Zobacz zdjęcia z Münster >>>
 
Rowerowa stolica

Nie bez powodu Münster zasługuje na miano rowerowej stolicy Niemiec. To położone w Westfalii miasto dysponuje znakomitą siecią ścieżek rowerowych, oferuje wiele udogodnień dla rowerzystów w formie miejsc parkingowych oraz wypożyczalni. Najłatwiej zwiedzać to miasto, właśnie jeżdżąc rowerem.

Ogromnym ułatwieniem są tamtejsze Promenaden, czyli trasy szybszego ruchu dla rowerzystów oraz pieszych. Dzięki nim można szybko poruszać się np. wokół sporego starego miasta, gdzie powinno się zsiąść z roweru, i w dogodnym miejscu zacząć zwiedzać, np. rynek główny. Promenaden pozwalają odpocząć wśród alei drzew rosnących po obu stronach.

W mieście obowiązuje prawostronny ruch drogowy i dotyczy to również rowerzystów. Jeśli się zapomnimy - policja przypomni nam o tym w formie mandatu lub upomnienia. Wszystko dla bezpieczeństwa.

Oczywiście miasto oferuje też komunikację autobusową oraz taksówki.

 

Trochę historii

Początki miasta sięgają 793 roku i od tamtego czasu mnóstwo Münster zdążył „zgromadzić” sporo cennych zabytków. To właśnie tu podpisano w 1648 roku pokój westfalski na zakończenie wojny trzydziestoletniej. Dokonano tego w ratuszu (z XIV w.), w którym do dziś znajdują się pamiątki z tego wydarzenia.

Münster to też liczne muzea, np. muzeum Picassa, westfalskie muzeum przyrody z planetarium nieopodal jeziora, stary młyn, westfalskie muzeum kultury i sztuki, oraz - bagatela! - 200 kościołów, takich jak katedra z XIII w. czy kościół St. Lamberti z jego niezwykłą historią. Jeżeli ktoś chciałby wyciszyć się po zwiedzaniu, naprawdę warto odwiedzić romański kościół St. Servatii, który jest otwarty przez cały dzień.

 

Aktywnie

W Münster warto odwiedzić ogród botaniczny przy zamku-uniwersytecie, zoo oraz tereny rekreacyjne. Z tych ostatnich najważniejsze wydaje się jezioro, po którym można żeglować lub pływać wypożyczonym rowerem wodnym. Wokół jeziora znajduje się też wiele ścieżek rowerowych (znów rowery!) i pieszych, konstrukcje użytku publicznego takie jak molo Kubańczyka Jorge Pardo oraz stadnina konna wraz z nauką jazdy. Nic dziwnego, że zielony teren nad tym zbiornikiem otrzymał w 2009 roku nagrodę „Najpiękniejszego parku Europy 2009”.

Zwiedzanie najlepiej zaplanować latem. Pogoda w Münster różni się nieco od polskiej, zwłaszcza większą wilgotnością oraz okresowym ochłodzeniem, co wynika z wpływu mas powietrza płynących od Morza Północnego.  

 

Artystycznie

Innym szlakiem wodnym jest kanał – i tu także zaprowadzą nas szlaki rowerowe. Wzdłuż kanału można podziwiać tamtejsze poprzemysłowe nabrzeże, a w czasie letnich wieczorów usiąść w jednej z kafejek czy restauracji. Wszystko w  dzielnicy Hafen – lokalnej stolicy sztuki alternatywnej. W halach nieopodal odbywają się wystawy sztuki. W tamtejszej Halle Munsterland Rolling Stones zagrało swój pierwszy koncert w Niemczech.

W Munster można zobaczyć wiele rzeźb oraz instalacji na świeżym powietrzu. Co 10 lat organizuje się tam wielką wystawę. Najbliższa odbędzie się latem 2017 roku. Może już warto zaplanować wizytę?

 

Autor: Marzena Bagińska