Czy 2023 będzie rokiem samolotów? Bardzo możliwe. Na początku stycznia podróżni mogli skorzystać z kuszącej oferty Polskich Linii Lotniczych LOT, a to nie koniec niespodzianek. Irlandzki przewoźnik Ryanair planuje wrócić w tym roku na stołeczne lotnisko Chopina. Do tej pory pasażerowie z Warszawy i okolic mogli latać tanimi liniami z portu lotniczego Warszawa-Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim.

Ryanair wraca na lotnisko Chopina

Pierwsze informacje o powrocie Ryanaira na lotnisko Chopina w Warszawie pojawiły się jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Taki ruch miał wynikać z problemów w dogadaniu się irlandzkiego przewoźnika z władzami portu lotniczego w Nowym Dworze Mazowieckim. Kwestie sporne dotyczą wysokości nowych opłat lotniskowych oraz rozbudowy terminala. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Michał Kaczmarzyk, prezes spółki Ryanair Sun, odniósł się do pogłosek sprzed kilku miesięcy.

– Część z tych slotów, które nam przyznano jest atrakcyjna i będziemy chcieli z nich skorzystać – przyznał.

Dokąd polecimy Ryanairem z lotniska Chopina? Jak na razie to tajemnica. Siatka połączeń na sezon letni zostanie ogłoszona pod koniec stycznia lub na początku lutego.

lotnisko Chopina w WarszawieLotnisko Chopina w Warszawie / fot. nurphoto/Getty Images

Nowa rzeczywistość na stołecznym lotnisku

Irlandzki przewoźnik już dawniej obsługiwał połączenia ze stołecznego lotniska, ale wycofał się z powodu zbyt wysokich kosztów. Sytuacja uległa jednak zmianie po pandemii oraz z powodu wojny w Ukrainie. Liczba pasażerów spadła o około 40%, część przewoźników nie lata już z Chopina, a inni uszczuplili siatkę połączeń. W porównaniu do stanu sprzed kilku lat port nieco opustoszał. Kaczmarczyk, argumentował, że jest tam „mnóstwo miejsca dla nowych tras i przewoźników”.

– Znaczenie przewoźników tradycyjnych, na których zawsze stawiał Chopin, wyraźnie zmalało w całej Europie, ograniczyli oni oferowanie i trwale zmniejszyli flotę. Ruch generują teraz wyłącznie tanie linie lotnicze – dodał.

Dobra wiadomość dla podróżnych

Planowany powrót Ryanaira na Chopina nie oznacza, że przewoźnik zniknie z siatki połączeń portu lotniczego w Nowym Dworze Mazowieckim. Warszawa-Modlin pozostaje „ważnym lotniskiem” dla przewoźnika z Irlandii. Rozwój siatki połączeń będzie jednak wymagał porozumienia w sprawie rozbudowy terminala.

Wiadomość o tym, że Ryanair ma znów latać ze stołecznego lotniska spotkała się z entuzjazmem podróżnych. I nie ma co się dziwić. Dojazd na warszawskie Okęcie jest o wiele szybszy i tańszy niż do Nowego Dworu Mazowieckiego. Podróż z Dworca Centralnego na lotnisko Chopina trwa ok. 25 minut (autobus linii 175), a do portu lotniczego Warszawa-Modlin – godzinę z minutami (po drodze podróżnych czeka przesiadka z pociągu do autobusu).