Work & travel


Stwarza możliwość wyjazdu (za pośrednictwem agencji) do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Grecji oraz na Cypr na 4–14 miesięcy osobom w wieku 18–40 lat. Praca dobierana jest indywidualnie do potrzeb i zainteresowań uczestnika programu. Sporo opcji do wyboru. Francja: hotele, sklepy, catering od 30 zł/godz. Irlandia: turystyka i supermarkety 35––45 zł/godz. Cypr – kurorty: hotele, duża i mała gastronomia 30 zł/godz. Warunek – komunikatywna znajomość języka kraju docelowego lub/i angielskiego. Minus tej opcji: trzeba zapłacić organizatorom za znalezienie zajęcia (nawet do 4 tys. zł). Plus: jeden dzień w tygodniu wolny. Założeniem programu jest zarobek umożliwiający zwiedzanie po zakończeniu pracy.

Opieka nad dziećmi


To propozycja dla kobiet w wieku 18–35-lat, choć rodziny mające chłopców chętnie przystają na męskich opiekunów. Agencje au pair (francuska nazwa opiekunki) organizują wyjazdy do większości krajów Europy na kilka miesięcy do roku i dłużej. Minus: kieszonkowe wynagrodzenie. Plusy: można wynegocjować z rodziną dziecka wyższą stawkę za dodatkową pomoc w domu. W Austrii zamiast 860 zł/mies. dostaniemy dwa razy więcej, w Wielkiej Brytanii ok. 4 000 zł/mies., czyli cztery razy więcej, a w Irlandii nawet 4 300 zł/mies.! Mieszkanie i wyżywienie gratis, jeden dzień wolny w tygodniu i często również miesiąc płatnego urlopu po zakończeniu kontraktu. Warunek: dobra znajomość języka.

Sezon w kurortach


To wyjątkowa okazja darmowego pobytu w atrakcyjnym turystycznie miejscu. Hotele w kurortach na południu Europy oferują w sezonie pracę: w recepcji, restauracji jako kucharz albo kelner, przy sprzątaniu pokoi, jako bagażowy, portier, animator czy masażysta. Zajęcie znajdziemy przez biura pośrednictwa pracy, agentów hoteli prezentujących się na targach zatrudnienia lub przez znajomych, którzy już tak pracowali. Stawki: Cypr, Rodos i Kreta 1 800–2 500 zł/mies., Grecja 2 850 zł/mies. Minus: ciężka, zazwyczaj 12–godzinna praca. Plus: wyżywienie, nocleg, a czasem dojazd gratis, jeden dzień w tygodniu wolny.

Sport i rekreacja


Dyplomowani instruktorzy popularnych sportów (narciarstwa, windsurfingu i in.) mogą wybrać się na obozy letnie lub zimowe z polską młodzieżą (poprzez kluby i organizacje sportowe, biura podróży) lub podpisać kontrakt bezpośrednio z wybranym kurortem (agencje pośrednictwa pracy). Wyjazd przeważnie na południe i zachód Europy. Warunek: dobra znajomość języka. Stawka za dzień pobytu wynosi 180–200 zł. Minus: brak dni wolnych. Plus: wyżywienie, noclegi oraz transport gratis. Dwutygodniowy zarobek pozwala na ciekawą podróż.

Rolnictwo i zbiory


Te ostatnie mają wielu zwolenników, bo pozwalają na znaczny zarobek w krótkim czasie (2–3 miesiące) niemal w całej Europie. Z kolei na farmach możemy liczyć na dłuższe kontrakty. Dostaniemy na nich wynagrodzenie od najniższego  25 zł/godz. w Wielkiej Brytanii, 36–41 zł/godz. w Danii, 40 zł/godz. w Irlandii. Norwegia oferuje najwyższe stawki: 45–50 zł/godz. Mnóstwo jest opcji zbiorów owoców, warzyw i runa leśnego w Europie. Hiszpania: truskawki (od początku wiosny), winogrona, pomidory, oliwki (wrzesień–styczeń), pomarańcze i papryka 15–30 zł/godz., Szwecja: runo leśne 20–25 zł/godz., Norwegia: truskawki 41–56 zł/ godz. Austria: zbiory warzyw i owoców 14–25 zł/godz. Dania: stawki od 20 zł/godz. do 90 zł/godz. przy wyplataniu wianków i w szkółkach. Niemcy: uprawy szparagów (okolice Hanoweru, Darmstadt i Schrobenhausen), wiśni (rejon Norymbergi), chmielu (okolice Monachium, Turyngia), jabłek (Apflau i Birnau). Do tego dochodzą: truskawki, ogórki, czereśnie, kapusta, cebula oraz winobranie (okolice Mainz) 15–30 zł/godz. Włochy 20–25 zł/godz. oraz Francja od 25 zł/godz. Minus: ciężka fizyczna praca po kilkanaście godzin dziennie. Brak dni wolnych. Plus: nocleg i wyżywienie zazwyczaj są gratis. Całą kwotę możemy przeznaczyć na podróż. Jak sprawdzić pośrednika Agencje pośrednictwa pracy muszą legitymować się wpisem do rejestru agencji zatrudnienia potwierdzonym certyfikatem (do 31.10.2005 r. ministra gospodarki, a od 1.11.2005 r. marszałka województwa, w którym działa firma). Bez wpisu działają niezgodnie z prawem, co oznacza, że korzystanie z ich usług jest ryzykowne. Wykaz legalnych agencji na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: www.kraz.praca.gov.pl.

Gdzie możemy pracować bez ograniczeń?

W Wielkiej Brytanii, Szwecji,  Irlandii, (od 1 maja  2004r.), Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Finlandii i Islandii (od 1 maja 2006 r.), we Włoszech (od 31 lipca 2006 r.), Holandii (od 1 maja 2007 r.) oraz w tzw. nowych państw członkowskich UE z wyjątkiem Malty (od 1 maja 2004 r.). Wraz z wejściem do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 r. Bułgarii i Rumunii Polacy mogą być zatrudniani w tych państwach. W pozostałych krajach obowiązują tak zwane okresy przejściowe, czyli ograniczenia w dostępie do rynku pracy. Więcej: www.mpips.gov.pl (zakładka: Żyć i pracować w UE)

Poszukaj pracy z…


Polskie agencje pośrednictwa:

Zagraniczni pośrednicy: