Hiszpania zazwyczaj kojarzy się z kolorową Barceloną Gaudiego, piłką nożną czy wyjątkową kuchnią. I oczywiście z turystyką. Kraj można zwiedzać na wiele sposób, wcale nie docierając do kontynentalnej części (archipelag Balearów i Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii).

Przez Hiszpanię prowadzi Camino de Santiago. Jeden z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych na świecie jest też nazywany Drogą św. Jakuba. Szlak kończy się w katedrze w Santiago de Compostela w Galicji.

Szlak maryjny Ruta Mariana

W pielgrzymkę ruszają nie tylko wierni. To szansa na odbycie duchowej podróży w głąb siebie i poznanie Hiszpanii spoza przewodnika. Alternatywą dla Camino de Santiago może być szlak maryjny Ruta Mariana. Wyjątkowa trasa rozpoczyna się w sanktuarium Pilar w Saragossie i prowadzi przez cztery kolejne świątynie. To propozycja nie tylko dla pielgrzymów. Wielbiciele sztuki, natury i architektury również znajdą w drodze coś dla siebie.

Ruta Mariana to połączenie kultury i religijności, sztuki i duchowości, natury i medytacji. Szlak poprowadzony przez trzy kraje wyznacza 5 sanktuariów:

  • Pilar,
  • Torreciudad i Montserrat w Hiszpanii,
  • Lourdes we Francji
  • i Meritxell w Andorze.

Trasa rozpoczyna się na historycznej maryjnej ścieżce „Pilar – Torreciudad – Lourdes”. Pielgrzymi przemierzają  ją od dziesięcioleci. Wielu z nich, odwiedziwszy Pilar, kierowało się następnie do Torreciudad, a dalej do Lourdes. Na przestrzeni lat bazylika Pilar w Saragossie stała się symboliczną bramą rozpoczynającą wędrówkę.

Saragossa na start

Panorama Saragossy. Na pierwszym planie katedra Pilar. / fot. Anton Petrus/Getty Images

Dla katolików to niewątpliwie jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. Według chrześcijańskiej tradycji, 2 stycznia 40 r. matka Jezusa przybyła do Saragossy w „śmiertelnym ciele”. Stojąca w centrum miasta bazylika jest niekwestionowaną perłą baroku. Wewnątrz kryje dzieła sztuki, takie jak płaskorzeźby na głównym ołtarzu, Kaplicę Świętą czy malowidła w kopułach stworzone przez Francisco Goyę.

Saragossa jest jednym z głównych miast Hiszpanii. Podczas zwiedzania warto uwzględnić majestatyczną katedrę San Salvador czy Pałac Aljafería. Nie brakuje też wątku rzymskiego (teatr, forum) i zabytków z okresu renesansu. A także obrazów namalowanych przez Francisco Goyę (w licznych muzeach w mieście) czy przykładów sztuki mudéjar (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), widocznych na wieżach i fasadach wielu kościołów.

Sanktuarium Torreciudad kończy etap szlaku na ziemiach Aragonii. Kolejne przystanki, w Montserrat, Lourdes i Meritxell, dopełniają Szlak Maryjny, czyniąc z niego unikatowe doświadczenie kulturalne, przyrodnicze i historyczne.

Szlak św. Teresy

Szlak św. Teresy to podróż po miejscach, które odegrały ważne role w życiu tej świętej oraz świętego Jana od Krzyża. Trasa zaczyna się w Ávila, mieście narodzin Teresy. Miłośnicy turystyki wiejskiej zachwycą się Fontiveros. To niewielkie miasteczko z rustykalną architekturą, w którym urodził się św. Jan od Krzyża. Kolejny ważny punkt na trasie Duruelo, gdzie założono pierwszy klasztor karmelitów bosych. Pielgrzymka kończy się w Alba de Tormes, wiosce, w której zmarła św. Teresa.

Pielgrzymka szlakiem św. Teresy to nie tylko duchowa podróż. To również okazja do poznania innego świata poprzez kulturę, przyrodę i folklor miejsc mijanych po drodze.

Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba

Droga św. Jakuba jest najważniejszym szlakiem pielgrzymkowym w Hiszpanii. Trzy z najczęściej uczęszczanych tras to:

  • Droga Francuska,
  • Droga Północna,
  • Droga Pierwotna.

Santiago de CompostelaSantiago de Compostela. / fot. Andrew Gunners

Najbardziej popularna i najdłuższa jest Droga Francuska, czyli Camino Francés, która łączy się z innymi trasami. Najczęstsze punkty startowe po hiszpańskiej stronie są w Somport (Aragonia) i Roncesvalles (Navarra). Trasy spotykają się ze sobą w w Logroño.

Droga Północna, czyli Camino del Norte, zaczyna się w mieście San Sebastián, a Droga Pierwotna (Camino Primitivo) w katedrze w Oviedo. Oczywiście wszystkie prowadzą do upragnionego celu w Santiago de Compostela.