Swojego nazwiska użyczył temu miejscu Jan Heweliusz, znany jako gdański Leonardo da Vinci. XVII-wieczny astonom  i  matematyk  był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ówczesnego świata nauki. Jego działalność naukowa stała się inspiracją do stworzenia nowoczesnego centrum nauki, które zaraża myślą, że nauka jest fascynującą przygodą!

W jednym miejscu spotykają się tu nauka, historia i zabawa, a innowacyjność tego miejsca i  umiejętne korzystanie z dziedzictwa historycznego doceniła Polska Organizacja Turystyczna, przyznając Hevelianum Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego w konkursie na „ Najlepszy Produkt Turystyczny”.

Hevelianum mieści się na Górze Gradowej w samym centrum Gdańska. Cały kompleks to ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu,  w tym park, punkty widokowe i zabytkowe XIX-wieczne mury historycznych zabudowań, które skrywają multimedialne.

Czekają tu zabawy z historią, eksperymenty z energią, kreatywny plan zabaw i wiele innych przestrzeni. W Hevelianum można przemierzyć wszystkie kontynenty, przeżyć burze piaskową, spróbować swoich możliwości w symulatorze jazdy w trudnych warunkach albo wziąć udział w szkoleniu z obsługi… armaty zakończonym strzałem z wirtualnego działa.

To miejsce, które odkrywa przed zwiedzającymi prawa przyrody, które pomagają zrozumieć jak działa świat. Można tu nabrać przekonania, że  matematyka jest inspirującą i bardzo przydatną dziedziną nauki, a chemia to nie tylko wzory i reguły, ale przede wszystkim doświadczanie i zabawa.

Więcej: http://www.hewelianum.pl/