Kiedy się wybrać?

Najlepiej jechać wtedy, kiedy zaczyna się robić ciepło i zielono, czyli od kwietnia do września. (Przy czym maj uchodzi za najbardziej deszczowy miesiąc).

 

Jak dotrzeć?

Tanimi liniami lotniczymi.  Z Warszawy do Kutaisi lata Wizzair. Bilety  można kupić już od 100 zł w dwie strony.  Należy pamiętać, że możemy ze sobą zabrać tylko bagaż podręczny. Za dodatkowy trzeba zapłacić ponad 150 zł. Wiza nie jest potrzebna. Pieczątkę dostaniemy za darmo na lotnisku.

Czym poruszać się po Gruzji?

Bus z Kutaisi do Tbilisi kosztuje 20 lari (1 lari – 1,7 zł). Zatrzymuje się  w centrum Tbilisi naprzeciwko restauracji Warszawa. Po Tbilisi najlepiej poruszać się piechotą lub korzystać z metra. Trzeba kupić kartę za 2 lari i doładowywać ją. Bilet na autobus, metro to koszt 0,5 lari. Za każdy kolejny zapłacimy mniej. Poza miasto można się wybrać marszrutkami. Za bilet do Dawida Garedży trzeba zapłacić 20 lari. Niestety autobus kursuje raz dziennie. Alternatywą jest wynajęcie taksówki. Trzeba liczyć 300 zł za dzień.

 

Gdzie spać?

Hosteli w Tbilisi jest dużo. Standard różny. Ale obsługa miła  i często w cenie uwzględnione są dodatkowe atrakcje, jak chociażby szampan na śniadanie, bo młody właściciel obchodzi właśnie urodziny. Niektóre mają wspólne kuchnie, więc można samemu pogotować. Warto szukać ofert na booking.com, hostelworld.com. Dobrym pomysłem jest też przenocowanie w położonym  w centrum Tbilisi  i prowadzonym przez Polaków hostelu Why Not, który został nagrodzony przez portal Tripadvisor. whynothostels.com.

 

Jak spędzić czas w Tbilisi?

Odwiedzić łaźnie siarkowe – wynajęcie pokoju kąpielowego kosztuje 50 lari za godzinę. Za 15-minutowy masaż zapłacimy 20 lari.  Wybrać się do Muzeum Etnograficzne, gdzie zebrano kolekcję starych wiejskich chałup z całej Gruzji. Wstęp 3 lari.

 

Co jeść?

Czurczchele -nadziewane na nitkę orzechy otoczone wysuszonym syropem z soku winogron. 0,5 kg kosztuje około 10 zł. Badridżani - bakłażany pieczone lub smażone przykryte pastą z mielonych orzechów z czosnkiem i posypane ziarnami granatów. Chaczapuri - Gruzińska pizza. Ma wiele odmian. Najpopularniejsze to te nadziewane serem. Są też z mięsem lub fasolą.