Pełen muld tor, po którym przejeżdżasz na rowerze bez pedałowania jest chyba lepszy niż ćwiczenia aerobowe na siłowni. Maciek Kucbora – czterokrotny mistrz Polski w fourcrossie (ekstremalnych zjazdach rowerowych) zajmuje się budowaniem takich, jak to nazywa, rowerowych placów zabaw.
 
Coraz częściej powstają w naszych miastach. Jest więc pumptrack w Olsztynie,Rędzinach koło Częstochowy, Kluszkowcach, Siemianowicach Śląskich. Asfaltowe albo z ubitej ziemi, jak ten w Bielsku Białej, na którym kręciliśmy odcinek z naszej adventure'owej serii Warto spróbować.
 
Takie minitory uczą koordynacji ruchowej, a po nauce na nich można ruszać na trasy w lesie. Projekt kompleksu ścieżek Enduro Trails Bielsko Biała wykonany został w ramach Budżetu Partycypacyjnego miasta. I jest czego miastu zazdrościć.
 
Powstały trasy zrównoważone, to znaczy specjalnie przygotowywane, wyprofilowane i co nie bez znaczenia – typu singletrack, czyli jednokierunkowe. Można jechać po nich bez obaw, że zderzymy się z kimś z naprzeciwka. Polecamy - Kozia Górka, Bielsko Biała, start ścieżki tuż przy Błoniach!
 
Na brak sprzętu zaradzi Centrum Testowe marki KROSS. Wypożyczalnia najnowszych modeli polskiej marki zlokalizowana jest u podnóża Koziej Górki. Mają tam 10 modeli o profilu enduro – Dust, Soil i Moon i świetnych instruktorów.
Monika Berkowska
 
Zobacz najnowszy odcinek serii "Warto spróbować":