Co to jest rafting?

Rafting to spływ rzeką lub potokiem w ekstremalnych warunkach. Różni się od klasycznego flisu przede wszystkim ilością przeszkód i licznymi wywrotkami – nie bez znaczenia jest też sam nurt rzeki; najtrudniejsze odcinki tras przeznaczonych do raftingu są pełne fal i silnych prądów wodnych. Kolejną ważną różnicą jest ilość uczestników – o ile spływ kajakiem jest możliwy w pojedynkę, spływ o wiele większym pontonem dedykowanym do raftingu wymaga pracy zespołowej.

Jak zacząć przygodę z raftingiem?
Osoby początkujące, które chcą poczuć dreszczyk emocji w bezpiecznych warunkach powinny zapisać się na spływ z instruktorem-ratownikiem, który w razie niebezpieczeństwa opanuje sytuację. Na taki spływ można wybrać się całą rodziną – ważne jednak, by skorzystać z usług doświadczonych rafterów lub flisaków, a nie osób prywatnych. Większość lokalnych firm organizuje rafting dedykowany pojedynczym turystom, którzy z założenia nie mają całej grupy chętnej na spływ – osoby samotne mogą więc bez przeszkód dołączyć do nieznanych dotąd turystów, poszukujących podobnych wrażeń.

Osoby pragnące wtajemniczyć się w rafting na poziomie zaawansowanym powinny przede wszystkim polepszyć umiejętność pływania i poprawić ogólną sprawność fizyczną. Co jednak ważne, poza samą umiejętnością pływania liczy się zachowanie zimnej krwi podczas wywrotki. Zdarza się, że nawet najlepsi pływacy po nagłym wpadnięciu do wody ,,tracą" zdolność do pływania – przed wybraniem się na trasę bez instruktora należy więc poćwiczyć pływanie w otwartych zbiornikach wodnych, by oswoić się z ,,dzikim" żywiołem.