„Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie krainę spowitą porannymi mgłami, przez które delikatnie zaczynają przebijać promienie słońca. Ciszę przerywają pierwsze odgłosy żurawi. Z początku nieśmiałe, pojedyncze i jakby odległe, gdzieś znad rozlewisk spowitych mgłą. W miarę wędrówki słońca po nieboskłonie, przybierają wyraźną i donośną postać krzykliwych ptasich kluczy, wyruszających codziennie na żerowiska” – tak o Parku Narodowym Ujście Warty piszą Katarzyna Łaskawiec i Tomasz Sawirski. 

Autorzy bloga polskapogodzinach.pl w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów zostali opiekunami województwa lubuskiego. Jak przyznają turystyczną perełką regionu jest właśnie park Ujście Warty, a wraz z nim wyjątkowa inicjatywa – Rzeczpospolita Ptasia. „Projekt zainicjowało Towarzystwo Przyjaciół Słońska ,,Unitis Viribus”, którego celem jest zrzeszenie miłośników ptaków i zachęcenie do aktywnego włączenia się w poznawanie okolic Słońska i wyjątkowo ptasiego parku narodowego” piszą blogerzy, którzy rzecz jasna także są „obywatelami” tego ptasiego raju. 

„My do Parku Narodowego Ujście Warty wybraliśmy się w październiku, kiedy na tych terenach niepodzielnie królują gęsi, przybyłe ze Skandynawii i Rosji, oraz żurawie, spotykane w Polsce jeszcze do czasu pierwszych porządnych przymrozków (choć niektóre zimują w Ujściu Warty). (…) Przez lornetkę doskonale widać niezwykle liczne stada, które gromadzą się w tym wyjątkowym zakątku województwa lubuskiego – piszą blogerzy. Aby zobaczyć efekty ich obserwacji zajrzyjcie do naszej galerii. 

Pojezierze Brodnickie

Szymon Nitka, autor bloga znajkraj.pl, w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów przemierza województwo kujawsko-pomorskie. Nie ukrywa, że to, co najpiękniejsze często nie łatwo jest odnaleźć wśród „turystycznych hitów”. 

„Aura zaserwowała mi cały wachlarz swoich jesiennych możliwości – na Pojezierzu Brodnickim cieszyłem się błękitem nieba, w dolinie Drwęcy tonąłem w mlecznej mgle. (…)  Większość turystów nigdy nie trafi w te piękne okolice – większą popularnością cieszy się pobliskie Pojezierze Iławskie ze słynnym Jeziorakiem, a dalej zaczynają się niezwykle popularne Mazury” – pisze bloger

Szymon pokonał trasę Iława - Łąkorz - Brodnica - Golub-Dobrzyń – Toruń rowerem, a po drodze miał okazję podziwiać wspaniałe widoki i dziką przyrodę, ale też odwiedzić kilka malowniczych miasteczek – jak Łękorz, gdzie można znaleźć np. doskonale zachowany wiatrak holenderski. W czasie wyprawy powstało też wiele pięknych zdjęć, które znajdziecie w naszej galerii. 

„Widok z lotu ptaka na jezioro Wielkie Partęczyny, a później śniadanie, nie pozwoliły nawet na krótką drzemkę. Wielkie Partęczyny to największe z jezior Brodnickiego Parku Krajobrazowego, który powstał już w 1985 roku” - pisze Szymon. 
Całość relacji z wybranych przez finalistów miejsc znajdziecie na stronie Turystycznych Mistrzostw Blogerów.