Grecja to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Częściej niż Ateny odwiedzamy jednak greckie wyspy. I tu prym wiodą Kreta, Rodos czy Korfu. Szacuje się, że wysp w Grecji jest ponad 2 tys. Oczywiście zwiedzać można tylko część z nich. Gdzie nie spotkamy tłumów turystów?

Mniej znane greckie wyspy

Michał Cessanis opowiada w najnowszym odcinku „Podcastu National-Geographic.pl” o archipelagu Wysp Sarońskich, który co prawda jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów, ale nadal można tam doświadczyć południowego slow life. Podczas jednodniowego rejsu z Aten odwiedza się trzy z siedmiu Wysp Sarońskich: Hydrę, Poros i Eginę. Na pierwszej z nich obowiązuje zakaz ruchu samochodowego (wyjątkiem jest straż pożarna czy pogotowie). Lokalsi poruszają się między innymi na osłach, co jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale też częścią ich kultury.

Co ciekawe, z tej niewielkiej greckiej wyspy pochodzi aż pięciu premierów Grecji. Upodobali ją sobie również artyści, między innymi Sophia Loren i Leonard Cohen. Na Hydrę można dotrzeć nie tylko w ramach rejsu zorganizowanego na inne wyspy archipelagu.

– Marzy mi się, żeby kiedyś polecieć do Aten i wynająć łódź, która by mnie podrzuciła na Hydrę. Najbardziej mi się spodobała właśnie ta wyspa ze względu na architekturę i taki spokój. Można tam spędzić kilka dni – mówi Cessanis.

A z czego słyną wyspy Poros i Egina? O tym podróżnik opowiada w rozmowie z Mateuszem Łysiakiem.

Sri Lanka na wakacje

Sri Lanka zajmuje wyjątkowe miejsce w sercu Michała Cessanisa. Podróżnik nie ukrywa, że to jedno z jego ulubionych miejsc w Azji, a na samą myśl o wyspie się wzrusza. To zasługa między innymi ludzi poznanych na miejscu. Jak podkreśla, Lankijczycy nie są wypaczeni przez masową turystykę. Mógł też liczyć na ich pomoc na różnych etapach podróży. To na Sri Lance Cessanis poznał kobietę, o której może mówić, że jest jego drugą matką.

Kiedy szukać biletów lotniczych do Azji? Co zobaczyć na Sri Lance? To tylko część pytań, na które odpowiada dziennikarz National Geographic. Cała rozmowa o Wyspach Sarońskich i Sri Lance do wysłuchania w odtwarzaczu na górze strony oraz na YouTube i Spotify.

To trzeci, ostatni odcinek wyspiarskiego cyklu „Podcastu National-Geographic.pl”. W poprzednich Michał Cessanis dzielił się poradami dotyczącymi podróży na Azory oraz Cypr.