1. Skrzat po awansie  

Jeżeli tegoroczne święta Bożego Narodzenia chcesz spędzić w Szwecji, to nie licz na św. Mikołaja. Nie przyjdzie. Wypatruj za to Tomtego, śmiesznego krasnala z brodą, ubranego w jutowy strój. Kiedyś nie roznosił prezentów, a jedynie pilnował domu wieśniaków w wigilijną noc. W XIX w. awansował i teraz to właśnie on wkłada podarki do zawieszonych na kominku skarpet. Często dołącza do nich karteczki z rymowankami, które opowiadają, co tym razem sprezentował. Zaraz potem wskakuje na Julboka, swoją słomianą kozę, i pędzi do kolejnego domu.

KIEDY PRZYCHODZI? 24 GRUDNIA

2. Spóźnialska Baba-Jaga

Czarownica La Befana – to na nią z niecierpliwością czekają włoskie dzieci.  Podobno wędrowała razem z Mędrcami ze Wschodu, niestety zabłądziła i nie zdążyła złożyć Dzieciątku swoich darów. Od tego czasu lata na miotle i zostawia prezenty w skarpetkach. Tak na wszelki wypadek, gdyby w którymś z domów zjawił się Jezus. Niegrzecznym dzieciom zamiast rózgi daje węgiel i czosnek. Oczekuje, że na stole będzie na nią czekać poczęstunek: pomarańcza i szklaneczka wina. W końcu to Włoszka.

KIEDY PRZYCHODZI? 6 GRUDNIA

3. Piotruś z gestem

Zapytaj Holendrów, skąd pochodzi św. Mikołaj, a bez wahania powiedzą, że z Niderlandów. Tyle że wyemigrował na koniec świata, czyli na południe Europy. Nie podróżuje saniami, tylko parowcem, za pomocnika ma Zwarte Pieta (dosł. Czarnego Piotrusia), który grzecznym dzieciom rozdaje prezenty, a niegrzeczne zabiera do srogiej i dalekiej Hiszpanii. Brrr!!!

KIEDY PRZYCHODZI? WIECZOREM 5 GRUDNIA

4. Wielbłądzia przysługa

W Syrii świąteczny okres trwa prawie przez cały miesiąc. Miejscowi chrześcijanie ucztowanie zaczynają już 4 grudnia, w  dzień św. Barbary, ale na prezenty trzeba czekać aż do Nowego Roku. Na południu kraju przynosi je postać dość niecodzienna – najmniejszy z wielbłądów Trzech Króli. Tradycyjnie dzieci zostawiają mu miski z wodą i zbożem na zewnątrz, by zmęczony podróżą po pustyni miał siły dalej roznosić podarki i przyszedł za rok.

KIEDY PRZYCHODZI? 1 STYCZNIA

5. Wnuczka Mroza i Zimy

Jest uczynną i zawsze uśmiechniętą  wnuczką Dziadka Mroza. I to ona wraz z Panią Zimą pomaga w Rosji, na Białorusi i Ukrainie roznosić prezenty w sylwestrową noc. Czasem, żeby się chwilę ogrzać, zatrzymują się u kogoś w domu i opowiadają tajemnicze historie. Taka gratka spotyka tylko najgrzeczniejsze dzieciaki.

KIEDY PRZYCHODZĄ? W NOCY Z 31 GRUDNIA NA 1 STYCZNIA.

6. Miss Prezentów

Martin Luter był przeciwny kultowi św. Mikołaja. Zastąpił go więc aniołkiem Christkindl. Jego postać przez lata ewoluowała. Od uroczego bobaska, poprzez dziewczynkę ze ślicznymi lokami, po pełnoletnią blondynę ze złotą koroną na głowie. Dziś organizowane są nawet wybory najpiękniejszej Christkindl, np. w Norymberdze.

KIEDY PRZYCHODZI? 24 GRUDNIA

7. Szczęśliwa trzynastka

Jest ich trzynastu, lubią psocić i mają zawadiackie imiona, takie jak Złodziej Kiełbasek, Oblizywacz Kufl i, Świeczkowy Facet. Jólasveinar (dosł. Gwiazdkowi Chłopcy), bo o nich mowa, przybywają do islandzkich domów 13 dni przed Bożym Narodzeniem i codziennie przynoszą małe podarunki. Opowiadają bajki, śpiewają, tańczą. Czasem tylko ich natura urwisów bierze górę. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że mogą ukradkiem wziąć z odwiedzanego domu jakąś świeczkę albo smakołyk. Coś za coś.

KIEDY PRZYCHODZĄ? ZACZYNAJĄ 13 DNI PRZED BOŻYM NARODZENIEM, CZYLI 12 GRUDNIA.

8. Do trzech razy sztuka  

W Hiszpanii na prezenty trzeba czekać trochę dłużej. Za to ma się gwarancję ich dostarczenia, bo roznoszeniem zajmują się wszyscy Trzej Królowie (po hiszp. Magowie). Jadą przez miasto i wkładają podarki do butów pozostawionych na parapetach. Warto przemyśleć rozmiar obuwia. Może trafi  się coś większego?

KIEDY PRZYCHODZĄ? W SWOJE ŚWIĘTO, CZYLI 6 STYCZNIA.

9. Czarny charakter

Knecht Rupert to upiorny pomocnik anielskiej dziewczynki, która roznosi prezenty w Niemczech. Odgrywa rolę ochroniarza, pomaga jej dźwigać worki z prezentami i straszy dzieci, które nękają uroczą Christkindl. To on przepytuje rodziców odnośnie zachowania maluchów. Niektóre źródła donoszą, że ma ze sobą torbę z węglem, który zostawia urwisom. Niestety jego postać w latach 30. została upolityczniona. Knecht Rupert był bowiem ulubieńcem Nazistów. Preferowali go nad św. Mikołajem i  widzieli pokrewieństwo z pogańskim bogiem wojny Wotanem.

KIEDY PRZYCHODZI? 6 GRUDNIA

10. Mroźny Dziadek  

18 listopada to urodziny Dziadka Mroza. Najhuczniej obchodzone są w Wielkim Ustiugu, w północnej Rosji. Od naszego Świętego Mikołaja starszy pan różni się kolorem szaty (najczęściej występuje w białej bądź niebieskiej) i tym, że odmawia przeciskania się przez komin. Zdecydowanie bardziej lubi drzwi.

KIEDY PRZYCHODZI? W NOCY Z 31 GRUDNIA NA 1 STYCZNIA.