkać się z lokalną sztuką i kulturą, warto też skierować kroki do Museu de Arte de Sao Paulo, gdzie znajdują się liczne prace słynnych brazylijskich malarzy, ale też francuskich impresjonistów. Godny uwagi obiekt stanowi Muzeum Sztuki Sakralnej w klasztorze da Luz. Co ciekawe, w Sao Paulo znajduje się także malownicza dzielnica japońska o nazwie Liberdade.

Aby odpocząć po zwiedzaniu i poznać nieco miejscową przyrodę, warto zatrzymać się w Sao Paulo Zoo. To obiekt, który zamieszkują tysiące gatunków zwierząt. Zoo ma powierzchnię 824 529 m² i znajduje się na terenie lasu atlantyckiego. To prawdziwa gratka dla wielbicieli przyrody i możliwość spędzenia czasu w spokojnym, powolnym rytmie, oddychając świeżym powietrzem.

Miejscem relaksu dla mieszkańców miasta i osób przyjezdnych jest Parque Ibirapuera – największy park w mieście. Na jego terenie znajduje się także rozbudowana infrastruktura turystyczna – muzea, kawiarnie, pawilony, ogród japoński, kompleksy sportowe, place zabaw dla dzieci. Warto też przewidzieć czas na swobodne wałęsanie się po mieście, zaglądanie do kawiarni, zanurzenie w życiu tego latynoskiego miasta i sprawdzenie, co kryją najciekawsze w Sao Paulo dzielnice. Wielbiciele lokalnej kuchni nie pożałują wizyty w restauracji Baby Beef Rubaiyat.

Sao Paulo: ciekawostki

Sao Paulo to miasto, w którym w roku 1822 Brazylia ogłosiła niepodległość. Już sam ten fakt pokazuje, że mowa o miejscu niebanalnym, wartym uwagi i czasu. Panująca w Sao Paulo pogoda jest upalna, a często także wilgotna. Średnia dobowa temperatura rzadko spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Najwięcej deszczu pada w grudniu i styczniu. W mieście panuje klimat równikowy i oceaniczny, co oznacza, że wielbiciele ciepła się nie zawiodą, niezależnie od tego, kiedy wybiorą się do Sao Paulo. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w Sao Paulo godzina znacząco odbiega od polskiej – w polskim czasie zimowym jest tam o 4 godziny wcześniej, natomiast gdy w Polsce czas zmienia się na letni, w Sao Paulo jest o 5 godzin wcześniej. Turyści mogą więc być narażeni na chwilowe pogorszenie samopoczucia związane ze zmianą strefy czasowej.

Używany w Sao Paulo język to portugalski, czyli język urzędowy na terenie całego kraju. To duże miasto, turyści nie powinni więc mieć poważnych problemów z porozumieniem się w kluczowych kwestiach. Warto jednak pamiętać, że język angielski nie jest w Brazylii powszechny i przygotować się na rozmowy ze słowniczkiem w ręku.

Bardzo ciekawym obiektem znajdującym się w mieście jest świątynia Salomona Sao Paulo. To główny obiekt sakralny Światowego Kościoła Królestwa Bożego, otwarty w roku 2014. Świątynia jest szczególnie ciekawa pod względem architektonicznym. To kopia biblijnej świątyni Salomona.

Sao Paulo to także miasto o znanych i długich tradycjach piłkarskich. Na terenie miasta działają znane kluby, między innymi Sao Paulo FC, SE Palmeiras, Juventus. Znajduje się tutaj także czynny tor wyścigowy Formuły 1.

Ciekawy, choć niechlubny rekord dotyczy komunikacji samochodowej w Sao Paulo, które regularnie, rokrocznie zasługuje na miano najbardziej zakorkowanego miasta świata. Wynika to z faktu, że miasto bardzo szybko rozbudowało się, a liczba ludności wzrosła. Za tak intensywnym rozwojem zdecydowanie nie nadążyła infrastruktura.

Sao Paulo to miasto piękne i inspirujące, choć bardzo widać tutaj społeczne nierówności stanowiące problem wszystkich państw Ameryki Południowej. Obok bajecznie bogatych biznesmenów i ich willi żyją mieszkańcy skrajnie ubodzy, w rozpadających się dzielnicach nędzy. To sprawia, że podróżując do Sao Paulo warto mieć oczy dookoła głowy - przestępczość pospolita jest tutaj na wysokim poziomie. Dostępne w Sao Paulo atrakcje turystyczne można zwiedzić bezpiecznie, ale podczas wędrówek po uliczkach miasta lepiej zachować ostrożność.

Transport z Sao Paulo do Rio de Janeiro

Sao Paulo jest położone 400 km od Rio de Janeiro, byłej stolicy i drugiego co do wielkości miasta Brazylii. Piękne położenie Rio, a także ogrom atrakcji turystycznych sprawiają, że miasto jest prawdziwą mekką turystyki. Na terenie Rio de Janeiro znajdują się między innymi słynne plaże Ipanema i Copacabana, a także przepiękne wzgórza, tworzące malowniczy horyzont i niezapomniane widoki. Symbolem miasta jest ogromna statua Chrystusa Zbawiciela, wznosząca się ponad miastem ze szczytu wzgórza Carcovado. Ta charakterystyczna sylwetka wiele mówi o tym, ile dla Brazylijczyków znaczy religia katolicka.

Wielu turystów odwiedzających Sao Paulo planuje w następnej kolejności zawitać do Rio de Janeiro.  Brazylia zadbała, by podróż na tej trasie była łatwa i dostępna. Można więc wybrać podróż pociągiem, autobusem jednej z licznych linii, polecieć samolotem lub wypożyczyć samochód. Nie trzeba mieć przy sobie tłumaczenia prawa jazdy, by poruszać się po brazylijskich ulicach wypożyczonym pojazdem.

Wiele zorganizowanych wycieczek do Brazylii przewiduje transport z Rio de Janeiro do Sao Paulo lub na odwrót. Oba te miasta są zdecydowanie godne uwagi i odwiedzenia. Każde z nich pokazuje nieco inne oblicze Brazylii, która dziś jest krainą prawdziwych kontrastów, zwłaszcza społecznych. Na obrzeżach Rio, podobnie jak w Sao Paulo, nie brakuje faweli, czyli niebezpiecznych dzielnic nędzy. Codzienne życie miasta toczy się w cieniu potężnych wzgórz i tuż nad brzegiem pięknego Oceanu Atlantyckiego.