Po pierwsze, zwykli Rosjanie są przeważnie dużo bardziej przyjacielsko nastawieni wobec „innostranców”. Po drugie, wizyta w rosyjskich miastach wiąże się z obcowaniem z barwną, szalenie bogatą kulturą. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak niezwykłe miasta jak dawna stolica Rosji, Sankt Petersburg.

Co warto wiedzieć przed wizytą w tej metropolii?

1. Do Petersburga najłatwiej dolecieć LOTem lub liniami AirBaltic. Konieczna jest wiza oraz voucher na nią – do kupienia w rosyjskich agencjach w internecie. Przy pobytach do siedmiu dni nie ma obowiązku meldunku

2. Dzięki spadkowi wartości rubla Petersburg nie jest już tak drogim miastem, jak był.

3. Wstęp do Ermitażu w pierwszy czwartek miesiąca jest darmowy.

4. Do Twierdzy Pietropawłowskiej najlepiej opłaca się tzw. biletu kombinowany, najlepszym miejscem na obejrzenie opery, baletu jest Teatr Maryjski (bilety - www.mariinsky.ru).

5. Transport publiczny jest tani, najbardziej przydatne – metro i marszrutki, w sezonie letnim pływają publiczne aquabusy, podobne do weneckich tramwajów wodnych, jednak tu używane głównie przez turystów.  

6. Spać najlepiej w minihotelach, czyli przerobionych na hotele mieszkaniach w kamienicach. Zwykle jest tam duża wspólna kuchnia, w której gospodyni rano smaży blincziki. W weekendy bywa głośno, bo do Petersburga przyjeżdża bawić się Moskwa.

7. Jeść najlepiej w lokalach zwanych stołowaja. Jest to rodzaj barów samoobsługowych z daniami rosyjskimi.

8. Lepiej nie pić wody z kranu, bo prawie na pewno jest z Newy.

9. Dobrze się bawić, bo naprawdę jest gdzie.