Arabia Saudyjska to kraj położony w zachodniej części Azji, na Półwyspie Arabskim, z liczba ludności przekraczająca 35 milionów osób. Należy do najbogatszych państw świata. Jego gospodarka w dużej mierze opiera się na wydobyciu i sprzedaży ropy naftowej.

Pod tym względem Arabowie nie mają sobie równych. Wystarczy wspomnieć, że przeszło 30% światowych zasobów tego surowca pochodzi właśnie z Zatoki Perskiej. W latach 80. tamtejsze koncerny musiały wręcz ograniczyć wydobycie, by ustabilizować ceny ropy na zagranicznych rynkach. 

Saudyjczycy budują największe lotnisko świata

Władze Arabii Saudyjskiej zdają sobie jednak sprawę, że setki miliony dolarów płynących do Rijadu (stolica kraju) z wydobycia ropy naftowej wcześniej czy później się skończą. Od pewnego czasu Saudyjczycy mocno stawiają na rozwój sektora turystycznego.

Aby zachęcić turystów z całego świata do podróży na Bliski Wschód, pod koniec ubiegłego roku, książę Mohammed bin Salman ogłosił książę Mohammed bin Salman ogłosił przebudowę stołecznego portu lotniczego im. Króla Chalida w największe lotnisko świata, o czym informowaliśmy na National-Geographic.pl. Według wstępnych prognoz, do 2030 r. port ma rocznie obsługiwać ok. 120 mln pasażerów, a w 2050 r. nawet nawet 185 mln. Szacuje się, że dzięki modernizacji lotniska krajowy budżet wzbogaci się o dodatkowe 27 mld rialów saudyjskich i stworzy ponad 100 tys. miejsc pracy. Koszt budowy ma ponieść Fundusz Inwestycji Publicznych. 

– Projekt lotniska jest zgodny z wizją Arabii Saudyjskiej, w której Rijad ma stać się jedną z dziesięciu największych gospodarek miejskich na świecie i wesprze wzrost populacji Rijadu do 15–20 milionów ludzi do 2030 r. – zaznacza państwowa agencja informacja SPA. 

Ogromny park rozrywki na platformie wiertniczej powstanie w Zatoce Perskiej

Modernizacja King Salman International Airport to niejedyna inwestycja, którą w ostatnim czasie ogłosili Arabowie. Nieco wcześniej, bo na przełomie 2021 i 2022 roku, zapowiedziano powstanie pierwszego na świecie parku rozrywki, zbudowanego na platformie wiertniczej. Na „The Rig” w Zatoce Perskiej turyści dostaną się zarówno drogą morską (jacht lub prom), jak i drogą powietrzną (helikopter). 

– Ten projekt będzie wyjątkową atrakcją turystyczną, która przyciągnie turystów z całego świata – zapewnia inwestor. I dodaje, że na odwiedzających czekać będzie masa atrakcji, między innymi zjeżdżalnie wodne, kolejki górskie czy diabelski młyn. Co więcej, na terenie obiektu (łączna powierzchnia 150 tys. m kw), oprócz centrum rekreacyjnego, mają powstać również trzy hotele i jedenaście restauracji. 

Data zakończenia budowy na razie nie jest znana. Można jednak przypuszczać, że stanie się to do 2030 roku. Dlaczego? Ponieważ „The Rig” powstaje w ramach projektu „Saudi Vision 2030”, którego celem jest, aby rocznie Arabię Saudyjską odwiedzało 100 mln osób. W ten sposób ma się ona stać jednym z liderów światowej turystyki. 

Z danych Światowej Organizacji Turystyki ONZ (UNWTO) wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku do Arabii Saudyjskiej przyleciało ponad 18 milionów turystów. Najczęstszym celem odwiedzających jest Mekka, trzecie co do wielkości miasto w Arabii i najświętsze miasto muzułmanów. Każdy wyznawca islamu przynajmniej raz w życiu powinien odbyć pielgrzymkę do świątyni Al-Kaba w Mekce (hadżdż), by oddać hołd Allahowi. 

Źródło: THE RIG