Dunajec mknie wśród stromych wapiennych zboczy, sięgających nawet  300 metrów, a jego prądu dogląda najwyższy szczyt Pienin – Trzy Korony. Tratwa ze spokojem pokonuje kolejne zakola rzeki, a w wodzie odbija się słońce, które oświetla okoliczne skały i dodaje soczystości pienińskiej zieleni… Ten pejzaż to tylko przedsmak tego, co czeka na malowniczej trasie spływu przełomem Dunajca.

Wszystko rozgrywa się ok. 30 km na północny wschód od Tatr. Nie bez powodu przełom Dunajca uznawany jest za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie.

Spływ rozpoczyna się w Sromowcach i jego trasa prowadzi – w zależności od wybranego wariantu – do Szczawnicy lub Krościenka. Ciągnie się na długości  18–23 km i trwa około 2,5 godz. W tym czasie można zachwycić się potęgą tutejszej natury. To prawdopodobnie najlepszy sposób na zwiedzenie Pienińskiego Parku Narodowego. Zmiana perspektywy na tę z tratwy, pozwala wejść w świat przyrody i doświadczyć jej imponującego piękna. 

Ale nie tylko podziwianie przyrody czeka nas w czasie spływu. Słuchając barwnych legend flisaków, można poczuć klimat dawnych tradycji. A historia tutejszych flisaków do krótkich nie należy i sięga XVI wieku, na kiedy to datuje się polichromię w kościele w Krościenku, uznawaną za pierwszą wzmiankę o spływach Dunajcem.

Atrakcja została wyróżniona Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w roku 2018, a nagrodę odebrali przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Atrakcje, które wyróżniono w konkursie na „Najlepszy Produkt Turystyczny” są naprawdę wyjątkowe i zasługują na to, by dowiedzieli się o nich turyści z całego świata. Konkurs poza aspektem promocyjnym, ma także na celu pokazanie praktyk i wzorców, z których może korzystać cała branża. Wierzę, że dzięki temu powstaną kolejne fascynujące miejsca na mapie turystycznej Polski – mówił Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej podczas uroczystego wręczenia nagród.

Szukasz pomysłu na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu? Chcesz zachwycić się spektakularnymi krajobrazami? Jedź do Małopolski. Spływy odbywają się codziennie od 1 kwietnia do 31 października.