Położona 174 kilometrów na południowy wschód od wybrzeża Grecji i 110 kilometrów na północ od Krety sprawia wrażenie odgradzać półwysep od wyspy mitycznego minotaura. Dotrzeć na nią można samolotem lub promem z portu Pireus w Atenach. Prosimy jednak o doczytanie tekstu do końca zanim spakujecie walizki.

Santorini – skąd się wzięły biało-niebieskie domy?

Wizytówką jednej z greckich wysp, której współczesna nazwa pochodzi od świętej Ireny (Saint Irene), są wysokie skały, na których piętrzą się biało-niebieskie domki. Kolor domostw nie jest przypadkowy. Istnieją trzy wytłumaczenia charakterystycznej kolorystyki santoryńskich domostw. Pierwsze, patriotyczne, odwołuje się do narodowych barw Grecji – błękitu i bieli. Błękit symbolizuje kolor morza okalającego kraj i jego wyspy. Biel nawiązuje do piany morskiej, która wzburzona uderza o grecki brzeg. Drugie wyjaśnienie jest bardzo praktyczne. Biały kolor ścian odbija promienie słoneczne, przez co w domu jest chłodniej, z kolei niebieski kolor odstrasza insekty. Najbardziej przyziemna teoria głosi, że farby w białym i niebieskim kolorze były zwyczajnie najtańsze. Niezależnie od tego, które wyjaśnienie jest najbliższe prawdy, biało-niebieskie domki mają swój niepowtarzalny urok.

Aktywny wulkan i mityczna Atlantyda obok Santorini

W trakcie wizyty na wyspie Santorini niejednokrotnie możemy zaobserwować, poukładane jeden na drugim, kamienie: na murkach, dachach oraz innych miejscach wokół domów. Tak ułożone kamienie wulkaniczne mają za zadanie chronić mieszkańców danego domu przed trzęsieniem ziemi. Santorini powstała ok. 1600 roku p.n.e. w wyniku najsilniejszej od 10 000 lat erupcji wulkanu Thery. Wcześniej istniejąca wyspa Strongili – uchodząca przez niektórych badaczy za mityczną Atlantydę – została zatopiona na skutek wybuchu wulkanu, któremu przypisuje się moc czterech bomb atomowych. Środek wyspy dosłownie wyleciał w powietrze! Z pozostałych bocznych fragmentów starożytnej wyspy powstało pięć małych wysepek, z których największą i najpiękniejszą jest właśnie Santorini. Po katastrofie przez 300-500 lat nowo powstałe wysepki były niezamieszkane. Wulkan do dzisiejszego dnia pozostaje aktywny.

Santorini - kuchnia i wino

Nie ma nic przyjemniejszego niż zasiąść w restauracji jednego z portowych miasteczek wyspy przy stoliku z widokiem na morze, i podziwiając najpiękniejszy zachód słońca, zajadać się homarem, grecką sałatką i popijać najlepsze lokalne wino. Koniecznie trzeba spróbować specjału lokalnej kuchni czyli favy santoryńskiej – żółtej pasty z łuskanego grochu. Tutaj smakuje najlepiej - z dumą podkreślają mieszkańcy wyspy. Również santoryńskie wino ma swój niepowtarzalny smak, którego nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Wiąże się to z faktem, że erupcja wulkanu spowodowała dostanie się do powietrza ogromnych ilości pyłów wulkanicznych, pumeksu oraz zastygłej lawy razem z piaskiem, które stworzyły nową, bogatą w minerały ziemię uprawną. Wina wyprodukowane z lokalnych winogron mają niski poziom pH, a jednocześnie charakteryzują się wysoką kwasowością. Na Santorini uprawia się pięć gatunków winogron, w tym trzy rodzaje białych i dwa czerwonych. 

Santorini to nie tylko plaże 

Aktywny czas na Satorini? Pomysłów jest sporo, począwszy od kajakowania, nurkowania, nurkowania głębinowego po jaskiniach czy żeglowania, a skończywszy na wspinaczce po skałach lub bieganiu po plaży. Na Santorini znajdziemy dwie niezwykłe plaże: czerwoną i białą. Czerwona plaża, Kokkini paralia, zawdzięcza swoją barwę wulkanicznemu żwirkowi w odcieniach czerwieni i czerni. Plaża znajduje się w pobliżu miejscowości Akrotiri, czyli jakieś 12 km od stolicy wyspy, Firy. Z kolei biała plaża mieści się w pobliżu czerwonej, lecz można się na nią dostać wyłącznie łódką. Ta kamienisto-żwirowa plaża zawdzięcza swoją nazwę białym skałom okalającym wyspę. Warto wiedzieć, że na plaży nie ma naturalnego cienia, więc trzeba się zaopatrzyć w dobry krem z filtrem słonecznym i kapelusz. Tylko... Co, gdzie, za ile? Tygodniowe wyjazdy na Santorini można znaleźć w wyszukiwarce wyjazdów turystycznych Travelplanet.pl. Ceny w ofercie last minute zaczynają się od 1757 zł za osobę.

Wakacje gwiazd na Santorini

Piękno i klimat greckiej wyspy przyciąga wielu znanych gości. Wakacje na Santorini spędziły gwiazdy takie jak Naomi Campbell, Rihanna, Michael Jordan, Heidi Klum czy Robert De Niro. Zapierające dech w piersiach widoki tworzyły scenerię wielu hollywoodzkich produkcji. To tutaj powstawał film "Tomb Raider" z Angeliną Jolie wcielającą się w rolę Lary Croft. Od tego czasu aktorka spędza tu często wakacje z rodziną, odpoczywając w swojej prywatnej willi. Gwiazdy zatrzymują się najczęściej w słynnym ośrodku Vedema, który zapewnia im całkowitą prywatność. Gośćmi hotelu byli już Tom Cruise, Lady Gaga i Beyonce, która spędziła tam czas przy okazji sesji zdjęciowej.

Co zobaczyć na Santorini?

Ciekawscy podróżni znajdą na Santorini wiele fascynujących zabytków pochodzących z różnych okresów. Pośród nich wykopaliska Akrotiti i Muzeum prehistorycznej Thery zrzeszające eksponaty sprzed wybuchu wulkanu. Obok Muzeum Megaro Gyzi, w którym można zobaczyć bogaty zbiór obrazów i fotografii. Znajdziemy też piękne budowle religijne. Na Santorini stoi zarówno piękna Katolicka Katedra, jak i Ortodoksyjny Sobór Metropolitański.