O ramadanie wiemy w Polsce niewiele. Czas to zmienić. W końcu święty miesiąc w kalendarzu islamskim to idealny czas, aby poznać emirat Dubaju z zupełnie innej strony. To czas refleksji, a więc w nowoczesnym mieście żyje się wtedy znacznie spokojniej. Przynajmniej do zachodu słońca. Wieczory i noce to czas radosnego świętowania. Właśnie wtedy organizowane są wydarzenia kulturalne i religijne. Udział w nich pozwala lepiej poznać lokalną kulturę.

Wielkie ucztowanie po zachodzie słońca

W czasie ramadanu muzułmanie codziennie poszczą. Dzień zaczynają jeszcze przed wschodem słońca posiłkiem Suhoor, a kończą kolacją – Iftar – po zachodzie słońca. Turyści również mogą wziąć udział w takim poczęstunku. To świetna okazja, żeby samemu doświadczyć słynnej arabskiej gościnności i spędzić czas w gronie bliskich. Część sklepów i restauracji wydłużyła nawet godziny funkcjonowania do północy. To ukłon w stronę tych, którzy chcą zjeść Iftar z przyjaciółmi.

Gdzie zjemy tradycyjną arabską kuchnię? Asateer w Atlantis The Palm to jedno z najlepszych w Dubaju do poznania arabskich tradycji kulinarnych. Z kolei w Al Majlis w Madinat Jumeirah goście mogą nie tylko spróbować tradycyjnych przysmaków, ale też wziąć udział w pokazach gotowania na żywo.

fot. materiały promocyjne

Kolacja po zachodzie słońca może łączyć smaki z całego świata. Oto polecane restauracje z kuchnią odbiegającą od tradycji:

  • Li'Brasil to brazylijsko-libańska restauracja w Address Beach Resort, oferująca specjalnie ramadanowe menu. Tętniące życiem wnętrze, zewnętrzny taras i Secret Lounge sprawią, że będzie to idealne miejsce, w którym skosztujesz przysmaków inspirowanych zagraniczną kuchnią. 
  • Rang Mahal to idealne miejsce na ramadanową kolację z rodziną lub przyjaciółmi. W menu Iftar znajdują się tradycyjne dania kuchni arabskiej z egzotycznymi wpływami indyjskimi. Goście mogą skosztować gorących i zimnych mezze, shorba, kebabów oraz wyśmienitych dań głównych, takich jak Nihari Khaas, Murg Rezala czy Lucknowi Khatti Dal.
  • QDs serwuje codziennie bufet Iftar, w którym znajdą się różnorodne dania ramadanowe z silnym wpływem potraw bliskowschodnich i indyjskich: od gorących i zimnych mezze, przez sałatki i zupy po pokazy gotowania na żywo. A wszystko w z widokiem na panoramę miasta i Dubai Creek.
  • Time Out Market Dubai zaprasza na serię dań specjalnych. Na przykład lokalna restauracja Pickl przygotowała fioletowy koktajl mleczny Vimto i lody sando.

fot. materiały promocyjne

Jak wygląda ramadan w Dubaju?

Oczywiście mimo postu sklepy są otwarte również w ciągu dnia. Tak jak większość atrakcji turystycznych. W tym szczególnym czasie warto urozmaicić zwiedzanie i zajrzeć do meczetu Jumeirah, jednego z dwóch meczetów w emiracie otwartych nie tylko dla muzułmanów. Poznamy tam wudhu, czyli tradycyjne zabiegi oczyszczające przed modlitwą.

fot. materiały promocyjne

W czasie ramadanu Dubai Opera zamienia się w salę bankietową, gdzie można spróbować lokalnych potraw przy dźwiękach arabskich melodii granych na żywo.

fot. materiały promocyjne

Zwłaszcza za dnia warto pamiętać o kilku prostych zasadach, takich jak unikanie jedzenia i picia w pobliżu osób, które poszczą czy skromny ubiór w towarzystwie muzułmanów. Zaleca się także skorzystać z wydłużonych godzin pracy centrów handlowych, usług transportowych i najważniejszych atrakcji.

Eid Al Fitr, czyli koniec ramadanu

Ramadan kończy się 2 maja świętem Eid Al Fitr. Tego dnia należy życzyć mieszkańcom „Eid Mubarak”, co oznacza „błogosławionego święta Eid”. Zazwyczaj rodziny muzułmańskie rozpoczynają tradycyjne obchody od porannych modlitw w domu lub meczecie. Podczas wspólnej biesiady z przyjaciółmi i rodziną w porze obiadowej wspomina się miniony miesiąc ramadanu. Dzieci dostają wtedy pieniądze, a potrzebujący datki. W całym mieście organizowane są liczne pokazy, występy taneczne i koncerty na żywo.