Słynne Wyspy Jońskie położone niedaleko zachodniego wybrzeża Grecji (Korfu, Kefalonia, Zakintos, Lefkada, Itaka, Paxoi, Kythira), otoczone skupiskami mniejszych wysp, zapraszają do poznania ich ukrytych skarbów.

Jeżeli macie w planach wynajęcie jachtu ze sternikiem lub bez niego, możecie to zrobić na Lefkadzie, a także na Korfu. Na obu wyspach działają wyspecjalizowane agencje, które pomogą w wyborze właściwego jachtu i opracowaniu najlepszej trasy rejsu dostosowanej do indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

Wyruszamy na pełne morze!

Niech wiatr powiedzie nas pewnie w stronę zachwycających Wysp Jońskich. Żeglarze zazwyczaj wybierają jedną z dwóch tras wiodących z Korfu lub z Lefkady.

Trasa 1: Korfu – Wyspy Diapontia – Paxoi- Antipaxoi

Wyruszamy z portu w Gouvia i obieramy kurs na północny-zachód w kierunku Wysp Diapontia: Mathraki, Erikoussa i Othoni. Te trzy niewielkie stanowiące wysunięty najdalej na zachód przyczółek ew. region Grecji wprost zachwycają swoją urodą. To ukryty raj nie tylko dla współczesnych Robinsonów Cruzoe, ale także wszystkich poszukujących spokojnych wakacji w luźnej atmosferze. Po przypłynięciu na wyspę Mathraki i zacumowaniu w porcie Plakes, udajemy się prosto na kąpiele morskie i słoneczne na piaszczystą plażę o nazwie Portelo. Północno -zachodnie wybrzeże wyspy to wspaniałe miejsce by spróbować swych sił w nurkowaniu. Piękno tutejszych podwodnych krajobrazów z pewnością was zachwyci. Ereikoussa to mała, idealnie okrągła wysepka z urokliwą plażą Bragini. Na wyspie Othoni przekonacie się, jak zachwycające potrafią być greckie zatoczki i dzikie plaże dostępne jedynie od strony morza. Szczególnie polecamy nurkowanie w Jaskini Calypso i szeroką plażę w zatoce Fyki.

Jeżeli szukacie bardziej miejskich atrakcji, skierujcie kurs na Paxoi, wyspę usytuowaną około siedmiu mil morskich na południe od Korfu. Zbliżając się do portu Gaios, mijając zielone , ew. skąpane, zanurzone w zieleni wyspy Panagia i Agios Nikolaos, które wspólnie tworzą spektakularny fiord, zrozumiecie w mig dlaczego Paxoi szczyci się mianem jednej z najbardziej idyllicznych wysepek w Grecji. Zielona wyspa Posejdona z plażami jak ze snu, wyjątkowymi formacjami skalnymi, romantycznymi zakątkami u wybrzeża Morza Jońskiego i urokliwymi osadami rybackimi to obowiązkowy punkt na trasie rejsu. Warto opłynąć wyspę, zacumować w Logos, by zjeść świeże ryby, wypić drinka o zachodzie słońca w osłoniętej zatoce Lakka i podziwiać imponujące jaskinie w Achay, czy zanurkować na opuszczonej plaży Galazio (słowo to oznacza kolor niebieski). Następnie przemieszczamy się na lilipucią wyspę Antipaxoi w odległości 3 mil morskich na południowy wschód od portu Gaios. Prawdziwa magia wyspy kryje się na słynnych plażach Voutoumi i Vraka, na których zieleń wiecznie flirtuje z błękitem morza.

Trasa 2: Lefkada - Prigiponisia - Kefalonia – Itaka

Zaczynamy rejs w kosmopolitycznym porcie Nydri i obieramy kurs na Prigiponisia (w tłumaczeniu „wyspy księcia”). To majestatyczne skupisko wysp położonych naprzeciw południowo-wschodniego wybrzeża Lefkady. Cumujemy na wyspie Scorpios, by wziąć orzeźwiającą kąpiel. To tutaj mieściła się rezydencja Aristotelisa Onassisa. Po chwili odpoczynku ruszamy w dalszą drogę i pozwalamy, aby Maistro (północno-zachodni wiatr) poprowadził naszą łódź do Meganisi, znanej z pięknych plaż, osłoniętych zatoczek i zatok porośniętych bujną roślinnością tworzących zachwycające fiordy na północnym wybrzeżu wyspy. Na południe od wyspy możemy zwiedzić Kalamos i Kastos – dwie rajskie wysepki, na których znajdziemy nieskalane cywilizacją plaże i wspaniałe morskie jaskinie.

Czas na wizytę na Kefalonii. Pierwszy przystanek to kosmopolityczne miasteczko Fiskardo na północnym wybrzeżu wyspy. Jeżeli okaże się ono zbyt zatłoczone i nie będzie miejsca na zacumowanie, udamy się prosto do zatoki Argostoli, do portów Lixouri lub Agia Eufimia we wschodniej części wyspy. Na Kefalonii jest mnóstwo plaż, jedna piękniejsza od drugiej. Warto zwiedzić m.in. Petani, Platia Ammos, Koutsoupia, Dafnoudi, Foki, Vatsa, Atheras, Xi i wiele, wiele innych. Jeżeli macie ochotę na bardziej prywatne nurkowanie, płyńcie na Vardianoi, opuszczoną wyspę na południu od Lixouri.

I wreszcie nadszedł czas na wizytę na wyspie Itace, mitycznej ojczyźnie Odyseusza, która leży naprzeciw Kefalonii. Przytulny port w Vathi jest zawsze pełen żeglarzy chcących doświadczyć tajemniczej energii wyspy. Polecamy plaże Afales, Schino, Kathisma, Sykia oraz słynną Gidaki, na których możecie nurkować i opalać się do woli.