Najdłuższe szlaki długodystansowe w Polsce mają setki kilometrów i ciągną się przez kilkanaście pasm górskich. Przejście takiej trasy może zająć kilkanaście dni, a po drodze będzie się miało okazje nocować w schroniskach i podziwiać widoki ze szczytów po dłuższym wspinaniu na kolejną górę. Warto wyruszyć na szlak i podjąć się dosyć ekstremalnego turystycznego wyzwania. 

Ługasz Supergan, polski podróżnik, fotograf i organizator pieszych wypraw długodystansowych stworzył listę około 135 długodystansowych szlaków w Polsce. Każdy 
z tych szlaków liczy co najmniej 50 km i pozwala wędrować nimi dłużej niż tydzień. Łączna ich długość to 18 500 kilometrów. Łukasz Supergan tym zestawieniem rozpoczął inicjatywę #SzlakiPolski i wydał książkę pt. „Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych”, która jest przewodnikiem po szlakach. 

Dla kogo szlaki długodystansowe 

Przed wejściem na szlak należy ocenić swoje możliwości fizyczne i odpowiednio się przygotować. O przygotowaniach przeczytasz w innym naszym artykule na ten temat. Wybierając konkretny szlak należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów związanych z dystansem, przewyższeniami oraz poziomem technicznym. Poza tym warto być nie tylko przygotowanym sprzętowo, ale przede wszystkich fizycznie i mentalnie, by mieć pozytywne nastawienie i cieszyć się drogą. Dodatkowo trzeba mieć doświadczenie minimum w weekendowych wędrówkach, podczas których można m.in. testować sprzęt, budować swoją kondycję czy uczyć się orientacji i nawigowania w terenie. 

Na szlakach oprócz wędrowców można spotkać również ultra biegaczy, którzy chcą pokonać dystans w biegu. Na przykład rekordzistą najszybszego biegu bez wsparcia przez Główny Szlak Beskidzki jest Roman Ficek, który dokonał tego w ciągu 107 godzin i 25 min. Roman jest ultra biegaczem, który ma na swoim koncie wiele projektów biegowych, jak m.in. Rysy Sky 24 h, który polegał na zdobyciu Rysów jak najwięcej razy w ciągu doby

Roman opowiedział też National-Geographic.pl, dlaczego warto podejmować wyzwania, takie jak np. przejście jednego szlaku długodystansowego. – Chcąc przejść szlak długodystansowy, podejmujesz wyzwanie i stawiasz sobie cel. Podczas takiej wędrówki poznajesz siebie, swoje granice oraz wytrzymałość fizyczną i mentalną. Możesz przeżyć też niezwykłą przygodę, poznać ciekawe miejsca i innych wędrowców. W przypadku, gdy szukam jeszcze pasji i hobby to przejście takiego dystansu może zainspirować do dalszego działania w świat sportu i gór. Będąc na szlaku możesz też poczuć prawdziwą wolność, bo często jest się samemu z górami. 

Szlaki długodystansowe pozwalają poznać rzadziej odwiedzane regiony Polski. fot. Westend61/Getty Images

Najpopularniejsze szlaki w Polsce

By przeżyć prawdziwą przygodę nie trzeba szukać odległych miejsc, a wiele wspaniałych tras szlaków może zaczynać się bardzo niedaleko. Najbardziej znane szlaki długodystansowe w Polsce to:

  • Główny Szlak Beskidzki (GSB),
  • Mały Szlak Beskidzki,
  • Główny Szlak Sudecki (GSS),
  • Szlak Karpacki (Graniczny),
  • Główny Szlak Świętokrzyski,
  • Szlak Nadmorski Bałtycki.

Z pewnością mogą zainspirować do rozpoczęcia pierwszej, dłuższej wędrówki i odkryć uroki polskich gór czy morza. 

Główny Szlak Beskidzki (GSB)

Główny Szlak Beskidzki (GSB) to najdłuższy szlak w Polsce, liczący ponad 500 km. Szlak jest oznaczony w kolorze czerwonym i biegnie przez Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki oraz Beskid Śląski. Wędrówkę można zacząć w Wołosatym (Bieszczady) i zakończyć w Ustroniu (Beskid Śląski) lub odwrotnie.

Jest szlakiem stosunkowo popularnym, o czym świadczy m.in. ostatnia liczba śmiałków dzielących się swoim doświadczenie GSB na grupach mediów społecznościowych.
To idealny szlak dla każdego kto ma za sobą weekendowe i kilkudniowe wypady w góry i chciałby się zmierzyć się z dłuższym dystansem. Wielu turystów górskich dzieli sobie szlak na pół, a kolejną częścią pokonują np. w następnym roku. Wyzwanie z przejściem szlaku długodystansowego często łączą z celem np. charytatywnym i społecznym. Tak zrobiła również Joanna Brzozowska z koleżanką, które przeszły GSB prowadząc zbiórkę dla Fundacji Marka Kamińskiego. GSB to była prawdziwa przygoda, ale też pewne wyzwanie. Szlak przeszłyśmy w 15 dni, codziennie pokonując ponad 35 km. Mimo tego, że w wielu miejscach byłyśmy już wcześniej, to też poznałyśmy nowe, szczególnie w Beskidzie Niskim. Na GSB można poczuć się jak prawdziwy podróżnik czy podróżniczka, opowiedziała Asia. 

Alternatywą do GSB jest Mały Szlak Beskidzki, liczący 134 km i prowadzi przez pasma górskie, które są pomijane przez GSB, czyli Beskid Mały, Makowski i Wyspowy. Mimo, że jest krótszy to suma podejść licząca 6000 m wymaga dobrej kondycji fizycznej. Szlak zaczyna się w Bielsku Biała a kończy na Luboniu Wielkim. 

Główny Szlak Sudecki (GSS)

GSS przecina główne partie Sudetów i liczy 440 km. Zaczyna się w Świeradowie Zdrój i kończy w Prudniku (wędrówkę można zacząć też w innym kierunku z Prudnika). Szlak biegnie przez wiele sudeckich pasm górskich m.in. Góry Izerskie, Karkonosze, Rudawy Janowickie czy Góry Stołowe. Szlak jednak ma wiele płaskich odcinków i prowadzi asfaltem, co może być korzystne dla początkujących turystów górskich.  

Szlak Karpacki / Graniczny

Szlak o kolorze niebieskim biegnie przez Podkarpacie i wschodnią Małopolskę i liczy 428 km. Prowadzi z Rzeszowa na południe przez piękne, a mało znane pogórza, a potem przez Góry Sanocko-Turczańskie dociera w Bieszczady i następnie w Beskid Niski. Na długich odcinkach przebiega wzdłuż granicy polsko-słowackiej, a pomiędzy Wielką Rawką i Krzemieńcem w Bieszczadach – również polsko-ukraińskiej.

Główny Szlak Świętokrzyski

Jest to jeden z najkrótszych szlaków górskich i mniej wymagający, bo liczy 95 km, a startuje w Gołoszycach a kończy w Kuźniakach. Trasę można przejść przez weekend, gdy ma się dobrą kondycję fizyczną. 

Szlak Nadmorski Bałtycki

Wędrować można nie tylko w górach, ale również wzdłuż polskiego wybrzeża. Nie ma tutaj dużych przewyższeń, ale można podziwiać plaże, wydmy czy latarnie morskie. Szlak ma 378 km i zaczyna się w Świnoujściu a kończy w Żarnowcu. 

Wielodniowe wędrówki to nie tylko świetny sposób na aktywne spędzenie czasu, sprawdzenie się w wymagających warunkach, ale również okazja na poznanie jeszcze nieodkrytych miejsc w górach, ale również wzdłuż wybrzeża Bałtyku.